Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Trávení Imunita Superpotraviny Kůže

Slyšeli jste už někdy o stromu moringa? V našich končinách ještě není tak známý, což je veliká škoda. Dá se totiž beze zbytku využít; od kořene až po plody. Všechny jeho části mají téměř zázračné účinky na naše zdraví.

Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky

Odkud pochází strom moringa? Vyskytuje se v několika druzích v Indii, Arábii a také v Africe. Nejznámější je moringa olejodárná, která bývá pěstována i na plantážích. Tento stálezelený strom vám může trochu připomínat baobab, to díky svému dužnatému kmenu, který slouží jako zásobárna vody v obdobích sucha. Pro místní obyvatelstvo představuje moringa součást základních potravin – dokáže z ní spotřebovat naprosto vše včetně kořenů. Také proto můžeme moringu nazývat jedlým stromem.

Z moringy můžeme zpracovat:

  • Listy – dají se jíst syrové, například v salátech. Lze je také uvařit a použít do různých omáček a dalších pokrmů. Také se suší, a poté drtí na prášek, který je nadále využíván například v nápojích nebo pro zpracování na potravinové doplňky.
  • Plody – vypadají jako velké lusky a uvnitř mají semena. Ta jsou bohatým zdrojem oleje, který stačí vylisovat a používat. Přidává se i do kosmetiky.
  • Květy a kořeny – místní je využívají v kuchyni. Kořeny mohou v menším množství nahradit klasický křen. Ve větší míře jsou ale jedovaté.
  • Kůru – lze ji zpracovávat na výrobu vláken. Větve stromu pak poslouží jako krmivo pro zvířata.

A jak pomáhá moringa lidem

Její plody připomínají paličky na buben - proto se jí anglicky říká drumstick plantKromě toho, že nám moringa dává mnoho surovin, můžeme využít i její blahodárné účinky. Moringu olejodárnou si u nás koupíte jako prášek, tablety, kapsle nebo čaj. Z hlediska výživy a prospěšných látek jsou nejvýznamnější listy a plody, které jsou doslova nabité živinami a antioxidanty.

Moringa olejodárná, latinsky Moringa oleifera, je zdrojem mnoha vitamínů, minerálů, proteinů a bílkovin. Zelené listy obsahují chlorofyl, který okysličuje krev, zlepšuje tak látkovou výměnu a posiluje celkovou obranyschopnost těla. Moringa obsahuje rostlinný hormon zeatin, který tyto prospěšné složky dopravuje v těle přesně tam, kam je potřeba. Zeatin můžete znát také jako hormon mládí. Oddaluje stárnutí buněk a podporuje pokožku – ta je díky němu pružnější a mladistvější. Má také příznivý vliv na vyrovnání hormonální hladiny. Ajurvéda používá moringu při léčení až 300 nemocí.

Moringa také obsahuje:

  • Mangan přispívající ke zdravým kloubům a celému pohybovému aparátu.
  • Chrom, který pomáhá odbourávat stres.
  • Bór používaný při léčbě osteoporózy.
  • 18 esenciálních aminokyselin důležitých pro stavbu bílkovin.
  • 46 antioxidantů.
  • Všechny pro tělo důležité vitamíny.

Moringu olejodárnou můžeme bez nadsázky považovat za jednu ze superpotravin. Obsahuje vysokou koncentraci všech živin důležitých pro tělo. V zemích třetího světa představuje mnohdy jediný zdroj vitamínů a minerálů. Začněme moringu, tuto perfektní a 100% přírodní potravinu, konečně využívat i u nás!

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám