Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co je to astma
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Nejde přitom o zánět infekční, ale jde o zvýšenou obrannou aktivitu dýchacích cest na nejrůznější podněty a spouštěče.
Průdušky astmatiků jsou nadměrně dráždivé, a tak reagují zvýšeným uvolněním látky zvané histamin, otokem sliznice průdušek, zvýšenou tvorbou hustého a vazkého hlenu a stahem hladké svaloviny ve stěnách průdušek. Dochází k zúžení dýchacích cest a významnému omezení dýchání.
Astma je onemocnění, které se může rozvinout v jakémkoli věku a v různých stupních závažnosti.
Astmatici mívají obtíže opakovaně a dlouhodobě. Někdy se dušnost objeví náhle, z plného zdraví a klidu, jindy po větší tělesné námaze (běh, stoupání do schodů…) nebo po vypjaté stresové situaci. Někdy příznaky ustoupí rychle, jindy v různé míře a různě dlouho přetrvávají.
Zvyšování intenzity a frekvence příznaků astmatu může vyústit v akutní astmatický záchvat, nazývaný akutní exacerbace. Astmatické záchvaty mohou být mírné, těžké i život ohrožující, při kterých se dusí a jejich stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Hlavní příznaky astmatu
- Kašel - opakovaný, suchý, dráždivý, s obtížným vykašláváním, horší v noci. Objevuje se často se smíchem, pláčem nebo nějakou aktivitou.
- Pískoty a hvízdavý zvuk při výdechu - opakované, často ve spánku a na dálku slyšitelné
- Dušnost - sípavé a namáhavé dýchání
- Pocit svírání a tíhy na hrudi
- Pomáhá poloha v polosedu

Kdy vyhledat okamžitou lékařskou pomoc při astmatu
Lékařskou pomoc vyhledejte ihned, pokud je:
- dýchání rychlé, ztížené, mezižeberní prostory se vtahují, tep je zrychlený
- chůze, i mluvení jsou obtížné
- dítě přestává běhat, hrát si, má vyděšený výraz, dospělý hledá oporu, polosed
- rty a konečky prstů promodrávají
Příčiny astmatu a jeho spouštěče
1. Dědičný základ
Astma často postihuje více členů rodiny a děti, jejichž rodiče trpí alergií nebo astmatem. Dětem v prvních letech života s ekzémem a nezávisle na věku těm, kteří trpí alergickou sennou rýmou, je třeba věnovat zvláštní pozornost.
2. Vnější spouštěče astmatu
Mezi vnější faktory, které souvisí se vznikem astma, jsou zvířecí a rostlinné alergeny, srst domácích mazlíčků (hlavně koček), roztoče, plísně, různé potraviny, potravinové přísady a konzervační látky, léky, pyly, hmyzí bodnutí, tabákový kouř, kouř a dým z otevřeného ohniště, silné a dráždivé pachy, parfémy, barvy, laky a různé jiné látky, které znečisťují prostředí, ve kterém pobýváme, žijeme a pracujeme.
3. Vnitřní spouštěče astmatu
Mezi vnitřní spouštěče astmatu patří silné emoce, smích, pláč, stres, nervozita, strach a tréma, fyzická zátěž a námaha, také vlivy hormonální (menstruace, těhotenství, porod, menopauza), prudké a velké změny okolní teploty, vlhký chlad nebo naopak teplé sucho, silný vítr, infekce dýchacích cest.
4. Kouření matky
Děti matek kuřaček bývají prokazatelně více postižené astmatem a alergií.
Obecně u lidí mladších 40 let má astma z 90 % alergické vnější příčiny. U lidí nad 40 let se tento podíl snižuje na 50 %. A u zbylých 50 % se astma rozvíjí v důsledku opakujících se zánětů průdušek a plic, často právě u kuřáků.
Prevence astmatu
- Buďte sami aktivní v přístupu ke své nemoc. Zjistěte, za jakých okolností dochází k záchvatu a co u vás záchvat spouští.
- Snažte se omezit kontakt se známými spouštěči astmatu.
- Vyhýbejte se rizikovým situacím, zejména nadměrné fyzické námaze a duševní zátěži.
- Naučte se zvládat stres, pravidelně zklidnit tělo a mysl a odpočívat.
- Nepodceňujte žádný příznak astmatu.
- Naučte se sami včas rozpoznávat příznaky zhoršení astmatu a správně na ně reagovat.
- Užívejte předepsané léky pravidelně. Nepřestávejte užívat své léky bez předchozí porady s lékařem.
- Pravidelně navštěvujte svého lékaře, i když se cítíte dobře a jste bez obtíží.
- Používejte Test kontroly astmatu, který průběžně sleduje kontrolu nad vaším astmatem. Test vám dá a vysvětlí váš lékař.
