Lékárna.cz

Rýma

Velice často je rýma jedním z příznaků běžného nachlazení, odbornou terminologií je též nazývána jako respirační viróza. Toto virové nakažlivé onemocnění dýchacích cest postihuje nejčastěji nos a hltan. Příznaky, kromě rýmy a s ní souvisejících projevů, jsou škrábání a pálení v krku, zahlenění hrdla, kašel, bolesti hlavy, únava a může se objevit i zvýšená teplota.

Rýma
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Léčba rýmy

Lokální léčba je při léčbě běžné rýmy nejdůležitější. Jak z názvu vyplývá, je to léčba cílená na odstranění či zmírnění lokálních a většinou nejvíce obtěžujících příznaků daného onemocnění. U rýmy jsou těmito příznaky ucpaný nos a výtok z nosu.

Doporučujeme:

 • lokální dekongestanty, které se aplikují přímo na nosní sliznici. Tím zprůchodníte nosní dutinu a umožníte volné dýchání nosem.
 • spreje s mořskou vodou - pro čištění a zvhčení nosní sliznice

Zadní rýma

Zadní rýma nebo také zaražená rýma je zánět vedlejších dutin nosních a je pro ni charakteristický neustále ucpaný nos a často ji provází silné bolesti hlavy. Nejčastěji vzniká v důsledku běžné infekce, ale může souviset i s chřipkou nebo s alergií.

Doporučujeme:

 • léky na ředění hlenu,
 • zvlhčovat vzduch v místnosti,
 • inhalovat Vincentku,
 • zvýšený příjem tekutin,
 • výplachy nosní dutiny mořskou vodou
 • v případě zadní rýmy u kojenců podložte hlavičku tak, aby byla v mírně zvýšené poloze.

Zastydlá a chronická rýma

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací, nesouvisí s jinými infekcemi a trvá déle než tři měsíce. Příčinou jejího vzniku bývá často alergie, ale také to mohou být hormonální změny v těle,polypy na sliznici nebo je možné si ji přivodit nadměrným užíváním nosních kapek. Mnohdy se ale léčba chronické rýmy neobejde bez podávání antibiotik, kortikoidů nebo chirurgického zákroku. Doporučujeme odstranit z okolí spouštěče chronické rýmy (alergeny) nebo přestat užívat přípravky, které ji způsobily

Alergická rýma

Alergická rýma je běžným alergickým onemocněním, které se projevuje při kontaktu s určitými alergeny, jako je prach, zvířecí srst, roztoči nebo pyl. U osob s predispozicí k alergiím způsobuje symptomy, jako jsou svědění v nose, kýchání, ucpaný nos a vodnatý výtok z nosu. Může se objevit také zarudnutí očí a svědění. Léčba zahrnuje vyhýbání se alergenům, antihistaminika a nosní kortikosteroidní spreje. Pro dlouhodobou úlevu může být doporučena imunoterapie.

Senná rýma

Senná rýma, známá také jako polinóza, je sezónní alergická reakce, především na pyl rostlin. Postihuje jedince citlivé na specifické druhy pylu během jara a léta. Příznaky se shodují s alergickou rýmou, ale často se přidává svědění a podráždění očí, kýchání a celková únava. Senná rýma může negativně ovlivnit kvalitu života, včetně spánku a koncentrace. Léčba spočívá v užívání antihistaminik, nosních sprejů a případně ve vyhýbání se venkovním aktivitám ve dnech s vyšší koncentrací vzdušných alergenů.

Pomoc z přírody

Cibulový sirup je tradiční domácí pomocník známý pro své účinky při kašli a rýmě. Jeho příprava je jednoduchá: Pokrájenou cibuli zasypte cukrem, zavřete do sklenice a nechte odstát, po chvíli se ve sklenici objeví požadovaná šťáva (tedy onen sirup). Užívat můžete 3-4x denně 1 lžičku. Tento sirup je vhodný pro zmírnění příznaků rýmy. Pro zvýšení efektu doporučujeme kombinovat s čajem z rýmovníku, který poskytuje úlevu díky svým zklidňujícím účinkům.

