Druhy bylinných čajů
Čaje se prodávají buď jednodruhové nebo vícedruhové. Velkou výhodou je, že se dají koupit i směsi již přímo vytvořené na určitý problém. Čaje se prodávají buď v jednotlivých sáčcích nebo jako sypané čaje.
Naše bylinné čaje - Lékárníkův čaj
Pokud nejste zdatní bylinkáři, raději si bylinné čaje kupte například u nás v lékárně, kde naleznete kvalitní a chutné bylinné čaje. My na Lékárna.cz jsem se do bylin doslova zamilovali a vytvořili si tak své vlastní čaje řady Lékárníkův čaj. Ve voňavých sáčcích najdete směsi pro všechny od dětí po seniory. Čaje sestavila naše lékárnice PharmDr. Kamila Horníčková za účelem potěšit nejen tělo, ale i duši. Voňavé bylinky zvolené do každého sáčku jsou převážně od českých či slovenských sběračů, jejich kvalita je námi ověřena a každý sáček jsem ručně vyrobili u nás v lékárně. Čajový obal je 100 % rozložitelný, můžete jej tak bez obav vyhodit na kompost či do odpadu, kde se během několika měsíců rozloží. Důvěřujte nám a naší kvalitě.
Použití bylinkových čajů
Často odcházíme od lékaře nejen s receptem na lék, ale i s doporučením, kterým čajem bychom mohli náš stav zlepšit. Většina z nás nejčastěji po bylinných čajích sahá, když se necítíme ve své kůži.
Jaké čaje používáme nejčastěji
- Heřmánek - u nás lze za neznámější bylinu považovat heřmánek . Prospívá přirozené obranyschopnosti organismu, podporuje normální trávení, zdravý stav dýchacích cest normální stav naší pokožky, kvalitní spánek, relaxaci i pozitivní náladu.
- Lípa - prospívá správné činnosti dýchacích cest, působí relaxačně a prospívá zdravému fungování imunitního systému.
- Meduňka - když nemůžeme spát, zkoušíme na uklidnění a navození přirozeného usínání meduňku.
- Máta - mátový čaj prospívá správnému zažívání i normální funkci žaludku, žlučníku a jater.
- Fenykl - fenyklový čaj zase podpoří normální funkce trávicího traktu, a pokud je součástí směsí na dýchací cesty - podporuje zdravou sekreci hlenu a detoxikaci těla.
- Ostropestřec - může dobře posloužit k zachování zdraví našich jater a
- Zázvorový čaj prospívá správné funkci imunitního systému. Zázvor prospívá i našemu zažívání během cestování, správné fungování dýchacích cest, nebo vyrovnané hladině cukru v krvi.
- Kontryhelový čaj je oblíbený mezi ženami na komfort před a během menstruace.
- Kopřivový čaj - slouží na jaře k osvěžení těla, správné činnosti ledvin, vyrovnanému fungování imunitního systému i vitality. Podporuje také normální stav kloubů, normální vylučování vody z těla a obsahuje minerály - železo.
Speciální bylinné čaje
- Hořce chutnající bylinkami můžeme podporovat činnost žlučníku a jater.
- Bylinky s obsahem slizových látek prospívají zdraví dýchacích cest.
- Bylinky s obsahem rutinu jako je pohanka nebo flavonoidů jako je kaštan koňský můžeme podporovat zdraví cévního systému.
- Bylinné čaje se využívají i na udržení hmotnosti pod kontrolou.
- Muži mohou využít čaje na podporu zdravích funkcí prostaty, ženy před či během menstruace.
- Speciální čaje existují pro děti, muže, ženy či kojící matky.
Jaké bylinky jsou pro vás vhodné?
Pokud nevíte, které bylinky zvolit, vyzkoušejte některé z našich Lékárníkových čajů, které pro vás připravila naše lékárnice PharmDr. Kamila Horníčková. Zeptat se jí můžete i v případě, že potřebujete s bylinkami poradit - najdete ji v odborné poradně.
Jak bylinky podporují naše zdraví
Pro podporu správné funkce některých orgánů můžeme použít konkrétní bylinky. Většina z nich má také širší využití. Pro lepší orientaci mezi bylinkovými čaji vám poslouží tento seznam použití:
- spánek, nervy – meduňka, třezalka, chmel obecný, kozlík, levandule
- zažívání – heřmánek, fenykl, mateřídouška, máta, meduňka, měsíček, řebříček, řepík, kmín, kopr, saturejka, zeměžluč
- žlučník – máta, ostropestřec
- játra – ostropestřec
- přirozená obranyschopnost – bez černý, jitrocel kopinatý, lípa, třapatka, ženšen
- na kloktání – šalvěj, heřmánek, řepík, proskurník, sléz
- močové cesty – bříza, jehlice trnitá, přeslička, truskavec, vrbovka, zlatobýl
- cévní systém – pohanka, kaštan koňský
- krevní tlak – dobromysl, jablečník, hloh, olivový list
- prostata – tykev obecná, ploštičník, vrbovka
- mentruační komfort – kontryhel, vrbovka, fenykl
Jak si správně vybrat bylinný čaj
Na co se zaměřte:
- název čaje - zpravidla obsahuje označení části těla či nemoci nebo se jmenuje podle konkrétní bylinky.
- na co se používá, z čeho se skládá - někdy se může stát, že se daná bylinka nebude správně snášet s léky, které užíváte. Vždy se řiďte konkrétním popisem použití od výrobce a případně se poraďte s lékárníkem či ošetřujícím lékařem.
- dávkování - dodržujte dávkování a v případě potíží či pokud si nejste jisti, se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Přehnaným pitím čaje a kombinováním různých bylin byste si mohli více uškodit.
- správná příprava čaje - dodržení teploty vody, doby vyluhování i maximálního množství požitého během dne. Nejjistější je tedy používat porcované čaje v udaném množství.
Čaj Samahan - co to je?
Samahan je zahřívající čaj sestavený podle tradiční ajurvédské receptury. Jde o směs 14 bylin, koření a zázvoru, která nedá nachlazení šanci. Směs díky zázvoru a bylinám působí protizánětlivě, prospívá zdravé imunitě a podporuje zdravé zažívání a trávení. Pokud se cítíme unavení, prochladlí nebo se prvními příznaky nachlazení, je dobré pít tento čaj v teple v pohodlí domova. Je vhodný také pro děti.
Jak připravit bylinný čaj
Bylinný čaj si nejčastěji připravíme:
- Výluhem za tepla - kdy zalijeme potřebné množství bylin či nálevový sáček horkou vodou a nechápe potřebný čas vyluhovat. Po scezení popíjíme nejlépe teplý.
- Odvarem - bylinky (především kořeny a pevné rostlinné struktury) přivedete k varu a jemným varem se několik minut povaří. Následně se nechají pár minut odstát a odvar se scedí a popíjí. Takto se připravují kořeny, oplodí, semena a jiné části rostlin.
- Specifická je příprava šípkového čaje - sušené šípky je vhodné na několik hodin namočit do vody, aby nám změkly. A před samotnou přípravou je slijte a přiveďte v hrnci pod bod varu, pak hrnec z plamene stáhněte. Nepřevařujte. Šípky pak můžete rozdrtit a vznikne opravdu lahodný čaj se spoustou vitamínů.
S bylinkami se musí opatrně
Bylinné čaje nepijeme dlouhodobě, je vhodné při akutních potížích udělat po týdnu změnu a zkusit popíjet jinou bylinku či směs. Některé čaje se pijí dlouhodobě formou kůry. Ani ta by neměla trvat déle než 3 týdny a poté udělat 1 týden pauzu, kdy bylinky úplně vynecháme. Po týdnu je možné se k nim opět vrátit či změnit za jiné.