- Používejte výdechoměr, který měří, jak rychle a s jakým úsilím dokážete vydechnout vzduch z plic a kontroluje tak vaše plicní funkce.
- Mějte svůj Osobní léčebný plán - je sestaven pro vás vašim lékařem. Je zde návod, jaký úlevový lék a v jakých dávkách máte použít s prvními příznaky ztíženého dýchání, co dělat v mimořádných zátěžových situacích a jaký preventivní lék a v jakých dávkách užíváte každý den.
Co můžete udělat proti astmatu sami
- Udržujte svou domácnost čistou, bez prachu, pylů a roztočů. Odstraňte koberce. Nevhodná jsou čalouněná křesla a pohovky, těžké závěsy, záclony, látkové ubrusy, ozdobné dečky a péřové polštáře a přikrývky.
- Měňte často prostěradla a povlečení. Perte je v horké vodě (nad 60 stupňů Celsia).
- V místnostech udržujte stálou teplotu a relativní vlhkost 40 - 50 %
- Větrejte často a krátce
- Dopřejte si dostatek spánku a aktivního odpočinku.
- Ideálním fyzickým cvičením pro astmatiky jsou jóga a plavání.
- Nekuřte v uzavřených prostorách. Nekuřte v těhotenství. Snažte se přestat kouřit úplně. Vyhýbejte se zakouřeným místnostem i dýmu z otevřených ohnišť.
- V zimě noste přes ústa a nos jemný bavlněný šátek, aby se vzduch před vstupem do průdušek ohřál.
- Chřipku i každé nachlazení musíte vždy důkladně doléčit.
- Inhalátor používejte vždy v souladu s návodem.
- Klimatizaci v autě používejte s rozvahou.
- Pijte nejméně 6 až 8 sklenic vody denně, čímž napomůžete zředění tvořícího se hlenu.
- Užívejte potravinové doplňky - vitamin C (500 mg 2x denně), hořčík (300 mg 2x denně), vitamín B6 (50 mg denně), flavonoid quercetin (500 mg 3x denně), cibulová šťáva, česnek, zelený čaj
- Zařaďte do svého jídelníčku několikrát týdně ryby nebo si dejte denně dvě lžičky rybího tuku.
- Kofein - několik šálků silné kávy účinkuje jako první pomoc při astmatickém záchvatu v mimořádné situaci, když není nic jiného po ruce.
- Pozor na kyselinu acetylsalicylovou (acylpyrin) - i jedna tabletka může vyvolat životu nebezpečný záchvat.
- Jako rodiče mějte vždy přehled nad režimem a léčbou svého dítěte.
Léčba astmatu
- Úlevové, záchranné léky - užívají se v případě probíhajícího akutního záchvatu. Jejich účinek nastupuje rychle a mají krátkou dobu účinku, cca 4 hodiny. Je třeba je mít stále u sebe.
- Preventivní, udržovací léky - užívají se každý den, i v době, kdy nemáte obtíže, obyčejně ráno a večer, pravidelně a dlouhodobě. Chrání dýchací cesty, hojí zánět, brání vzniku a opakování dušnosti a mají za úkol maximálně prodloužit klidové období.
Formy léků
Většina léků se vdechuje pomocí aerosolového dávkovacího inhalátoru.
Pro jednodušší použití, např. u malých dětí nebo seniorů, je vhodné navíc použít inhalační nástavec s náustkem nebo s maskou (pro děti do 2 let). Léky proti astmatu mohou být také v tabletách nebo v sirupu, ale inhalační cesta podání léků má přednost proti všechny věkové kategorie.
Existuje celá řada různých inhalačních systémů od různých výrobců a s jakýmkoliv z nich lze udělat mnoho chyb ve správné inhalační technice. Proto je vždy nutné naučit se je správně používat! Nejčastější obecnou chybou ve správné inhalaci je nevydechnutí před samotným nadechnutím z inhalátoru.
Jak poznáte, že je astma dobře léčeno
- Nemáte žádné denní příznaky astmatu, můžete pracovat, děti si mohou hrát, chodit do školky a do školy.
- Nemáte žádné omezení denních aktivit, můžete sportovat.
- Nemáte žádné noční příznaky astmatu, můžete klidně a nerušeně spát.
- Nemáte potřebu úlevových léků, můžete užívat jen léky preventivní.
- Nemíváte žádné akutní záchvaty.
- Máte normální nebo téměř normální funkce plic.
Cílem léčby a prevence je tedy plná kontrola nad astmatem a jeho příznaky. To znamená, že vy budete řídit astma místo toho, aby astma řídilo vás, váš život a vaš aktivity. A pamatujte, že mnozí olympijští vítězové, známé osobnosti, ale i úspěšní lidé kolem vás žijí se svou nemocí dobrý a kvalitní život. I vy můžete!
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.