Lékárna.cz

Jablečný ocet

Jablečný ocet
Sdílet

Jablka patří mezi nejoblíbenější ovoce u nás. Víte ale, že z jablek se dá vyrobit i jablečný ocet? Prozradíme, jaké má účinky má na náš organismus a jak se dá využít.

Co je jablečný ocet

Ocet je produkt fermentace. Je to proces, při kterém jsou cukry rozštěpeny bakteriemi a kvasinkami. V prvním stupni jsou cukry přeměněny na alkohol a následně se alkohol dál fermentuje na ocet. Jablečný ocet se vyrábí z drcených jablek.

Co obsahuje jablečný ocet

Hlavní složkou jablečného a jakéhokoliv octa je kyselina octová. Obsahuje více než 90 různých látek, z toho 20 minerálů, stopových prvků a vitamínů. Jablečný ocet obsahuje 5% kyseliny a má nízký obsah cukru.

Na co je dobrý jablečný ocet

Ocet se vyrábí bez přidání kvasinek či bakterií octového kvašení. Díky tomu, že je tepelně neupravený, je nejen skvělou potravinou pro milovníky zdravého životního stylu, ale také pro vitariány, kteří jí výhradně syrovou stravu. 

Už za dob Hippokrata byli pacienti léčeni jablečným octem.

  • Jablečný ocet má v těle zásaditou reakci, podobně jako čerstvé ovoce a zelenina.
  • Pročišťuje organismus.
  • Jablečný ocet je přírodním prostředkem pro zvýšení kyselosti v trávicím traktu.
  • Podporuje střevní mikroflóru.
  • Díky vysoké koncentraci kyseliny octové jablečný ocet přirozeně ovlivňuje také patogenní mikroflóru.

Jablečný ocet na pleť, vlasy i do domácnosti

Jablečný ocet má také prospěšné účinky na pleť a vlasy. Rozjasňuje pleť, vlasům dodává hebkost a lesk, můžete ho přikládat na otoky a využít ho i jako vodu po holení. V domácnosti také najde svoje využití, skvěle totiž čistí a dezinfikuje.

Jablečný ocet a hubnutí. Co můžeme očekávat?

Jablečný ocet podporuje procesy trávení tím, že upravuje pH a zvyšuje kyselost trávicích šťáv. Napomáhá střevní pasáži a tím podporuje přirozené očistné procesy střev. Bylo by ale bláhové si myslet, že jablečný ocet spaluje tuky nebo nás bez vlastního přičinění udělá štíhlými. Účinky jablečného octa samozřejmě podpoříte zdravou životosprávou a pohybem. 

K čemu se dá použít jablečný ocet

Jablečný ocet v kuchyni

Jablečný ocet se v kuchyni skvěle hodí na dochucování svých pokrmů a na různé salátové zálivky. V kuchyni se využívá i jako konzervační prostředek na různé bylinné octy, nakládání zeleniny a podobně.

Vnitřní použití jablečného octa

Protože ale nemá prokázané léčivé účinky, neexistuje žádné oficiální doporučení, jak ho užívat. Někteří lidé užívají dvě čajové lžičky denně smíchané ve sklenici s vodou, kterou můžeme ochutit lžičkou medu. Takto jej pijí před jídlem.

Je také k dispozici jako doplněk stravy ve formě tabletek.

Vnější použití jablečného octa

Jablečný ocet je někdy používán také zředěný zevně na kůži, vlasy a na různé výplachy. Bezpečnost tohoto použití není sice vědecky ověřena, ale v tradiční domácí terapii je mnohdy využívána. Pro lesk vlasů se využívá oplach z jablečného octa, kdy do 1 litru vlažné vody dáme 1 - 2 lžičky jablečného octa a vlasy po umytí několikrát opláchneme.

Využívá se také v přípravě řady domácích produktů. S využitím jablečného octa si můžete připravit například přírodní repelent.

Na co si dát pozor při pití jablečného octa

  • Rozhodně jej nedoporučujeme konzumovat lidem s citlivým žaludkem.
  • Čistý jablečný ocet je velmi kyselý a mohl by poškodit zubní sklovinu a tkáň v ústech a v krku. 
  • Při použití na pokožku jedině zředěný - pozor na poleptání.
  • Dlouhodobé užívání jablečného octa by mohlo způsobit pokles obsahu draslíku a zhoršit hustotu kostní tkáně. Pokud máte nižší hladinu draslíku nebo máte osteoporózu, poraďte se o jablečném octu s vaším lékařem.
  • Dejte si pozor na možné interakce s léky na diabetes, léky na srdeční onemocnění a některými diuretiky.

Zdroj: https://www.ferpotravina.cz/clanky/jablecny-ocet-clanek

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

9. únor 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.