Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?

Trávení Srdce a cévy

Vitamín B1 je pro naše tělo nezbytný - dodává nám energii, má vliv na nervový systém, srdce a ledviny. Zdravý člověk ho získává z běžné pestré stravy. Kdy ho ale potřebujeme doplňovat?

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?

Víte co je beri-beri?

Tak se jmenuje choroba, která člověka postihne, pokud bude trpět úplným nedostatkem vitamínu B1 neboli thiaminu. V současnosti se vyskytuje v zemích, kde není samozřejmostí pestrá strava. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri beri znamená totiž v jednom z jazyků používaných v Indii „ovčí chůze”.

Nervy, energie a tak dále

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému, srdce, ledvin a trávicího systému. Dále je důležitý pro přeměnu cukrů, alkoholu a rozvětvených mastných kyselin.

Odkud ho získáme

Klíčem k dostatečnému příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava.

Dostatek thiaminu získáte z

Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny.

Když je ho málo

Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů; slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční, ztráta citlivosti v končetinách, porucha chůze, záněty nervů, poruchy psychiky a otoky.

V naší republice avitaminóza v podstatě nehrozí. Nedostatek vitamínu B1 vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání (při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávicího systému), při onemocněních nervů, hladovkách, chronické hemodialýze a chudokrevnosti.

Přebytek vitamínu B1

Přebytek a toxické působení by bylo naprostou výjimkou, neboť nadbytečné množství se vylučuje z těla. Nicméně při značném příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Kdo potřebuje vitamínu B1 víc:

Zvýšené nároky na přísun thiaminu mají lidé:

  • ženy užívající hormonální antikoncepci
  • lidé ve stresu, podávající velký fyzický výkon
  • děti
  • kojící a těhotné ženy
  • při nedostatečné výživě
  • nadměrnému požívání alkoholu
  • starší senioři

Jak je to s vitamínem B1

"Tento vitamín je rozpustný ve vodě a v případě jeho vyššího příjmu jej tělo bez problému vyloučí močí. Organismus si neumí thiamin skladovat a nesprávná skladba jídelníčku (tj. nadměrný příjem cukrů a kávy) nás o thiamin ochuzuje. Nedostatky thiaminu v potrave stojí za zhoršenou pamětí, sníženou koncentrací, rozvojem melancholie až deprese. Thiamin je také potřebný pro správné fungování paměti ve stáří." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka