Oddychněte si od nepříjemných příznaků, jakými jsou ucpaný nos, kýchání, svědění či vyrážka. Vychutnejte si oblíbená jídla bez starostí. Nabízíme vám velké množství účinných přípravků pro léčbu i snadnější život s alergií.
Léčivý přípravek
Léčí příznaky alergické rýmy jako svědění, kýchání a vodnatý výtok z…
219 Kč
Léčivý přípravek
Léčí příznaky alergického zánětu spojivek jako zarudnutí, svědění…
195 Kč 179 Kč -8 %
Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce našeho organismu na látky, se kterými se setkáváme v každodenním životě. U někoho se alergie může projevit v raném dětství, u jiného až v dospělosti. Při vzniku alergie hraje roli několik faktorů jako je genetická predispozice, prostředí ve kterém se pohybujeme, infekce, které proděláme, to jak se stravujeme, léky, které užíváme a v neposlední řadě také stres.
Pylová alergie je nepřiměřená reakce našeho organismu na větrem roznášená pylová zrna trav, stromů a plevelů.
Šetrnou úlevu mohou poskytnout solné roztoky s přídavkem manganu. Roztok mořské vody zajistí očištění nosní sliznice od ulpívajícího alergenu. Mangan má prokázané antialergické účinky. Další možností jsou nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminika, tedy účinné látky, která přímo tlumí alergické projevy.
Pokud pylovou alergii doprovází příznaky jako svědění a pálení v hrdle, kašel, ztížené dýchání, dušnost nebo únava, je vhodné užít celkově působící antihistaminika. U dospělých a starších dětí volíme většinou tablety, u menších dětí pak přicházejí úvahu léčivé přípravky ve formě kapek.
Pylová alergie se u menších dětí projevuje zřídka. Většinou postihuje až děti předškolního věku a starší. Při svědění a pálení očí alergického původu je možné dětem již od 4 let věku podávat oční kapky s účinnou látkou azelastin. Ostatní oční kapky a nosní spreje s obsahem antihistaminika jsou určeny pro děti od 6 let.
Perorální kapky s účinnou látkou dimetinden je možné bez doporučení lékaře použít u dětí starších 1 roku věku. Dětem od 2 let můžeme podávat perorální kapky s účinnou látkou cetirizin nebo tablety s účinnou látkou loratadin. Ostatní volně prodejná celková antihistaminika ve formě tablet jsou určena dětem od 6 let.
V prvních 3 měsících těhotenství se bez porady s lékařem nedoporučuje užívat žádná celková antihistaminika. Vždy se nejprve přistupuje k lokálně působícím přípravkům. Pokud je léčba těmito přípravky neúčinná nebo nedostatečná, přistupuje se k celkové léčbě.
Od 2. trimestru těhotenství jsou bezpečné léčivé přípravky s účinnou látkou loratadin a cetirizin.
Všechna celková antihistaminika v menší či větší míře prostupují do mateřského mléka, z tohoto důvodu se doporučuje u kojících žen volit antihistaminika s lokálním účinkem ve formě nosních sprejů a očních kapek, nebo homeopatické přípravky.
Homeopatie je léčebná metoda alternativní medicíny. Je založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku, který je potom jako celek i léčen. Používá vysoce ředěné látky, které ve vyšší dávce u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba.
Homeopatické přípravky se vyznačují tím, že nevykazují žádné interakce s chemickými léky a nemají žádné nežádoucí účinky. Homeopatika mohou užívat i nejmenší děti, těhotné a kojící ženy.
Eliminujte kontakt s alergenem pomocí následujících opatření:
Narozdíl od pylové alergie, která je aktuální většinou jen jaře, trápí alergie na roztoče
citlivé jedince po celý rok, nejvýrazněji se ale projevuje právě na začátku a konci topné sezóny. Roztoči se drží hlavně v matracích, lůžkovinách, kobercích a čalouněném nábytku.
Hlavní příznaky jsou podobné jako u pylové alergie, vodnatá rýma, pálení v nose, pocit ucpaného nosu a opakované kýchání. Dále také svědění a pálení očí, slzení, zánět spojivek. Oproti pylové alergii se ale příznaky objevují hned ráno po probuzení a často se projevují i na kůži jako ekzém- svědivá zarudlá ložiska nejčastěji na tvářích, pokožce hlavy a v oblasti loketních a podkolenních jamek. Velmi častým příznakem je také noční kašel, pocit dušnosti a hvízdavé dýchání. Všechny tyto příznaky mohou být provázeny spánkovými potížemi a pocitem únavy.
Pokud máte podezření na alergii na roztoče, můžete se v pohodlí domova otestovat. Pokud jsme skutečně alergičtí na roztoče, měli bychom se v první řadě zbavit všeho zbytečného textilu, který doma máme. Jedná se hlavně o koberce a starý čalouněný nábytek. Vhodné je také pořídit si speciální matraci, která je ošetřená proti roztočům a která umožňuje sejmutí a praní potahu. V dnešní době už je na trhu i velký výběr polštářů a přikrývek určených přímo pro alergiky. Pro ošetření matrací a ostatních textilií v domácnosti skvěle poslouží spreje proti roztočům. Roztočům se daří všude, kde je teplo a vlhko, proto bychom si měli v domácím prostředí hlídat vzdušnou vlhkost, která by neměla být vyšší než 50%. Doporučuje se také vytápět na optimální teplotu 20-21°C.
Rychlá pomoc při alergických projevech
Stejně jako u ostatních druhů alergií poskytnou rychlou úlevu antihistaminika, tedy léky, které potlačují působení hormonu histaminu v našem těle a tím tlumí alergické příznaky.
Můžeme volit mezi léčivými přípravky působícími lokálně (gely, nosní spreje, oční kapky) nebo celkově působícími léčivými přípravky ve formě tablet či kapek.
Potravinová alergie je přehnaná reakce těla na látku běžně dostupnou v potravě. Imunitní systém vyhodnocuje látku jako cizorodou a vyvolá ochrannou obrannou reakci těla. Potravinovým alergenem může být jakákoli bílkovina rostlinného i živočišného původu. Mezi potraviny, které nejčastěji způsobují alergickou reakci patří mléko, vajíčka, obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, koření a ořechy. Na potravinové alergie se můžete otestovat z pohodlí vašeho domova, spolehlivější je však podstoupení alergologického vyšetření přímo u alergologa.
Vedle potravinové alergie se vyskytuje také nesnášenlivost potravin neboli potravinová intolerance. Potravinová intolerance není způsobena imunitní reakcí těla. Intolerance je dána metabolickou poruchou, například nedostatečnou funkcí některého z trávicích enzymů.
Alergie na pšenici (lepek) je běžnou alergií, která se projevuje okamžitě po konzumaci potravin obsahujících lepek. Alergenem je pšenice, která by se měla ze stravy vyloučit. Tento typ alergie mnohdy po nějaké době vymizí.
Alergie na lepek je poměrně vzácná. Častým projevem, zejména u dětí, jsou nadměrné trávicí potíže, nafouklé břicho, zvracení, plynatost, průjem nebo zácpa. Alergie se může projevovat i svěděním v ústech a krku, rýmou a dušností, kopřivkou nebo ekzémy. Potíže se projevují buďto ihned po konzumaci potravy obsahující lepek, nebo pár hodin po ní.
Jediný efektivní způsob jak se zbavit alergie na lepek, je vysazení lepku z jídelníčku.
Někteří lidé nesnesou ani stopové množství lepku v potravě a musí dietu dodržovat striktně. Jiní pacienti mohou snést malé množství lepku v potravě.
Chceme-li vyřadit z jídelníčku lepek, měli bychom se vyhýbat potravinám obsahujícím pšeničnou, žitnou nebo ovesnou mouku. Ty můžeme nahradit bezlepkovou moukou.
Alergie na mléčnou bílkovinu je imunitní reakce organismu na přítomné bílkoviny v mléce. Řadí se mezi nejrozšířenější potravinové alergie. Nejčastěji se objevuje u kojenců. Asi 95 % případů se objeví v prvním roce života dítěte, naprostá většina dokonce během prvních čtyř měsíců. U devíti z deseti pacientů tato alergie vymizí do tří let. Do té doby jsou děti na umělé výživě odkázány na stravu se speciálně upravenými mléčnými bílkovinami.
Alergie na bílkovinu kravského mléka se může projevovat různě. Časté jsou trávicí obtíže v podobě zvracení, průjmů a kolik, které bývají doprovázeny i kožními projevy jako je atopický ekzém nebo kopřivka. Dále se může vyskytovat i alergická rýma či astma.
Při alergii na bílkovinu kravského mléka je nutná striktní dieta. Vysadí se mléko i mléčné výrobky, je nutné se vyvarovat všech zdrojů kravských bílkovin. U dětí, které jsou kojené je obvykle možné s kojením pokračovat. Kojící maminka by však měla dodržovat speciální nemléčnou dietu s vyloučením mléka a veškerých výrobků obsahující mléko . U nekojených dětí je nutné používat speciálně upravená mléka s plně naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou.
Mléka s nejmenším stupněm hydrolýzy, tzv. hypoantigenní (označení obvykle HA nebo pHF) nejsou pro léčbu ABKM vhodná pro vysoký obsah zbytkové bílkoviny. Jedná se o preparáty, které lze využít pro výživu dětí s rizikem rozvoje atopického onemocnění.
Kravské mléko a jiná savčí mléka vykazují vysokou míru podobnosti – u kozího mléka až 94 %, z tohoto důvodu není vhodné kravské mléko těmito nahrazovat.
Mezi spíše pomocné terapeutické možnosti patří podávání antihistaminik, která mohou omezit svědění u atopického ekzému spojeného s potravinovou alergií.
Asi 50% dětí s ABKM je schopna tolerovat mléko v tepelně upravené (konkrétně pečené) podobě. Pokud se pomocí zkoušky zjistí, že dítě na pečené mléko nereaguje, je doporučováno jeho zařazení v této podobě do jídelníčku. To vede k obohacení jídelníčku a u části pacientů může podávání pečeného mléka do určitě míry urychlit navození tolerance i k mléku tepelně neupravenému.
Histaminová intolerance je přecitlivělost organismu na histamin. Histamin je látka tělu vlastní, která se vyskytuje v celé řadě potravin. Histaminová intolerance je stav, ke kterému dochází následkem nepoměru mezi přísunem histaminu a schopností jej odbourat.
První příčinou může být nadměrný přísun histaminu v potravě. Velký obsah histaminu je například v uzených, kvašených, fermentovaných a zrajících potravinách. Dále ho obsahují ryby a kuřecí maso.
Některé potraviny sice neobsahují velké množství histaminu, ale po jejich konzumaci v těle podporují jeho nadměrné vyplavování. To jsou například jahody, vaječný bílek, mořské plody, vlašské ořechy, rajčata, citrusy a kakao.
Hromadění histaminu může být mimo jiné příčinou nedostatečné aktivity nebo snížené koncentrace enzymu (diaminoxidáza), který zajišťuje odbourávání histaminu.
Příznaky doprovázející histaminovou intoleranci můžeme rozdělit na akutní, tedy rychle nastupující projevy a projevy chronické.
K akutním příznakům patří projevy na kůži jako svědění a zarudnutí pokožky a kopřivka, svědění a otok rtů. Dále svědění a otok jazyka, hlasivek, ucpaný nos.
Na úrovni trávicího traktu je nejčastějším příznakem nadýmání, průjem a křeče v oblasti břicha. Velmi často se objevuje kašel, dušnost, bolesti hlavy, bušení srdce a závratě.
Mezi chronické projevy patří únava, nervozita a poruchy spánku. Mohou se objevovat úzkostné stavy, které mohou přecházet až do panické poruchy či deprese.
Základem léčby je tzv. “nízko-histaminová dieta”, tedy vyloučení těch potravin, které způsobují potíže. Člověk trpící histaminovou intolerancí by měl konzumovat hlavně čerstvé potraviny, vyhýbat se konzervovaným výrobkům a potravinám s dlouhou dobou skladování. Konzumovat jídla pokud možno čerstvě uvařená, ne přihřívaná. Důležité je všímat si složení výrobků a co nejvíce se vyhýbat potravinám obsahujícím azobarviva, antioxidanty, benzoát, siřičitany, sorbáty, glutamáty a nitráty.
Bohužel ani optimální dieta stoprocentně nezabrání expozici histaminu. Proto jsou součástí léčby také antihistaminika, která pomohou zvládnout akutní projevy intolerance.
Při dietní chybě, nebo z preventivních důvodů je také možné doplňování enzymu diaminooxidázy tvz. DAO. Jedná se o enzym, který zajišťuje odbourávání histaminu a někdy může být i jeho nedostatek v organismu jednou z příčin nadměrného hromadění histaminu.
U pacientů přecitlivělých na pyly a plísně stoupá i riziko rozvoje alergie na zvíře. Zvířecí alergeny vyvolávají projevy alergické rýmy a alergického zánětu spojivek, astmatu, atopického ekzému. V přímém kontaktu i kopřivku.
Domácími mazlíčky, kteří nejčastěji alergii vyvolávají jsou kočky. Alergenem je u nich bílkovina obsažena v potu, kožních šupinkách a ve slinách.
Pokud jste alergičtí na svého domácího mazlíčka a nechcete se ho zbavovat a ani není možné aby pobýval spíše venku, omezte na minimum přímý kontakt s ním. Zvíře nepouštíme do ložnice a ostatních místností, kde trávíme větší část dne. Pokud je zvíře s vámi doma, je nutné pravidelně ošetřovat jeho srst speciálním přípravkem, stejně tak pelíšek, dále pravidelně vyčesávat srst. Doporučuje se také omezit nebo odstranit z domácnosti textilie, na kterých zvířecí srst snadno ulpívá- koberce, přehozy, čalounění.
Stejně jako u ostatních druhů alergií poskytují rychlou úlevu od alergických projevů perorálně podávaná antihistaminika, tedy léčivé přípravky, které potlačují účinky histaminu, který se při alergické reakci vyplavuje a tím tlumí alergické příznaky. Antihistaminikum je možné užít i preventivně pokud víme, že jdeme například na návštěvu u chovatelů zvířat, na které máme alergii.
Kategorii Volně prodejné léky na alergii najdete i na našem slovenském e-shopu MojaLekáreň.sk
Oddychněte si od nepříjemných příznaků, jakými jsou ucpaný nos, kýchání, svědění či vyrážka. Vychutnejte si oblíbená jídla bez starostí. Nabízíme vám velké množství účinných přípravků pro léčbu i snadnější život s alergií.
Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce našeho organismu na látky, se kterými se setkáváme v každodenním životě. U někoho se alergie může projevit v raném dětství, u jiného až v dospělosti. Při vzniku alergie hraje roli několik faktorů jako je genetická predispozice, prostředí ve kterém se pohybujeme, infekce, které proděláme, to jak se stravujeme, léky, které užíváme a v neposlední řadě také stres.
Pylová alergie je nepřiměřená reakce našeho organismu na větrem roznášená pylová zrna trav, stromů a plevelů.
Šetrnou úlevu mohou poskytnout solné roztoky s přídavkem manganu. Roztok mořské vody zajistí očištění nosní sliznice od ulpívajícího alergenu. Mangan má prokázané antialergické účinky. Další možností jsou nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminika, tedy účinné látky, která přímo tlumí alergické projevy.
Pokud pylovou alergii doprovází příznaky jako svědění a pálení v hrdle, kašel, ztížené dýchání, dušnost nebo únava, je vhodné užít celkově působící antihistaminika. U dospělých a starších dětí volíme většinou tablety, u menších dětí pak přicházejí úvahu léčivé přípravky ve formě kapek.
Pylová alergie se u menších dětí projevuje zřídka. Většinou postihuje až děti předškolního věku a starší. Při svědění a pálení očí alergického původu je možné dětem již od 4 let věku podávat oční kapky s účinnou látkou azelastin. Ostatní oční kapky a nosní spreje s obsahem antihistaminika jsou určeny pro děti od 6 let.
Perorální kapky s účinnou látkou dimetinden je možné bez doporučení lékaře použít u dětí starších 1 roku věku. Dětem od 2 let můžeme podávat perorální kapky s účinnou látkou cetirizin nebo tablety s účinnou látkou loratadin. Ostatní volně prodejná celková antihistaminika ve formě tablet jsou určena dětem od 6 let.
V prvních 3 měsících těhotenství se bez porady s lékařem nedoporučuje užívat žádná celková antihistaminika. Vždy se nejprve přistupuje k lokálně působícím přípravkům. Pokud je léčba těmito přípravky neúčinná nebo nedostatečná, přistupuje se k celkové léčbě.
Od 2. trimestru těhotenství jsou bezpečné léčivé přípravky s účinnou látkou loratadin a cetirizin.
Všechna celková antihistaminika v menší či větší míře prostupují do mateřského mléka, z tohoto důvodu se doporučuje u kojících žen volit antihistaminika s lokálním účinkem ve formě nosních sprejů a očních kapek, nebo homeopatické přípravky.
Homeopatie je léčebná metoda alternativní medicíny. Je založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku, který je potom jako celek i léčen. Používá vysoce ředěné látky, které ve vyšší dávce u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba.
Homeopatické přípravky se vyznačují tím, že nevykazují žádné interakce s chemickými léky a nemají žádné nežádoucí účinky. Homeopatika mohou užívat i nejmenší děti, těhotné a kojící ženy.
Eliminujte kontakt s alergenem pomocí následujících opatření:
Narozdíl od pylové alergie, která je aktuální většinou jen jaře, trápí alergie na roztoče
citlivé jedince po celý rok, nejvýrazněji se ale projevuje právě na začátku a konci topné sezóny. Roztoči se drží hlavně v matracích, lůžkovinách, kobercích a čalouněném nábytku.
Hlavní příznaky jsou podobné jako u pylové alergie, vodnatá rýma, pálení v nose, pocit ucpaného nosu a opakované kýchání. Dále také svědění a pálení očí, slzení, zánět spojivek. Oproti pylové alergii se ale příznaky objevují hned ráno po probuzení a často se projevují i na kůži jako ekzém- svědivá zarudlá ložiska nejčastěji na tvářích, pokožce hlavy a v oblasti loketních a podkolenních jamek. Velmi častým příznakem je také noční kašel, pocit dušnosti a hvízdavé dýchání. Všechny tyto příznaky mohou být provázeny spánkovými potížemi a pocitem únavy.
Pokud máte podezření na alergii na roztoče, můžete se v pohodlí domova otestovat. Pokud jsme skutečně alergičtí na roztoče, měli bychom se v první řadě zbavit všeho zbytečného textilu, který doma máme. Jedná se hlavně o koberce a starý čalouněný nábytek. Vhodné je také pořídit si speciální matraci, která je ošetřená proti roztočům a která umožňuje sejmutí a praní potahu. V dnešní době už je na trhu i velký výběr polštářů a přikrývek určených přímo pro alergiky. Pro ošetření matrací a ostatních textilií v domácnosti skvěle poslouží spreje proti roztočům. Roztočům se daří všude, kde je teplo a vlhko, proto bychom si měli v domácím prostředí hlídat vzdušnou vlhkost, která by neměla být vyšší než 50%. Doporučuje se také vytápět na optimální teplotu 20-21°C.
Rychlá pomoc při alergických projevech
Stejně jako u ostatních druhů alergií poskytnou rychlou úlevu antihistaminika, tedy léky, které potlačují působení hormonu histaminu v našem těle a tím tlumí alergické příznaky.
Můžeme volit mezi léčivými přípravky působícími lokálně (gely, nosní spreje, oční kapky) nebo celkově působícími léčivými přípravky ve formě tablet či kapek.
Potravinová alergie je přehnaná reakce těla na látku běžně dostupnou v potravě. Imunitní systém vyhodnocuje látku jako cizorodou a vyvolá ochrannou obrannou reakci těla. Potravinovým alergenem může být jakákoli bílkovina rostlinného i živočišného původu. Mezi potraviny, které nejčastěji způsobují alergickou reakci patří mléko, vajíčka, obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, koření a ořechy. Na potravinové alergie se můžete otestovat z pohodlí vašeho domova, spolehlivější je však podstoupení alergologického vyšetření přímo u alergologa.
Vedle potravinové alergie se vyskytuje také nesnášenlivost potravin neboli potravinová intolerance. Potravinová intolerance není způsobena imunitní reakcí těla. Intolerance je dána metabolickou poruchou, například nedostatečnou funkcí některého z trávicích enzymů.
Alergie na pšenici (lepek) je běžnou alergií, která se projevuje okamžitě po konzumaci potravin obsahujících lepek. Alergenem je pšenice, která by se měla ze stravy vyloučit. Tento typ alergie mnohdy po nějaké době vymizí.
Alergie na lepek je poměrně vzácná. Častým projevem, zejména u dětí, jsou nadměrné trávicí potíže, nafouklé břicho, zvracení, plynatost, průjem nebo zácpa. Alergie se může projevovat i svěděním v ústech a krku, rýmou a dušností, kopřivkou nebo ekzémy. Potíže se projevují buďto ihned po konzumaci potravy obsahující lepek, nebo pár hodin po ní.
Jediný efektivní způsob jak se zbavit alergie na lepek, je vysazení lepku z jídelníčku.
Někteří lidé nesnesou ani stopové množství lepku v potravě a musí dietu dodržovat striktně. Jiní pacienti mohou snést malé množství lepku v potravě.
Chceme-li vyřadit z jídelníčku lepek, měli bychom se vyhýbat potravinám obsahujícím pšeničnou, žitnou nebo ovesnou mouku. Ty můžeme nahradit bezlepkovou moukou.
Alergie na mléčnou bílkovinu je imunitní reakce organismu na přítomné bílkoviny v mléce. Řadí se mezi nejrozšířenější potravinové alergie. Nejčastěji se objevuje u kojenců. Asi 95 % případů se objeví v prvním roce života dítěte, naprostá většina dokonce během prvních čtyř měsíců. U devíti z deseti pacientů tato alergie vymizí do tří let. Do té doby jsou děti na umělé výživě odkázány na stravu se speciálně upravenými mléčnými bílkovinami.
Alergie na bílkovinu kravského mléka se může projevovat různě. Časté jsou trávicí obtíže v podobě zvracení, průjmů a kolik, které bývají doprovázeny i kožními projevy jako je atopický ekzém nebo kopřivka. Dále se může vyskytovat i alergická rýma či astma.
Při alergii na bílkovinu kravského mléka je nutná striktní dieta. Vysadí se mléko i mléčné výrobky, je nutné se vyvarovat všech zdrojů kravských bílkovin. U dětí, které jsou kojené je obvykle možné s kojením pokračovat. Kojící maminka by však měla dodržovat speciální nemléčnou dietu s vyloučením mléka a veškerých výrobků obsahující mléko . U nekojených dětí je nutné používat speciálně upravená mléka s plně naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou.
Mléka s nejmenším stupněm hydrolýzy, tzv. hypoantigenní (označení obvykle HA nebo pHF) nejsou pro léčbu ABKM vhodná pro vysoký obsah zbytkové bílkoviny. Jedná se o preparáty, které lze využít pro výživu dětí s rizikem rozvoje atopického onemocnění.
Kravské mléko a jiná savčí mléka vykazují vysokou míru podobnosti – u kozího mléka až 94 %, z tohoto důvodu není vhodné kravské mléko těmito nahrazovat.
Mezi spíše pomocné terapeutické možnosti patří podávání antihistaminik, která mohou omezit svědění u atopického ekzému spojeného s potravinovou alergií.
Asi 50% dětí s ABKM je schopna tolerovat mléko v tepelně upravené (konkrétně pečené) podobě. Pokud se pomocí zkoušky zjistí, že dítě na pečené mléko nereaguje, je doporučováno jeho zařazení v této podobě do jídelníčku. To vede k obohacení jídelníčku a u části pacientů může podávání pečeného mléka do určitě míry urychlit navození tolerance i k mléku tepelně neupravenému.
Histaminová intolerance je přecitlivělost organismu na histamin. Histamin je látka tělu vlastní, která se vyskytuje v celé řadě potravin. Histaminová intolerance je stav, ke kterému dochází následkem nepoměru mezi přísunem histaminu a schopností jej odbourat.
První příčinou může být nadměrný přísun histaminu v potravě. Velký obsah histaminu je například v uzených, kvašených, fermentovaných a zrajících potravinách. Dále ho obsahují ryby a kuřecí maso.
