Lékárna.cz
Hledat

Omikron a nové varianty covid-19 - rozdíly, příznaky a léčba

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

Omikron a nové varianty covid-19 - rozdíly, příznaky a léčba
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jaký je rozdíl mezi omikronem a deltou

V listopadu 2021 byla v Jihoafrické republice poprvé identifikována varianta nemoci covid-19, která získala označení omicron. Od té doby se nejen stihla rozšířit do celého světa, ale také se vědcům a lékařům podařilo ji trochu lépe prozkoumat a porovnat s ostatními verzemi koronaviru.

Omikron - inkubační doba

Omikron má oproti deltě a dalším mutacím kratší inkubační dobu, ta se v jeho případě odhaduje na 3 dny, zatímco u ostatních variant to bylo až 5 dní.

Omikron - infekčnost

Odborníci se také shodují na tom, že omikron je sice oproti předchozí variantě delta asi 3x infekčnější, za to má ale mnohem mírnější příznaky a navíc zpravidla postihuje pouze horní cesty dýchací (proto je také snažší se jím nakazit), zatímco ostatní varianty koronaviru napadaly i dolní cesty dýchací.

Omikron a reinfekce

Data ukazují, že omikron dokáže mnohem lépe obejít imunitu získanou proděláním covidu nebo očkováním než jiné varianty. Přesto ale stále platí, že ačkoli nás očkování neuchrání před nákazou samotnou, v drtivé většině případů zajistí mírný průběh nemoci.

Omikron příznaky

Příznaky varianty omikron se v mnohém liší od ostatních variant onemocnění covid-19. Mezi ty nejčastější patří:

Jak zjistím, jestli mám omikron

Variantu nemoci covid-19, tedy zda mám omikron nebo jiný typ koronaviru, může určit pouze laboratorní PCR test.

Je možné mít současně omikron a deltu?

Vědci se shodují na tom, že je možné se nakazit oběma variantami najednou, ale zároveň dodávají, že to není příliš pravděpodobné. Dá se totiž předpokládat, že virus omikron v těle záhy převládne, protože se množí mnohem rychleji než delta a navíc snadněji vstupuje do lidských buněk. Stejným způsobem vytlačil virus delta i předchozí varianty koronaviru

Jak léčit omikron

Domácí léčba omikronu stejně jako jiných variant covidu nebo dalších onemocnění virového původu nemá jinou možnost, než se zaměřit na mírnění symptomů:

 • absolutním základem je vydatný odpočinek,
 • zvýšený pitný režim založený na bylinných či ovocných čajích a čisté vodě,
 • podávání léků, které snižují horečku a ulevují od bolestí hlavy, svalů a kloubů,
 • podávání léků na kašel,
 • aplikace nosních kapek a sprejů.

Kdy si přivolat pomoc

Stále ale pamatujte na to, že každá varianta nemoci covid-19 může mít těžký průběh a pokud navíc patříte do některé z rizikových skupin, jako jsou například diabetici, onkologičtí pacienti, lidé s kardiovaskulárními či plicními potížemi nebo pacienti s oslabenou imunitou, platí to pro vás dvojnásob. Pokud se u vás tedy objevuje některý z těchto příznaků, neváhejte volat záchranku:

 • Zdravotní stav se náhle začíná měnit k horšímu.
 • Intenzivní potíže s dechem.
 • Oxymetr vykazuje nedostatečnou saturaci.
 • Intenzivní potíže se zrakem, sluchem či rovnováhou.
 • Selhává paměť.
 • Dostavují se mdloby nebo kolaps.
 • Objevují se jiné vážné příznaky, máte obavy a nemůžete svůj stav konzultovat se svým praktickým lékařem.

Omikron u dětí

Příznaky omikronu u dětí se podobají příznakům delty - jedná se o teplotu (nebo horečku), bolest v krku, svalů, hlavy i kloubů. Děti mohou trpět silným kašlem. Omikron se u dětí projevuje především zánětem horních cest dýchacích, který může přejít až v laryngitidu. Pokud se objeví štěkavý kašel, který se zhoršuje v noci, problémy s polykáním, horečka či dušnost, je třeba kontaktovat lékaře.

Jak je to s karanténou a izolací

V současnosti posílání osob do karantény neprobíhá. Nicméně - pokud jste byli v rizikovém kontaktu s nakaženou osobou a v následujících dnech se u vás vyskytnou příznaky respiračního onemocnění, chřipky nebo virózy, kontaktujte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a případně vystaví žádanku na PCR test.  

Jak se chovat v domácnosti s nakaženým omikronem

Pokud onemocněl někdo ze společně sdílené domácnosti, chovejte se zodpovědně a udělejte maximum pro to, abyste se nenakazili. Často se stává, že nemocný nakazí i ostatní členy domácnosti, i když jsou očkovaní - protože kontakt je velmi intenzivní a vylučovaného viru je mnoho.

Co můžete udělat:

 • izolujte nemocného v jedné místnosti (pokud je to možné),
 • používejte respirátor FFP2 nebo FFP3
 • dodržujte důsledně hygienická pravidla 3R (ruce-roušky-rozestupy)
 • používejte dezinfekci a pravidelně si myjte ruce vodou a mýdlem,
 • často větrejte,
 • omezte návštěvy seniorů nebo chronicky nemocných přibuzných či známých a vyhýbejte se hromadným akcím,
 • oblečení perte na co nejvyšší možnou teplotu a žehlete ho,
 • odpadky nemocného oddělte od těch ostatních a plastový pytel vložte do dalšího pytle a důkladně zavažte,
 • do koupelny by měl nemocný chodit jako poslední a důkladně po sobě vše dezinfikovat a vyvětrat

Očkování 2. posilující dávkou

Od 18. 7. 2022 je možné se nechat očkovat druhou posilující dávkou bez registrace v očkovacích centrech, v nemocnicích nebo u praktických lékařů. Minimální odstup od předchozího očkování jsou 4 měsíce. Systém rezervací bude spuštěn od poloviny srpna, do té doby MZ ČR doporučuje očkování rizikovým osobám a osobám nad 60 let.  Jak jsou dostupná očkovací místa najdete zde: ockoreport.uzis.cz. Podrobnější informace o vládních nařízeních naleznete zde.

Nové vakcíny, které by mohly být účinnější na omikron a varianty BA.4 a BA.5, by se mohly na trhu objevit během podzimu 2022. Moderna a Pfizer připravují dvousložkové vakcíny. Jedna ze složek je původní varianta viru. Ve druhé složce bude varianta omikron. Diskutuje se také o možnosti dvojnásobného zvýšení množství antigenu ve vakcíně.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí doporučuje druhou posilující dávku vakcíny pro osoby starší 60 let a zranitelné skupiny osob s vyšším rizikem závažného průběhu onemocnění covid-19. Druhý booster se podává nejdříve 4 měsíce od předchozí dávky.

Nové varianty covid-19 BA.4 a BA.5 a BA.2.76 a BA.2.75 (Kentaur)

Po variantě omikron se začínají velmi rychle šířit varianty BA.4 a BA.5. Tyto subvarianty jsou infekčnější než omikron a lépe překonávají imunitu i u těch, kteří již některou z předchozích variant prodělali. V Indii se začíná šířit nová subvarianta BA.2.75, která se začala objevovat i v USA, Německu, Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Austrálii či na Novém Zélandu.

SZÚ také potvrdil první výskyt subvarianty BA.2.76, která vyžaduje pozornost a kterou Evropské středisko pro prevenci a kontrolu (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu. Podle informací, které jsou prozatím dostupné, patří tato varianta mezi skupiny virů, proti kterým se netvoří dostatečná imunita ani po prodělání infekce omikronem a dokáže se vyhýbat neutalizačním protilátkám. 

Odborná poradna a pandemický sortiment

 • Potřebujete poradit se zdravotním problémem? Kontaktujte naše lékárníky v Odborné poradně
 • Dochází vám doma zásoba respirátorů, domácích antigenních testů nebo dezinfekce? U nás najdete vše na jednom místě - mrkněte do nabídky pandemického sortimentu!

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Imunita
Navštivte související produktové kategorie
Volně prodejné léky Respirátory Antigenní testy

Přečtěte si také

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Kurkumu znáte nejspíš z kuchyně, ale my pro vás máme tipy, jak ji využít tak, aby prospívala vašemu zdraví - působí totiž příznivě na  normální funkci pokožky, zdravé trávení či normální stav kloubů…

více

Nasycenost krve kyslíkem se nazývá také saturace kyslíkem a označuje se jako SpO2. Její hodnota se udává v procentech. U zdravého člověka činí 95-99 % (u seniorů je za normální hladinu považováno 93 …

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je vlastně přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.