Podrobné informace

Zklidňuje poruchy spojené s nadbytečnou sekrecí žaludeční kyseliny, které se projevují zejména pálením žáhy, říháním a palčivou bolestí v okolí žaludku.

Informace o produktu

Výrobce: KRKA
Značka: RUTACID
Kód výrobku: 11369
Kód EAN: 3838989561567
Kód SÚKL: 2900
Držitel rozhodnutí: KRKA
Kdy máte Rutacid užívat? Rutacid žvýkací tablety ulehčují či zmírňují příznaky, které jsou následkem vylučování kyseliny v žaludku: - nestrávení kyseliny a zpětný tok žaludečního obsahu; - pálení žáhy; - zánět žaludeční sliznice, který je následkem stresu, nesprávné diety, nadměrné konzumace alkoholu nebo užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Rutacid podporuje hojení žaludečního a dvanáctníkového vředu a je účinný při udržovací léčbě chronického žaludečního vředu.

Oznámit nežádoucí účinky

Příbalový leták


Informace pro pacienta, čtěte pozorně!
RUTACID
(Hydrotalcitum)
žvýkací tablety
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
KRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko
Co obsahuje RUTACID?
1 žvýkací tableta obsahuje: Hydrotalcitum 500 mg
Pomocné látky: mannitol, sodná sůl sacharinu, aroma máty kadeřavé v prášku, sodná sůl karboxymethylškrobu, mastek, stearan hořečnatý
Jak RUTACID působí?
Žvýkací tablety Rutacid obsahují hydrotalcit, nesystémové antacidum (přípravek proti překyselení). Hydrotalcit snižuje kyselost žaludečních šťáv a tím ulehčuje či zmírňuje příznaky spojené s nadměrným vylučováním kyseliny v žaludku. Jeho účinek nastává rychle a trvá dlouho díky charakteristické síťovité struktuře účinné složky a uvolňování hořečnatých a hlinitých iontů v závislosti na množství kyseliny v žaludku.
Kromě neutralizace kyseliny hydrotalcit též zabraňuje účinku pepsinu a váže se na žlučové kyseliny a lysolecitin, které během zpětného pohybu vstupují z dvanáctníku do žaludku a tím poškozují žaludeční sliznici. Hydrotalcit posiluje ochranný mechanismus a tím chrání žaludeční sliznici proti agresivním faktorům a současně podporuje hojení poškozené žaludeční sliznice.
Kdy máte RUTACID užívat?
Rutacid žvýkací tablety ulehčují či zmírňují příznaky, které jsou následkem vylučování kyseliny v žaludku:
nestrávení kyseliny a zpětný tok žaludečního obsahu
pálení žáhy
zánět žaludeční sliznice, který je následkem stresu, nesprávné diety, nadměrné konzumace alkoholu nebo užívání nesteroidních protizánětlivých léků.
Rutacid podporuje hojení žaludečního a dvanáctníkového vředu a je účinný při udržovací léčbě chronického žaludečního vředu.
Kdy nemáte RUTACID užívat?
Neužívejte tento lék, pokud máte reakci z přecitlivělosti na hydrotalcit nebo na kteroukoliv složku tohoto léku, nebo pokud trpíte závažnou poruchou funkce ledvin.
Co potřebujete vědět před užíváním přípravku RUTACID?
Osoby se zhoršenou funkcí ledvin mohou užívat Rutacid po krátkou dobu a v nižších dávkách. Tento přípravek neobsahuje cukr a proto jej mohou užívat diabetici. Přípravek se nedoporučuje dětem mladším než 6 let.
Těhotenství a kojení
Nejsou žádné zprávy o nežádoucích účincích při užívání hydrotalcitu v průběhu těhotenství a kojení, avšak před užíváním se poraďte se svým lékařem.
Možnost snížení pozornosti při řízení vozidel a ovládání strojního zařízení
Rutacid neovlivňuje schopnost řídit motorové vozidlo nebo ovládat strojní zařízení.
Co byste měli vědět používáte-li jiné léky?
Účinky přípravku Rutacid a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Proto než začnete užívat jakýkoliv lék a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o něm se svým lékařem.
Rutacid podobně jako jiné léky proti překyselení, může snižovat vstřebávání tetracyklinů, chinolonů (ciprofloxacin, ofloxacin) - léky proti bakteriálním infekcím, přípravků obsahujících železo (léky při léčbě chudokrevnosti) a kumarinů (léky ovlivňující krevní srážlivost).
Rutacid by se neměl užívat současně s jinými léky, avšak alespoň jednu až dvě hodiny před užíváním nebo po užívání jiného léku.
Jak máte RUTACID užívat?
Dospělí užívají 1 až 2 žvýkací tablety 3-4krát denně (1 hodinu po jídle), před spaním a kdykoliv při výskytu obtíží.
Děti ve stáří 6 až 12 let mohou užívat polovinu dávky pro dospělé, tj . 1/2 až 1 žvýkací tabletu 3-4krát denně (1 hodinu po jídle), před spaním a kdykoliv při výskytu obtíží.
Tablety je třeba před spolknutím dobře rozžvýkat. V případě užívání Rutacidu bez konzultace lékařem je maximální denní dávka 8 tablet (tj. 5 g hydrotalcitu) u dětí 4 tablety. Jestliže se váš stav po několika dnech užívání tohoto léku nezlepšuje nebo jestliže se zhoršuje, obraťte se na svého lékaře.
Co máte dělat při požití nadměrného množství léku?
Při předávkování nebo náhodném požití léku dítětem vyhledejte lékaře.
Neexistuje žádný důkaz, že by požité nadměrné množství tohoto léku způsobovalo otravu.
Opatrnost je nezbytná u osob se zhoršenou funkcí ledvin.
Má RUTACID nějaké nežádoucí účinky?
Nežádoucí účinky se objevují vzácně nebo jsou mírné, pokud se používá podle přiloženého návodu.
Vyšší než doporučené dávky mohou způsobovat průjem.
Jestliže se vyskytnou nežádoucí účinky, přerušte užívání a poraďte se se svým lékařem.
Jak máte RUTACID uchovávat?
Neužívejte po uplynutí data skončení doby použitelnosti vyznačeného na obalu.
Uchovávejte při teplot do 30 °C.
Udržujte mimo dosah dětí.
Balení
20, 60 žvýkacích tablet
Datum poslední revize textu
24.6. 2009

Recenze

Recenze produktu RUTACID 60X500MG Žvýkací tablety

Diskuze

Diskuze k produktu RUTACID 60X500MG Žvýkací tablety

Přidat nový příspěvek do diskuze