Lékárna.cz
Hledat

Jak přestat kouřit jednou provždy

Jak přestat kouřit jednou provždy
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Rozhodli jste se přestat kouřit? První dny odvykání jsou kritické. Poradíme vám přípravky, které skutečně odbourávají chuť na cigaretu a ulevují od fyzických příznaků abstinence.

Zvládnout abstinenční příznaky a překonat neodolatelnou touhu po cigaretě vám pomohou takzvané nikotinové náhrady:

 • Nikotinové náplasti jsou jednoduchým řešením, jak doplnit chybějící nikotin a omezit touhu zapálit si cigaretu. Stačí si jednou denně tuto náplast nalepit na pokožku a ona se postará o kontrolovaný přísun nikotinu a snížení chuti zapálit si až po dobu 16 hodin. Náplast je navíc navržena tak, aby byla co nejméně viditelná. Je vyráběna ve třech koncentracích a tedy vhodná pro všechny typy kuřáků.
 • Nikotinové žvýkačky jsou vhodné pro okamžité a kontrolované dodání nikotinu do těla. Jedná se o účinné řešení abstinenčních příznaků, kdy se nikotin do těla vstřebává ústní sliznicí. I žvýkačky mohou mít různou koncentraci nikotinu a jsou dostupné v několika příchutích.
 • Orální spreje představují příjemnou a zároveň efektivní náhradu nikotinu z cigaret. Jedna dávka potlačí touhu na cigaretu již po 1 minutě. Dávkovač je snadno přenosný a pohodlně vejde do kapsy či do kabelky. I orální spreje jsou vyráběny v různých příchutích - pořídit si můžete např. sprej s příchutí lesního ovoce.
 • Lisované pastilky jsou diskrétním a účinným způsobem odvykání. Využívají technologie dvojí vrstvy. Při rozpouštění pastilka uvolňuje terapeutický nikotin, který pomůže zmírnit abstinenční příznaky a touhu po cigaretě. Ledově mátová chuť se navíc uvolňuje pozvolna a poskytuje dlouhotrvající příjemnou chuť v ústech.
 • Pokud nechcete používat náhrady s obsahem nikotinu, můžete zvolit lék Defumoxan. Snižuje chuť na nikotin a jeho potřebu v organismu a tím zmírňuje abstinenční příznaky odvykání. Léčba obvykle trvá 25 dní. 

Co se stane, když přestanete kouřit

Už po 24 hodinách se začnou pročišťovat plíce. Za 2 dny se zlepší vaše vnímání chutí a vůní. Po cca půl roce začnou mizet projevy špatné činnosti plic, jako je kašel, problémy s dechem a sípání. Po roce se riziko infarktu sníží na polovinu.

Odvykání kouření: babské rady

Touhu po cigaretě a stres vám pomůže zvládnout lípa, třezalka nebo meduňka. Pro potlačení chuti na cigaretu se hojně používal kořen z puškvorce. Pokud vás v rámci odvykací kůry přepadne chuť na sladké, doplňte vlákninu a chrom. Případnou nevolnost či trávicí potíže pomohou zvládnout zázvor a máta.

Zajímavost

Po 35. roce života vám každý rok kouření ubere cca 3 měsíce života. Nekuřáci tak v průměru žijí o 16 let déle než kuřáci.

Připravte se na den D

 • řekněte rodině a přátelům, že teď přestáváte kouřit
 • změňte všechny svoje rituály, které byly spojeny s cigaretou - tj. místo cigarety si dejte nápoj nebo zdravou svačinku
 • odstraňte z dosahu (z auta, práce, bytu) všechny cigarety a jiné tabákové výrobky
 • popelníky, zapalovače, sirky a vše ostatní, co by mohlo s kouřením souviset
 • kupte si léky a pomůcky, které vám pomohou překonat závislost na nikotinu
 • jezte častěji (cca po 2 h) po malých porcích
 • na první týdny odvykací kůry si vytvořte program, ve kterém nebude čas na cigaretu
 • začněte hned, právě dnes je den D

Vyhledejte odbornou pomoc

Silou vůle přestanou kouřit 3 lidé ze 100. S pomocí náhradní nikotinové léčby se to podaří až 15 lidem ze 100. Vyhledáte-li odbornou pomoc (například specializovaného lékaře nebo lékárníka), zvýšíte šanci, že přestanete kouřit až dvojnásobně.

Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.