Lékárna.cz

Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky
Sdílet

Strom moringa u nás moc známý není a to je velká škoda. Dá se totiž beze zbytku využít; od kořene až po plody. Všechny jeho části mají téměř zázračné účinky na naše zdraví.

Co to je moringa a odkud pochází

Několik druhů stromu moringa se vyskytuje se v Indii, Arábii a také v Africe. Nejznámější z nich je moringa olejodárná, která bývá pěstována i na plantážích. Tento stálezelený strom vám může trochu připomínat baobab, to díky svému dužnatému kmenu, který slouží jako zásobárna vody v obdobích sucha. Pro místní obyvatelstvo představuje moringa součást základních potravin – dokáže z ní spotřebovat naprosto vše včetně kořenů. Také proto můžeme moringu nazývat jedlým stromem.

Přírodní multivitamín

"Moringa je v zemích svého původu považována za přírodní multivitamín, protože obsahuje vysoké dávky vitamínu A a C. Z minerálů je to především vápník, hořčík, draslík a železo. Přispívá také k udržení normální hladiny cukru v krvi." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Z moringy můžeme zpracovat:

  • Listy – dají se jíst syrové, například v salátech. Lze je také uvařit a použít do různých omáček a dalších pokrmů. Také se suší, a poté drtí na prášek, který je nadále využíván například v nápojích nebo pro zpracování na potravinové doplňky.
  • Plody – vypadají jako velké lusky a uvnitř mají semena. Ta jsou bohatým zdrojem oleje, který stačí vylisovat a používat. Přidává se i do kosmetiky.
  • Květy a kořeny – místní je využívají v kuchyni. Kořeny mohou v menším množství nahradit klasický křen. Ve větší míře jsou ale jedovaté.
  • Kůru – lze ji zpracovávat na výrobu vláken. Větve stromu pak poslouží jako krmivo pro zvířata.

Co obsahuje moringa

Moringu olejodárnou si u nás koupíte jako prášek, tablety, kapsle nebo čaj. Z hlediska výživy a prospěšných látek jsou nejvýznamnější listy a plody, které jsou doslova nabité živinami a antioxidanty.

Moringa olejodárná, latinsky Moringa oleifera, je zdrojem mnoha vitamínů, minerálů, proteinů a bílkovin.  Moringa obsahuje rostlinný hormon zeatin, který tyto prospěšné složky dopravuje v těle přesně tam, kam je potřeba. Má také příznivý vliv na vyrovnání hormonální hladiny. Ajurvéda používá moringu při léčení až 300 nemocí.

Moringa také obsahuje:

  • Mangan přispívající ke zdravým kloubům a celému pohybovému aparátu.
  • Chrom, který pomáhá odbourávat stres.
  • Bór používaný při léčbě osteoporózy.
  • 18 esenciálních aminokyselin důležitých pro stavbu bílkovin.
  • 46 antioxidantů.
  • Všechny pro tělo důležité vitamíny.

Moringu olejodárnou můžeme bez nadsázky považovat za jednu ze superpotravin. Obsahuje vysokou koncentraci všech živin důležitých pro tělo. V zemích třetího světa představuje mnohdy jediný zdroj vitamínů a minerálů. 

Moringa v kosmetice

"Moringový olej v kosmetice zaujímá velmi dobré místo. Je účinný na zmírnění pigmentových skvrn a také zjemňuje a vyhlazuje vrásky. Lze jej použít i na suché a lámavé vlasy a zmírnění pnutí citlivé pokožky a také při tvorbě lupů." (PharmDr. Kamila Horníčková)

16. červen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více