Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jablečný ocet. Věděli jste, co všechno umí?

Jablečný ocet. Věděli jste, co všechno umí?

Zdraví z přírody Hubnutí Detoxikace

Že můžete jablečný ocet využívat v kuchyni, to už určitě víte. Pojďme si ale povědět o jeho účincích na lidské zdraví. Možná netušíte, co všechno ukrývá, pro několo tak obyčejný, jablečný ocet. Rozhodně by neměl chybět v žádné domácnosti.

Jablečný ocet. Věděli jste, co všechno umí?

Jablečný ocet se na léčení nejrůznějších neduhů používá od pradávna. Dokonce už Hippokrates věděl o jeho mimořádně příznivých účincích na naše zdraví. Znal je i Kryštof Kolumbus - když tehdy roku 1492 objevil Ameriku, na palubě lodi měl sudy s jablečným octem. Celé posádce totiž dodával potřebné vitamíny, aby je nedostihly kurděje. Doba samozřejmě pokročila a my si tak dnes můžeme koupit jablečný ocet jak v jeho tekuté podobě, tak ve formě doplňků stravy.

Účinky jablečného octa na naše tělo:

  • Detoxikuje, protože má v těle zásaditou reakci, podobně jako čerstvé ovoce a zelenina.
  • Pročišťuje organismus - ředí krev, nezatěžuje tolik srdce.
  • Urychluje metabolismus. Je skvělým pomocníkem při hubnutí.
  • Likviduje hnilobné bakterie ve střevech a obnovuje střevní mikroflóru. Předchází tak průjmům, zácpám a nadýmání.
  • Upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.
  • Působí léčivě při infekcích dýchacích cest, bolestech v krku, gynekologických zánětech i při zánětech močových cest.
  • Pomáhá při bolestech kloubů a dně - údajně rozpouští krystaly kyseliny, které snižují pohyblivost kloubu a způsobují stárnutí organismu.

Jablečný ocet má také úžasné účinky při zevním použití. Rozjasňuje pleť, vlasům dodává hebkost a lesk, můžete ho přikládat na otoky a využít ho i jako vodu po holení. V domácnosti také najde svoje využití, skvěle totiž čistí a desinfikuje.

Překyselení organismu - problém moderní doby

Jak už jsme řekli, jablečný ocet má v těle zásaditou reakci, ačkoli je chuťově velmi kyselý. Díky tomu vyrovnává celkové pH a obnovuje tak acidobazickou rovnováhu organismu. Většinou totiž trpíme právě překyselením organismu, které má často za následek pálení žáhy, kvasinkové infekce, chronickou únavu, nadváhu, otoky, zvýšený krevní tlak a spoustu dalších zdravotních problémů.

Jablečný ocet a hubnutí. Co můžeme očekávat?

Tím, že jablečný ocet rozproudí krev, zrychlí metabolismus a my pak lépe spalujeme tuky. Bylo by ale bláhové myslet si, že všechno zvládne za vás. Účinky jablečného octa samozřejmě podpoříte zdravou životosprávou a pohybem. Ocet má na hubnutí dobrý vliv také tím, že dobře zprůchodňuje střeva.

Užívání jablečného octa

Pokud budete chtít jablečný ocet používat v kuchyni, můžete s ním nejen skvěle dochutit svoje pokrmy, ale také ho popíjet. Vždy ho ale řeďte vodou! Do sklenice s vodou dejte maximálně 2 lžičky octa, pijte vždy 20 minut před jídlem. Moc si ale nepochutnáte. Zejména, pokud máte citlivý žaludek, může vám pití octa způsobovat problémy. Proto je mnohem příjemnější užívání jablečného octa formou potravinových doplňků. Vyzkoušíte ho?

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám