Lékárna.cz

Cítím se fit: Zázračné superpotraviny

Cítím se fit: Zázračné superpotraviny
Sdílet

Superpotraviny mají v porovnání s jinými potravinami stejného druhu vysoký obsah zdraví prospěšných látek - tj. vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny nebo mastných kyselin. Poradíme vám, jaké superpotraviny byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku.

Co jsou to superpotraviny

Superpotraviny jsou potraviny, o nichž se ví, že obsahují ve větším množství vitamíny, minerály, vlákninu a další látky prospívající zdraví. Hodnoty pro obsah těchto látek, kdy je možné potravinu nebo doplněk stravy zařadit mezi superpotraviny stanoveny nejsou.  Pro většinu z nich nejsou definována ani výživová a zdravotní tvrzení.  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Superpotraviny a zdravý životní styl

 V kombinaci s pravidelným cvičením a vyváženou stravou působí superpotraviny blahodárně na vaše tělo a pomohou vám při prevenci, k upevnění zdraví i při řešení konkrétních zdravotních problémů.

Co patří mezi superpotraviny

Ovesné vločky, ovesné otruby,  avokádo, kapusta, ořechy, cibule, česnek, tučné mořské ryby, červená řepa, zakysané mléčné výrobky, borůvky, brusinky, maliny, zelený ječmen, mořské řasy, hlíva ústřičná, quinoa, chilli,  fazole, čočka, hroznové víno, meruňky, mandle, zázvor nebo kokos, případně nově i hmyz.

Které superpotraviny nevynechat

  • Aloe Vera – "Rostlina nesmrtelnosti“, má vysoký obsah enzymů, vitamínů, stopových prvků, minerálů a dalších prospěšných látek. Má blahodárný vliv na imunitní systém a působí protizánětlivě.
  • Chia semínka – Chia semínka jsou přírodním povzbuzovačem. Významný je vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Obsahují také vlákninu, bílkoviny, fosfor, draslík, sodík, mangan, vápník, železo, kobalt, síru, vitamíny B, A, C či E.
  • Kustovnice čínská (Goji) – Kustovnice čínská má vynikající antioxidační účinky, podporuje imunitu, vyrovnává pH v krvi a je největším zdrojem beta-karotenu. Dále podporuje růst, snižuje hladinu krevních lipidů a hladinu cukru v krvi.
  • Açai berry – Nejsilnější antioxidant na světě
  • Konopná semínka – Mají vysoký podíl esenciálních látek a obsah nenasycených mastných kyselin, a proto podporují správný vývoj a fungování mozku a metabolismus.
  • Spirulina – Tato sladkovodní řasa je bohatá na rostlinné bílkoviny, železo, beta-karoten, vitamín B12, vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA i na celou řadu dalších vitamínů, minerálů a živin. Spirulina podporuje imunitu, působí protizánětlivě, zlepšuje trávení a dodává energii.
  • Karob – "Svatojánský chléb".  Má vysoký obsah bílkovin, minerálů a vitamínů. Najdeme v něm i hořčík, vápník, železo, vlákniny, aminokyseliny, fosfor, nikl a vitamíny A, B a D.
  • Nepražené kakaové boby – Díky hořčíku působí kakaové boby proti křečím a mají pozitivní vliv na nervovou soustavu. Síra zase zlepšuje vzhled kůže, vlasů a zinek společně s vitamínem C zvyšuje imunitu. Kromě toho jsou v nepražených kakaových bobech i látky jako chrom, mangan, železo a zinek.

Jak superpotraviny jíst

Do jídelníčku je zařazujte pravidelně. Neplatí tu ale pravidlo, čím větší množství, tím větší efekt. Tepelně upravujte co nejméně, aby látky důležité pro výživu zůstaly zachované. Obecně se doporučuje upravovat je v teplotách do 42 °C, tzv. raw (syrovou) stravou.

Dbejte na kvalitu superpotravin

Dbejte na kvalitu konzumovaných superpotravin. Ty, které se dováží ze třetí země mohou být zatíženy nepovolenými škodlivými pesticidy. Doporučujeme nákup od ověřených značek. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Vendula Brdíčková

Vendula Brdíčková

2. březen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více