Lékárna.cz

Včelí pyl a jeho příznivé účinky na zdraví

Včelí pyl a jeho příznivé účinky na zdraví
Sdílet

Pyl je unikátní přírodní produkt, který je nepostradatelným zdrojem výživy pro včelky v celém úlu. Ty z něj vyrábějí své další produkty - med a mateří kašičku. Prozradíme, co pyl obsahuje, jak se užívá a pro koho se nehodí.

Co obsahuje včelí pyl

Včelí pyl obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které jsou velmi ceněny pro svůh nutriční potenciál v potravě včel, zvířat i člověka. Drobná zrnéčka pylu nejlépe sbíraného včelkami v našem kraji obsahují širokou paletu živin.

Jde především o:

Dále obsahuje vysoké množství fytonutrientů enzymů, flavonidů, kareotenoidů a fytosterolů.  Obsahuje též éterické oleje a mastné kyseliny.

Jak účinkuje včelí pyl

Na co včelí pyl působí příznivě:

  • na správné fungování imunitního systému -  lze jej užívat v případech, kdy chceme zvýšit odolnost organismu, podpořit naši aktivitu a vitalitu.
  • na správné fungování hormonálního systému mužů i žen - u žen například v období klimaktéria a období mentruace, u mužů působí příznivě na zdraví prostaty, sexuální vitaliy a potenci.
  • na všechny metabolické funkce těla, na naše srdce a správné složení krevních tuků. Podporuje chuť k jídlu a hodí se v období rekonvalescence po onemocnění.

Formy včelího pylu

Nejkvalitnější a nejúčinnější formou včelího pylu je tzv. perga, neboli včelí chléb. Jde o květový pyl zpracovaný v úlech včelami do pláství.

Druhým typem je pyl rouskovaný, který nosí včelky na zadních nožičkách do úlu jako svou potravu. Má tmavší barvu.

Jak užívat včelí pyl

S užíváním pylu začněte postupně v malých dávkách. Jen tak dokážete včas vyhodnotit, zda náhodou nemáte na pyl alergii. Alergické projevy mají různý charakter, od bolesti hlavy, dušnosti, problémy se zažíváním či motání hlavy a vyrážky. Pokud se jakékoli známky změny stavu u vás projeví, ihned ukončete jeho užívání.

Pro koho včelí pyl není

"Včelí pyl by určitě měli vynechat alergici a jeho konzumace se nedoporučuje ani při onemocnění ledvin, při nádorovém onemocnění a v prvním trimestru těhotenství." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Doporučená denní dávka

Doporučené užívání je jedna až tři čajové lžičky pylu denně – tj. celkem 15 gramů na den. Bez jakékoli další úpravy. Pro děti je vhodná poloviční dávka.

Pyl konzuluje v ráno, nebo v dopoledních hodinách, odpoledne a večer by vás mohl nadměrně stimulovat a narušit tak spánkový rytmus.

 

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

4. červen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.