Lékárna.cz
Hledat

Včelí pyl a jeho příznivé účinky

Včelí pyl a jeho příznivé účinky
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Pyl je unikátní přírodní produkt, který je nepostradatelným zdrojem výživy pro včelky v celém úlu. Ty z něj vyrábějí své další produkty - med a mateří kašičku. Prozradíme, co pyl obsahuje, jak se používá a pro koho se nehodí.

Co obsahuje včelí pyl

Včelí pyl obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které jsou velmi ceněny pro svůh nutriční potenciál v potravě včel, zvířat i člověka. Drobná zrnéčka pylu nejlépe sbíraného včelkami v našem kraji obsahují širokou paletu živin.

Jde především o:

Dále obsahuje vysoké množství fytonutrientů enzymů, flavonidů, kareotenoidů a fytosterolů.  Obsahuje též éterické oleje a mastné kyseliny.

Jak účinkuje včelí pyl

Na co včelí pyl působí příznivě normální fungování:

  • imunitního systému - díky obsahu enzymů a vitamínů
  • hormonálního systému žen - u žen například v období klimaktéria a období mentruace
  • na všechny metabolické funkce těla, na naše srdce a správné složení krevních tuků
  • podporuje vitalitu a odolnost

V naší nabídce najdete vysoce kvalitní pyly od prověřených výrobců, kteří díky šetrnému způsobu sběru a zpracování zachovávají maximum prospěšných vlastností. 

Formy včelího pylu

Nejkvalitnější a nejúčinnější formou včelího pylu je tzv. perga, neboli včelí chléb. Jde o květový pyl zpracovaný v úlech včelami do pláství.

Druhým typem je pyl rouskovaný, který nosí včelky na zadních nožičkách do úlu jako svou potravu. Má tmavší barvu.

Jak užívat včelí pyl

S užíváním pylu začněte postupně v malých dávkách. Jen tak dokážete včas vyhodnotit, zda náhodou nemáte na pyl alergii. Alergické projevy mají různý charakter, od bolesti hlavy, dušnosti, problémy se zažíváním či motání hlavy a vyrážky. Pokud se jakékoli známky změny stavu u vás projeví, ihned ukončete jeho užívání. 

Včelí pyl můžete sníst jen ta samostatně, nebo jej zakomponujte do vašeho oblíbeného zdravého jídla - posypte si jím ranní kaši, přimíchejte lžičku do smoothie, na salát či do pomazánky.

Pro koho se včelí pyl nehodí

Včelí pyl by určitě měli vynechat alergici a jeho konzumace se nedoporučuje ani při onemocnění ledvin, při nádorovém onemocnění a v prvním trimestru těhotenství.(

Doporučená denní dávka

Doporučené užívání je jedna až tři čajové lžičky pylu denně – tj. celkem 15 gramů na den. Bez jakékoli další úpravy. Pro děti je vhodná poloviční dávka.

Pyl konzumujte ráno, nebo v dopoledních hodinách, odpoledne a večer by vás mohl nadměrně stimulovat a narušit tak spánkový rytmus.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nevíte-li si rady s použitím a vhodností pylu, obraťte se o radu na naše lékárníky v odborné poradně.

Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.