Některé potraviny sice neobsahují velké množství histaminu, ale po jejich konzumaci v těle podporují jeho nadměrné vyplavování. To jsou například jahody, vaječný bílek, mořské plody, vlašské ořechy, rajčata, citrusy a kakao.
Hromadění histaminu může být mimo jiné příčinou nedostatečné aktivity nebo snížené koncentrace enzymu (diaminoxidáza), který zajišťuje odbourávání histaminu.
Příznaky doprovázející histaminovou intoleranci můžeme rozdělit na akutní, tedy rychle nastupující projevy a projevy chronické.
K akutním příznakům patří projevy na kůži jako svědění a zarudnutí pokožky a kopřivka, svědění a otok rtů. Dále svědění a otok jazyka, hlasivek, ucpaný nos.
Na úrovni trávicího traktu je nejčastějším příznakem nadýmání, průjem a křeče v oblasti břicha. Velmi často se objevuje kašel, dušnost, bolesti hlavy, bušení srdce a závratě.
Mezi chronické projevy patří únava, nervozita a poruchy spánku. Mohou se objevovat úzkostné stavy, které mohou přecházet až do panické poruchy či deprese.
Základem léčby je tzv. “nízko-histaminová dieta”, tedy vyloučení těch potravin, které způsobují potíže. Člověk trpící histaminovou intolerancí by měl konzumovat hlavně čerstvé potraviny, vyhýbat se konzervovaným výrobkům a potravinám s dlouhou dobou skladování. Konzumovat jídla pokud možno čerstvě uvařená, ne přihřívaná. Důležité je všímat si složení výrobků a co nejvíce se vyhýbat potravinám obsahujícím azobarviva, antioxidanty, benzoát, siřičitany, sorbáty, glutamáty a nitráty.
Bohužel ani optimální dieta stoprocentně nezabrání expozici histaminu. Proto jsou součástí léčby také antihistaminika, která pomohou zvládnout akutní projevy intolerance.
Při dietní chybě, nebo z preventivních důvodů je také možné doplňování enzymu diaminooxidázy tvz. DAO. Jedná se o enzym, který zajišťuje odbourávání histaminu a někdy může být i jeho nedostatek v organismu jednou z příčin nadměrného hromadění histaminu.
U pacientů přecitlivělých na pyly a plísně stoupá i riziko rozvoje alergie na zvíře. Zvířecí alergeny vyvolávají projevy alergické rýmy a alergického zánětu spojivek, astmatu, atopického ekzému. V přímém kontaktu i kopřivku.
Domácími mazlíčky, kteří nejčastěji alergii vyvolávají jsou kočky. Alergenem je u nich bílkovina obsažena v potu, kožních šupinkách a ve slinách.
Pokud jste alergičtí na svého domácího mazlíčka a nechcete se ho zbavovat a ani není možné aby pobýval spíše venku, omezte na minimum přímý kontakt s ním. Zvíře nepouštíme do ložnice a ostatních místností, kde trávíme větší část dne. Pokud je zvíře s vámi doma, je nutné pravidelně ošetřovat jeho srst speciálním přípravkem, stejně tak pelíšek, dále pravidelně vyčesávat srst. Doporučuje se také omezit nebo odstranit z domácnosti textilie, na kterých zvířecí srst snadno ulpívá- koberce, přehozy, čalounění.
Stejně jako u ostatních druhů alergií poskytují rychlou úlevu od alergických projevů perorálně podávaná antihistaminika, tedy léčivé přípravky, které potlačují účinky histaminu, který se při alergické reakci vyplavuje a tím tlumí alergické příznaky. Antihistaminikum je možné užít i preventivně pokud víme, že jdeme například na návštěvu u chovatelů zvířat, na které máme alergii.
Kategorii Volně prodejné léky na alergii najdete i na našem slovenském e-shopu MojaLekáreň.sk
Nejdříve se musíte přihlásit.
Pro zaslání nového hesla je nutné zadat e-mailovou adresu, kterou jste zadali při své registraci. Na tento e-mail vám pošleme odkaz, pomocí kterého si budete moci zadat nové heslo.