Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Rýma

Rýma

Péče o tělo Imunita Léčivé přípravky

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

Rýma

Co je to rýma

Velice často je rýma jedním z příznaků běžného nachlazení, odbornou terminologií je též nazývána jako respirační viróza. Toto virové nakažlivé onemocnění dýchacích cest postihuje nejčastěji nos a hltan. Příznaky, kromě rýmy a s ní souvisejících projevů, jsou škrábání a pálení v krku, zahlenění hrdla, kašel, bolesti hlavy, únava a může se objevit i zvýšená teplota.

Nachlazení trvá obvykle 3-5 dní, ale zbytkový kašel může přetrvávat až tři týdny. Nachlazení je nejběžnější z lidských nemocí, vyskytující se převážně v chladných měsících. Rýma může být akutní nebo chronická, infekční nebo neinfekční.

Hlavní příznaky rýmy

 • Zvýšená hlenovitá sekrece - nejprve nachlazení provází vodnatá rýma a poté žlutá rýma, pokud je ale hlavním symptomem zelená rýma, jde o bakteriální infekci a je nutné vyhledat lékaře.
 • Porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu.
 • Porucha čichu.
 • Nucení ke kašli až kašel (hlen stékající do nosohltanu a dýchacích cest dráždí ke kašli).
 • Nucení ke kýchání.
 • Slzení.

Jak vyléčit rýmu

Protože rýma je zánět, je možné v rámci celkové léčby podat léky s obsahem paracetamolu, kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen. Jsou vhodné zejména pokud se jedná o běžné nachlazení, kdy jsou přítomny i další příznaky kromě rýmy.

Doporučuje se zároveň i léčba mukolytiky (např. ambroxol). V rámci celkové léčby je vždy důležitá podpůrná léčba, která zahrnuje klidový režim, zvýšený příjem tekutin, stravu bohatou na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti a inhalaci.

Lokální léčba

Lokální léčba je při léčbě běžné rýmy nejdůležitější. Jak z názvu vyplývá, je to léčba cílená na odstranění či zmírnění lokálních a většinou nejvíce obtěžujících příznaků daného onemocnění. U rýmy jsou těmito příznaky ucpaný nos a výtok z nosu.

Léky, které se používají k léčbě ucpaného nosu při běžné rýmě, se nazývají lokální dekongestanty, podle mechanismu účinku odbornou terminologií též alfa-mimetika. Lokální proto, že se aplikují lokálně – přímo na nosní sliznici. Ta je při rýmě oteklá a tyto léky způsobí její oplasknutí – dekongesci, proto dekongestant.

Tímto mechanismem zprůchodní nosní dutinu a umožní opětovné volné dýchání nosem. Oteklá a rýmou poškozená výstelka (sliznice) nosní dutiny může pálit, smrkání bývá bolestivé, proto je vhodná i současná péče o dutinu nosní.

Co je to zadní rýma

Zadní rýma nebo také zaražená rýma je zánět vedlejších dutin nosních a je pro ni charakteristický neustále ucpaný nos a často ji provází silné bolesti hlavy. Nejčastěji vzniká v důsledku běžné infekce, ale může souviset i s chřipkou nebo s alergií.

Jak se zbavit zadní rýmy

Pro odstranění zaražené rýmy je nutné podávat léky na ředění hlenu, aby bylo možné jej vysmrkat. Hodí se také zvlhčovat vzduch v místnosti a často pomáhá i inhalace vincentky, příjem zvýšeného množství tekutin a výplachy nosní dutiny mořskou vodou. Léčba zadní rýmy u kojenců navíc vyžaduje podložení hlavičky tak, aby byla v mírně zvýšené poloze

Co je to chronická rýma

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací, nesouvisí s jinými infekcemi a trvá déle než tři měsíce. Příčinou jejího vzniku bývá často alergie, ale také to mohou být hormonální změny v těle,polypy na sliznici nebo je možné si ji přivodit nadměrným užíváním nosních kapek.

Jak léčit chronickou rýmu

V první řadě je nutné odstranit z našeho okolí spouštěče chronické rýmy, tedy často alergeny nebo přestat užívat přípravky, jež ji způsobily. Mnohdy se ale léčba chronické rýmy neobejde bez podávání antibiotik, kortikoidů nebo chirurgického zákroku.

Nejčastější otázky o rýmě

Jak se rychle zbavit rýmy?
Říká se, že neléčená rýma trvá týden a ta léčená sedm dní, přesto ale existují postupy, které dokáží léčbu respiračních potíží výrazně urychlit a odstranit příznaky rýmy takřka přes noc:

 • Hodně pít - příjem zvýšeného množství tekutin podpoří očistu organismu od probíhající infekce. Vhodné jsou bylinné čaje nebo čistá voda. Obzvláště u malých dětí je důležité množství vypité tekutiny hlídat.
 • Napařovat - mezi osvědčené babské rady patří napařování nohou horkou vodou. Stejně tak můžete napařit celé tělo - naložte se do vany, která by měla mít přes 40 °C a přidejte do ní esenciální oleje. Hodí se zejména eukalyptus nebo tymián.
 • Jídlo je důležité - ačkoli respirační potíže provází obvykle nechuť k jídlu, neměli bychom jí podlehnout a naopak konzumovat potraviny, které podpoří náš imunitní systém. Hodí se citrusové ovoce a také silné vývary, hlavně ten slepičí.