Rýma u dětí

Rýma u novorozenců, kojenců a batolat může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. U dětí se s každou prodělanou infekcí buduje síla imunitního systému. Je vhodně podpořit tělo dítěte snadněji projít tímto obdobím.

Doporučujeme:
 • spánek ve zvýšené poloze pod hlavou,
 • dostatek tekutin převážně čisté vody,
 • očista nosu nosními spreji s mořskou vodou nebo minerály určenými pro konkrétní věk dítěte,
 • dítě dostatečně oblékejte, ale nepřehánějte to - vhodné jsou určitě ponožky a teplejší tričko s rukávem na noc.
 • v místnosti aplikujte éterické oleje, které usnadňují dýchání,
 • zajistěte dítěti lehkou stravu s dostatkem vitamínů a nabídněte vhodný bylinkový čaj,
 • u nejmenších použijte fenyklový čaj, heřmánek nebo sléz,
 • u starších dětí od 1 roku můžete používat běžné čajové směsi na nachlazení,
 • v případě teploty nebo horečky podávejte léky na snížení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem a zvyšte příjem vitamínu C ve formě rakytníkového sirupu a nebo šípkového čaje.

Nechuť k jídlu u dětí při rýmě

Respirační obtíže provází obvykle nechuť k jídlu. Imunitní systém sídlí ve střevech, která produkují protilátky proti probíhající infekci. Obzvlášť u malých dětí je proto provází i bolest bříška a nechuť k jídlu. Je vhodné jíst dle potřeb svého těla a nenutit se do těžké stravy. U malých dětí jsou vhodné nabídnout jim čerstvě připravené kompoty, které dodají vitamíny, minerály a potřebné tekutiny, lehkou kaši nebo piškoty. Není na místě děti ani sebe do stravy nutit.

Hlavní příznaky rýmy

 • Zvýšená hlenovitá sekrece - nejprve nachlazení provází vodnatá rýma a poté žlutá rýma, pokud je ale hlavním symptomem zelená rýma, jde o bakteriální infekci a je nutné vyhledat lékaře.
 • Porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu.
 • Porucha čichu.
 • Nucení ke kašli až kašel (hlen stékající do nosohltanu a dýchacích cest dráždí ke kašli).
 • Nucení ke kýchání.
 • Slzení.

Jak dlouho trvá rýma

Nachlazení trvá obvykle 3-5 dní, ale zbytkový kašel může přetrvávat až tři týdny. Nachlazení je nejběžnější z lidských nemocí, vyskytující se převážně v chladných měsících. Rýma může být akutní nebo chronická, infekční nebo neinfekční.

Co ještě dělat při rýmě

 • Hodně pít - příjem zvýšeného množství tekutin podpoří očistu organismu od probíhající infekce. Vhodné jsou bylinné čaje nebo čistá voda. Obzvláště u malých dětí je důležité množství vypité tekutiny hlídat.
 • Napařovat - mezi osvědčené rady patří napařování nohou horkou vodou. Stejně tak můžete napařit celé tělo - naložte se do vany, která by měla mít přes 40 °C a přidejte do ní esenciální oleje. Hodí se zejména eukalyptus nebo tymián. Éterický olej však nelijte jen tak do vody, mohlo by dojít k podráždění či "popálení" pokožky. Smíchejte ho se lžicí kvalitního za studena lisovaného oleje nebo lžicí smetany.
 • Jídlo je důležité - ačkoli respirační potíže provází obvykle nechuť k jídlu, neměli bychom jí podlehnout a naopak konzumovat potraviny, které podpoří náš imunitní systém. Hodí se citrusové ovoce a také silné vývary, hlavně ten slepičí.


Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Rýma Nachlazení u dětí Volně prodejné léky

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.