Co jsou to strie
Strie jsou kosmetickým strašákem žen, mužů i dospívajících - jedná se o drobné jizvičky na pokožce. Objevují se jako přirozená reakce na náhlou změnu objemu lidského těla. Strie vypadají jako dlouhé tenké linky schované pod kůží. Mohou být červené, fialové, světlé, béžové až stříbrné.
Jak vznikají strie
Lidská pokožka je velice přizpůsobivá a elastická. Během vývoje a růstu se přirozeně natahuje a zvětšuje podle objemu lidského těla. První strie u dospívajících se mohou objevit u mladých dívek a chlapců v období puberty, tedy když chlapci rychle vyrostou a dívkám se začnou zaoblovat tvary. S přibývajícím věkem pokožka ztrácí pružnost a elasticita vláken v její struktuře je menší. Často tedy dochází k popraskání vláken pod povrchem kůže, to se na povrchu projeví jako strie.
Jak se zbavit strií? Masáží :-)
Kakaové či bambucké máslo proniká hluboko do pokožky a pomáhá hojit již vzniklé strie. Domácí krém na strie vyrobíte smícháním bambuckého másla s olejem z meruňkových jader a gelem z aloe vera. Tímto výživným krémem masírujte místa strií 1-2x denně. Prevencí strií je také strava bohatá na zeleninu, ovoce a vlákninu, která urychluje odchod toxinů z těla. Vzniku strií také účinně brání esenciální olej z levandule.
Strie v těhotenství a po porodu
Až téměř 80 % žen bojuje během a hlavně po těhotenství se striemi, které se rády tvoří na bříšku, prsou, stehnech a zadečku. A to hlavně z toho důvodu, že se kůže nemůže během těhotenství a po něm vrátit do normálního stavu. Pokožka není schopna reagovat na rychle rostoucí bříško a zvětšení poprsí. Během těhotenství ženské tělo produkuje hormony, které změkčují vazy v pánvi a tím dochází i ke změkčení kožních vláken a pokožka je tak náchylnější ke vzniku strií. Důležité je pokožku pravidelně promazávat a masírovat.
Váha, dědičnost a strie
Se striemi se můžeme setkat i u osob a mužů, kteří rychle naberou svalovou hmotu nebo naopak trpí obezitou. Často i velice hubení lidé trpí striemi, protože i tento kosmetický nedostatek může být dědičnou záležitostí anebo se projeví v důsledku hormonálních změn způsobených léky či jinými preparáty (například kortikoidy – ty mohou kůži ztenčovat a snižovat tvorbu kolagenu).
Přijměte své tělo takové jaké je
Nedělejte si kvůli striím nebo celulitidě vrásky na čele a přijměte, kým jste a jak vypadáte. Mnohdy jsou tyto nedostatky jen v naší hlavě a okolí nás vnímá jako dokonalé. Zkuste to také.
Kde se strie objevují nejčastěji:
- na zadku,
- prsou,
- stehnech,
- břichu
- pažích, ale i
- zádech
Jak se zbavit strií
Strie vnímáme jako vady na naší kráse, přesto proti nim můžeme bojovat a pokud budete trpěliví, tak je značně omezit až se jich zbavit. Důležitá je prevence a péče o problematické partie.
Mezi neinvazivní zákroky patří:
- správná životospráva,
- dostatek vitamínů,
- masáže a broušení pokožky
- a používání správné kosmetiky, tedy masážní krémy, oleje - např. pečující oleje Bi-Oil.
Oleje, krémy a tělová mléka k odstranění strií
Na masírování postižených oblastí použijte kvalitní masážní přípravky, které zjemní pokožku a zlepšují její vzhled. Masáž s kosmetickým přípravkem je nejdostupnější metodou ke snížení viditelnosti strií. Některé přípravky jsou volně prodejné, jiné musí předepsat lékař.
Babské rady pro odstranění strií
Co se dá ještě použít k odstranění strií:
- kvalitní oleje, např. olivový, ricinový, kokosový, mandlový, olej z vitamínu E, A nebo esenciální oleje s růží, pelargónií nebo levandulí,
- přípravky a gely s Aloe vera,
- kvalitní med,
- vaječné bílky,
- bambucké nebo kakaové máslo,
- cukr,
- citronová šťáva,
- meruňkový obklad
- nebo směs kurkumy a santalového dřeva.
Čím dříve začnete s jejich aplikací, tím je vyšší šance, že strie odstraníte. Nezapomínejte na pravidelnost.
Tip na domácí ošetření strií
Jednoduchou kúru na ošetření problematické pokožky si můžete vyrobit i doma. Smíchejte 4 lžíce třtinového cukru a 2 lžíce olivového nebo mandlového oleje. Postižené oblasti pak masírujte obden po dobu 10 minut.
Vitamín A a jeho působení na pleť
Vitamín A neboli retinoid působí na pleť tak, že vypadá hladší a mladší. Jeho perorální užívání je blahodárné jak pro pokožku, tak pro celý organismus. Jedna starší studie však dokazuje, že lokálně použitý vitamín A přináší už po 2 měsících značné zlepšení stavu strií.
Pravidelná péče o pokožku se vyplatí
Pravidelné masáže a péče o pokožku se vám vyplatí - zvolte si však krémy, které jsou pro tuto péči určené. Pokud o nich nemáte přehled, můžete se zeptat svého lékárníka, jistě vám rád poradí.
Invazivní zákroky pro odstranění strií
Existují i invazivní zákroky k odstranění strií, jako je ošetření laserem, chemicky, akustickou rázovou vlnou, radiofrekvencí, mikrodermabrazí a abdominoplatika. Ve všech zmíněných případech doporučujeme konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem, který vám doporučí nejlepší variantu.
Broušení pokožky
Mikrodermabraze, neboli broušení pokožky, je ideálním prvním krokem na cestě k úplnému vymizení strií. Lze ji provádět ve specializovaných salonech, ale účinné je i domácí obrušování. Peelingové kůry se totiž postarají o odstranění odumřelých zrohovatělých buněk z povrchu kůže, čímž pokožku zjednodušeně řečeno "otevřou", a ta je pak mnohem lépe připravena přijímat vitamíny ai hojivé či výživné přípravky pro odstranění strií. Pokud dáváte přednost domácím procedurám, můžete použít hotové peelingové přípravky nebo si připravit vlastní kůru.
Microneedling
V rámci microneedlingu je střední vrstva pokožky (právě ta, v níž se tvoří strie) stimulována malými jehličkami, na což tělo reaguje zvýšenou produkcí kolagenu, tedy i regenerací pokožky, což má za následek snížení viditelnosti strií. Aby tato terapie přinesla kýžený efekt, je nutné provádět ji pravidelně a zároveň je vhodné ji doplnit užíváním kyseliny hyaluronové, která dokáže její účinky ještě znásobit.
Laser
Při tomto ošetření pronikají laserové paprsky do střední vrstvy pokožky a stimulují tkáně okolo strií, aby se lépe hojily. Laserová terapie zároveň podporuje tvorbu melaninu v postižené oblasti, takže strie po čase zcela splývají s okolní pletí.
Chemický peeling
Též dermální peeling používá k odstranění strií, jak naznačuje název, chemické roztoky. Ty jsou naneseny na kůži a tvoří puchýřky, kůže je poté oloupaná a vytvoří se nová.
Plastická chirurgie
Jestliže jsou všechny ostatní metody neúčinné, může přijít na řadu plastická operace. Jde sice o spolehlivou variantu odstranění strií, zároveň je ale nutné si uvědomit, že je to varianta nejvíce finančně nákladná a také sama o sobě může zanechat na těle jizvy.