Nechuť k jídlu u dětí při rýmě

"Respirační obtíže provází obvykle nechuť k jídlu. Imunitní systém sídlí ve střevech, která produkují protilátky proti probíhající infekci. Obzvlášť u malých dětí je proto provází i bolest bříška a nechuť k jídlu. Je vhodné jíst dle potřeb svého těla a nenutit se do těžké stravy. U malých dětí jsou vhodné nabídnout jim čerstvě připravené kompoty, které dodají vitamíny, minerály a potřebné tekutiny, lehkou kaši nebo piškoty. Není na místě děti ani sebe do stravy nutit." (PharmDr. Kamila Horníčková)

 • Vitamín C je nutnost - podpořte obranyschopnost organismu zvýšenou dávkou vitamínu C.
 • Odpočinek - ačkoli máte jistě hodně práce a trápí vás "jen" rýma, dopřejte si ten luxus a 24 hodin pouze odpočívejte. Věřte, že po této vydatné relaxaci se budete cítit o 100 % lépe.

Cibulový sirup na rýmu

Existuje celá řada domácích receptur a babských rad, které vedou k odstranění hlavních příznaků nachlazení. Zkuste třeba cibulový sirup. Pokrájenou cibuli zasypte cukrem, zavřete do sklenice a nechte odstát, po chvíli se ve sklenici objeví požadovaná šťáva (tedy onen sirup), který působí dezinfekčně na sliznici a také je velmi účinný proti zahlenění.

Jak se zbavit rýmy u dětí?

Rýma u novorozenců, kojenců a batolat může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. U dětí se s každou prodělanou infekcí buduje síla imunitního systému. Je vhodně podpořit tělo dítěte snadněji projít tímto obdobím. Na místě je spánek ve zvýšené poloze pod hlavou, dostatek tekutin převážně čisté vody, očista nosu nosními spreji s mořskou vodou nebo minerály určenými pro konkrétní věk dítěte. Dostatečně dítě oblékejte, ale nepřehánějte to - vhodné jsou určitě ponožky a teplejší tričko s rukávem na noc. Do místnosti můžete rozprašovat éterické oleje, které usnadňují dýchání. Zajistěte dítěti lehkou stravu s dostatkem vitamínů a nabídněte vhodný bylinkový čaj. U nejmenších můžeme použít fenyklový čaj, heřmánek nebo sléz. U starších dětí od 1 roku můžete používat běžné čajové směsi na nachlazení. V případě teploty nebo horečky je na místě podávat léky na snížení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem a zvýšit příjem vitamínu C ve formě rakytníkového sirupu a nebo šípkového čaje.

Proč jsou při léčbě rýmy doporučované éterické oleje?
Éterické oleje (eukalyptus, menthol, kafr) příznivě ovlivňují celkové působení přípravku po aplikaci. Navozují příjemný pocit chladu v nose a pomáhají při hojení poškozené sliznice. Éterické oleje se tradičně používají k usnadnění dýchání při zánětech dýchacích cest.

Majoránková mast

Majoránková mast ulevuje dýchacím cestám, při zánětu dutin, kašli a bolesti v krku u dětí od 1 roku i dospělých. Rychleji hojí odřený nos a zvlhčuje nosní sliznici. Návod, jak si ji vyrobit najdete ZDE.

Nosní sprej nebo kapky?
Aplikace spreje je pohodlnější, protože léčivá látka zůstává tam, kde má, nenateče do hltanu, nevytéká z nosu a není polykána – jde o efektivnější a díky tomu hospodárný způsob aplikace. Při aplikaci spreje pokryje léčivá látka velkou plochu sliznice a pokaždé ve stejné (dostačující) dávce – jde tedy o účinnou a přesnou aplikaci. Další výhodou spreje je, že ho lze aplikovat i ve stoje či vsedě – podání tedy je pohodlné a diskrétní.

Jak se správně aplikuje nosní sprej?
Nosní sprej se aplikuje velice snadno: před užitím spreje se vždy důkladně vysmrkejte, pak sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje zasuňte do nosní dírky a rozprašovač jedenkrát stiskněte. Při vstřikování spreje lehce vdechujte nosem a po vstřiku vydechněte ústy. Postup případně opakujte dle uvedeného dávkování v příbalové informaci přípravku. Po aplikaci je vhodné nástavec spreje opláchnout.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám