Lékárna.cz

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?

Vitamín B1 je pro naše tělo nezbytný - dodává nám energii, má vliv na nervový systém a srdce. Zdravý člověk ho získává z běžné pestré stravy. Kdy ho ale potřebujeme doplňovat?

Vitamin B1 neboli thiamin. Proč je pro nás tak důležitý?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Beri-beri aneb nedostatek vitamínu B1

Tak se jmenuje choroba, která člověka postihne, pokud bude trpět úplným nedostatkem vitamínu B1 neboli thiaminu. V současnosti se vyskytuje v zemích, kde není samozřejmostí pestrá strava. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri beri znamená totiž v jednom z jazyků používaných v Indii „ovčí chůze”.

K čemu je dobrý vitamín B1

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému a srdce.

Zdroje vitamínu B1

Klíčem k dostatečnému příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava.

Dostatek thiaminu získáte z těchto potravin: 

Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny.

Nedostatek vitamínu B1

Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů; slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční, ztráta citlivosti v končetinách, porucha chůze, záněty nervů, poruchy psychiky a otoky.

V naší republice avitaminóza v podstatě nehrozí. Nedostatek vitamínu B1 vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání (při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávicího systému), při onemocněních nervů, hladovkách, chronické hemodialýze a chudokrevnosti.

Přebytek vitamínu B1

Přebytek a toxické působení by bylo naprostou výjimkou, neboť nadbytečné množství se vylučuje z těla. Nicméně při značném příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Kdo potřebuje vitamínu B1 víc:

Zvýšené nároky na přísun thiaminu mají:

  • ženy užívající hormonální antikoncepci
  • lidé ve stresu, podávající velký fyzický výkon
  • děti
  • kojící a těhotné ženy
  • při nedostatečné výživě
  • nadměrnému požívání alkoholu
  • starší senioři

Jak je to s vitamínem B1

Tento vitamín je rozpustný ve vodě a v případě jeho vyššího příjmu jej tělo bez problému vyloučí močí. Organismus si neumí thiamin skladovat a nesprávná skladba jídelníčku (tj. nadměrný příjem cukrů a kávy) nás o thiamin ochuzuje. Nedostatky thiaminu v potrave stojí za zhoršenou pamětí, sníženou koncentrací, rozvojem melancholie až deprese. Thiamin je také potřebný pro správné fungování paměti ve stáří.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Vitamíny a minerály Vitamín B

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.