Lékárna.cz

7 tipů pro výrazně lepší vzhled jizvy

7 tipů pro výrazně lepší vzhled jizvy
Sdílet

Máme pro vás sedm přípravků, díky kterým vaše jizvy po úrazech, operacích i kožních onemocněních nebudou vidět a také několik zkušených rad od kožní lékařky.

Jizvu mažte a masírujte

Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či šípkový olej.  Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže. Přírodní gel ActiMaris má velmi dobré účinky u poranění kůže, u akutních či chronických zánětů. Jeho čistě přírodní složení obohacené o zásadité mořské minerály snižuje zánět, dezinfikuje a podporuje tvorbu nové tkáně. (PharmDr. Kamila Horníčková)

1. Masti na jizvy

Vyhladit, změkčit a zjemnit nové i starší jizvy, to dokáží speciální krémy či gely od renomovaných kosmetických firem určené k hojení jizev. Zároveň tyto přípravky obvykle zmírňují i příznaky doprovázející hojivý proces, tedy například svědění, otoky nebo zarudnutí. Ideální je jizvu mazat hned po jejím zhojení, a to dvakrát denně.

2. Krytí na jizvy

Samolepicí fólie připomíná běžnou náplast, obsahuje však čistý silikonový gel, který je vysoce účinný při zlepšování stavu hypertrofických či keloidních jizev. Zlepšení stavu jizvy se obvykle dostaví po třech měsících. Krytí je vhodné nosit 24 hodin denně a odkládat jej jen na sprchování.

3. Aloe vera

Čistý gel z aloe vera obsahuje látky, které dle výzkumu Indických lékařů napomáhají k regeneraci tkání a zároveň zesvětlují pokožku. Pro urychlení zhojení čerstvé jizvy nebo zlepšení stavu jizvy starší aplikujte čistý gel z aloe vera dvakrát denně.

4. Vitamín E

Pro celkové zlepšení pleti je vhodné jeho perorální podání, pro hojení jizev se hodí vitamín E neboli tokoferol aplikovat přímo na zjizvenou tkáň. Buďto použijte tekutý vitamín E a asi 10 minut masírujte jizvu nebo to samé provádějte s olejem z rozříznuté vitamínové kapsle. Tento postup opakujte 2 - 3x denně.

5. Kokosový olej

Kokosový olej má antioxidační vlastnosti, zklidňuje podráždění pokožky, navíc ji hydratuje, vyživuje a obnovuje její pružnost. Všechny tyto vlastnosti jsou pro dokonalé hojení jizev, zejména pak strií, nesmírně důležité.

6. Jablečný ocet

Kyseliny obsažené v jablečném octu působí na tkáň podobně jako chemický peeling, tedy odstraňují poškozené vnější vrstvy pokožky a zároveň urychlují regeneraci a hojení. Krom toho má jablečný ocet vynikající zesvětlující účinky. Již po měsíci pravidelného potírání je tak jizva viditelně světlejší.

7. Levandulový olej

Levandulový olej snižuje viditelnost starších jizev, zároveň také urychluje hojení, je možné jej aplikovat přímo na čerstvou jizvu a navíc působí i jako prevence proti vzniku jizev nových. Levandulový olej se hodí používat proti vzniku jizev po akné nebo k ošetření popálenin. Pro dosažení maximálního efektu, masírujte postižené místo levandulovým olejem dvakrát denně pět minut.

Jizvy nemusí být vidět!

Každé poškození kůže zanechává jizvu. Záleží jen na tom, jak viditelná je. Nejčastější jizvy mají lidé po operacích, jako následek akné, ale také po úrazech a popáleninách. Ženy často řeší jizvy po císařském řezu a strie, které vznikají během těhotenství. Ať už jde o jizvu po úrazu, operaci nebo po kožním onemocnění, vždy bychom chtěli, aby byla co nejméně vidět. Co pro to můžeme udělat? Zeptali jsme se MUDr. Marie Finsterlové, kožní lékařky z čáslavské odborné kožní ordinace.

Co tedy ovlivňuje vzhled jizev?
„Pokud jde o jizvy po operacích nebo jiných zákrocích, pak záleží hlavně na velikosti odstraňované léze, velikosti a typu chirurgického řezu, typu odstranění – tedy o to, zda byl zákrok proveden skalpelem, rotačním nožem, laserem apod. O jizvě rozhoduje i volba chirurgického šití, anatomická lokalita, tj. na které části těla jizva je, věk pacienta, sklon ke špatnému hojení díky např. přidruženým nemocem, jako je cukrovka, imunodefekt, onemocnění štítné žlázy, porucha prokrvení dané oblasti a podobně.“

Co může ovlivnit pacient?
„Může dodržovat poučení lékaře v pooperačním nebo pozákrokovém režimu. Pokud má pak podezření na to, že se jizva špatně hojí, nebo že nevypadá dobře, pak by to měl včas konzultovat s lékařem.“

Jak lidé nejčastěji ošetřují „problematické“ jizvy?
„Je to k nevíře, ale nejčastěji sádlem. Sádlem a tlakovými masážemi.“

Jaký přípravek byste jim doporučila a proč právě ten?
„Měl by obsahovat osvědčené látky, u kterých známe jasný efekt v podpoře hojení rány a správného dozrávání jizvy - silikonový olej, antioxidanty, polypeptidy, kyselinou hyaluronovou, výtažky z cibule - a vhodný masťový základ, který určuje kosmetickou přijatelnost přípravku. Ta je také mnohdy limitující při volbě pacienta ho k ošetření jizvy použít. Pacient potřebuje, aby nemastil, neumazal oblečení, nebyl vidět, nemusel se dlouho masírovat do kůže, atd.“

Na trhu je přípravek Esthetique Scar Crème, čím vás zaujal?
„Přípravek Esthetique Scar Crème v sobě ideálně spojuje několik doposud monokompozitních, čili jednosložkových přípravků dohromady. Doposud jsme měli k dispozici přípravky, které obsahují například jen silikonové oleje, nebo jen výtažky z cibule. Přípravek Esthetique Scar Crème obsahuje vše, co potřebujeme k tomu, aby jizva rychle vyzrála, vybledla, přestala svědit a zůstala v úrovni okolní kůže. V neposlední řadě považuji za velmi přijatelnou i jeho cenu - s ohledem na množství účinných látek. Ostatně to potvrzují i z první zpětné zkušenosti mých pacientů.“

21. červenec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více