Lékárna.cz
Hledat

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Vitamín B1 je pro naše tělo nezbytný - dodává nám energii, má vliv na nervový systém a srdce. Zdravý člověk ho získává z běžné pestré stravy. Kdy ho ale potřebujeme doplňovat?

Beri-beri aneb nedostatek vitamínu B1

Tak se jmenuje choroba, která člověka postihne, pokud bude trpět úplným nedostatkem vitamínu B1 neboli thiaminu. V současnosti se vyskytuje v zemích, kde není samozřejmostí pestrá strava. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri beri znamená totiž v jednom z jazyků používaných v Indii „ovčí chůze”.

K čemu je dobrý vitamín B1

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému a srdce.

Zdroje vitamínu B1

Klíčem k dostatečnému příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava.

Dostatek thiaminu získáte z těchto potravin: 

Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny.

Nedostatek vitamínu B1

Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů; slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční, ztráta citlivosti v končetinách, porucha chůze, záněty nervů, poruchy psychiky a otoky.

V naší republice avitaminóza v podstatě nehrozí. Nedostatek vitamínu B1 vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání (při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávicího systému), při onemocněních nervů, hladovkách, chronické hemodialýze a chudokrevnosti.

Přebytek vitamínu B1

Přebytek a toxické působení by bylo naprostou výjimkou, neboť nadbytečné množství se vylučuje z těla. Nicméně při značném příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Kdo potřebuje vitamínu B1 víc:

Zvýšené nároky na přísun thiaminu mají:

  • ženy užívající hormonální antikoncepci
  • lidé ve stresu, podávající velký fyzický výkon
  • děti
  • kojící a těhotné ženy
  • při nedostatečné výživě
  • nadměrnému požívání alkoholu
  • starší senioři

Jak je to s vitamínem B1

Tento vitamín je rozpustný ve vodě a v případě jeho vyššího příjmu jej tělo bez problému vyloučí močí. Organismus si neumí thiamin skladovat a nesprávná skladba jídelníčku (tj. nadměrný příjem cukrů a kávy) nás o thiamin ochuzuje. Nedostatky thiaminu v potrave stojí za zhoršenou pamětí, sníženou koncentrací, rozvojem melancholie až deprese. Thiamin je také potřebný pro správné fungování paměti ve stáří.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Vitamíny a minerály Vitamín B
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.