Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Omikron - rozdíly, příznaky a léčba

Omikron - rozdíly, příznaky a léčba
Sdílet

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění?

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jaký je rozdíl mezi omikronem a deltou

V listopadu 2021 byla v Jihoafrické republice poprvé identifikována varianta nemoci covid-19, která získala označení omicron. Od té doby se nejen stihla rozšířit do celého světa, ale také se vědcům a lékařům podařilo ji trochu lépe prozkoumat a porovnat s ostatními verzemi koronaviru.

Omikron má oproti deltě a dalším mutacím kratší inkubační dobu, ta se v jeho případě odhaduje na 3 dny, zatímco u ostatních variant to bylo až 5 dní. Odborníci se také shodují na tom, že omikron je sice oproti předchozí variantě delta asi 3x infekčnější, za to má ale mnohem mírnější příznaky a navíc zpravidla postihuje pouze horní cesty dýchací (proto je také snažší se jím nakazit), zatímco ostatní varianty koronaviru napadaly i dolní cesty dýchací.

Omikron a reinfekce

Data ukazují, že omikron dokáže mnohem lépe obejít imunitu získanou proděláním covidu nebo očkováním než jiné varianty. Přesto ale stále platí, že ačkoli nás očkování neuchrání před nákazou samotnou, v drtivé většině případů zajistí mírný průběh nemoci.

Omikron příznaky

Příznaky varianty omikron se v mnohém liší od ostatních variant onemocnění covid-19. Mezi ty nejčastější patří:

Jak zjistím, jestli mám omikron

Variantu nemoci covid-19, tedy zda mám omikron nebo jiný typ koronaviru, může určit pouze laboratorní PCR test.

Je možné mít současně omikron a deltu?

Vědci se shodují na tom, že je možné se nakazit oběma variantami najednou, ale zároveň dodávají, že to není příliš pravděpodobné. Dá se totiž předpokládat, že virus omikron v těle záhy převládne, protože se množí mnohem rychleji než delta a navíc snadněji vstupuje do lidských buněk. Stejným způsobem vytlačil virus delta i předchozí varianty koronaviru

Jak léčit omikron

Domácí léčba omikronu stejně jako jiných variant covidu nebo dalších onemocnění virového původu nemá jinou možnost, než se zaměřit na mírnění symptomů:

 • absolutním základem je vydatný odpočinek,
 • zvýšený pitný režim založený na bylinných či ovocných čajích a čisté vodě,
 • podávání léků, které snižují horečku a ulevují od bolestí hlavy, svalů a kloubů,
 • podávání léků na kašel,
 • aplikace nosních kapek a sprejů.

Kdy si přivolat pomoc

Stále ale pamatujte na to, že každá varianta nemoci covid-19 může mít těžký průběh a pokud navíc patříte do některé z rizikových skupin, jako jsou například diabetici, onkologičtí pacienti, lidé s kardiovaskulárními či plicními potížemi nebo pacienti s oslabenou imunitou, platí to pro vás dvojnásob. Pokud se u vás tedy objevuje některý z těchto příznaků, neváhejte volat záchranku:

 • Zdravotní stav se náhle začíná měnit k horšímu.
 • Intenzivní potíže s dechem.
 • Oxymetr vykazuje nedostatečnou saturaci.
 • Intenzivní potíže se zrakem, sluchem či rovnováhou.
 • Selhává paměť.
 • Dostavují se mdloby nebo kolaps.
 • Objevují se jiné vážné příznaky, máte obavy a nemůžete svůj stav konzultovat se svým praktickým lékařem.

Jak je to s karanténou a izolací

V souvislosti s variantou omikron vláda snížila nařízenou karanténu po kontaktu s infikovanou osobou na 5 dní s tím, že dalších 5 dní by člověk měl používat respirátor FFP2 při veškerých kontaktech s ostatními osobami.

Stejně tak byla zkrácena i nařízená izolace po pozitivním PCR testu. Tu může ukončit váš ošetřující lékař také po pěti dnech, ovšem s tím, že poslední dva dny nemáte žádné příznaky onemocnění covid-19.

Karanténu i izolaci nařizují hygienické stanice. Vláda však upozorňuje na přetížení těchto institucí a vyzývá proto všechny k zodpovědnému chování i v případě, že jej žádný úřad nekontaktoval. Podrobnější informace o vládních nařízeních naleznete zde.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Imunita
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rakytník řešetlákový obsahuje vysoký podíl vitamínu C - jediná oranžová bobulka totiž obsahuje celou doporučenou denní dávku tohoto důležitého vitamínu!

více

Testů na koronavirus je mnoho druhů - v článku se zaměříme na nejčastější druhy, tj. antigenní a PCR testy - vysvětlíme, jak fungují, jaký je mezi nimi rozdíl, pro koho se hodí a co dělat v případě,…

více

Zelený čaj je nápoj, pochutina i cenný dar z přírody. Pro mnohé je konzumace zeleného čaje doslova rituálem. Tento povzbuzující nápoj se dnes těší oblibě po celém světě. Zelený čaj si vás získá…

více

Prozradíme, co to je kolagen, jak se získává a proč má blahodárný vliv na pleť, klouby, vlasy a zuby.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.