Lékárna.cz

Mějte cholesterol pod kontrolou

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu. Příznaky vysokého cholesterolu zůstávají často dlouhodobě bez povšimnutí, takže je důležité pochopit, jak ho udržet pod kontrolou a předejít potenciálním komplikacím.

Mějte cholesterol pod kontrolou
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je cholesterol

Cholesterol je voskovitá steroidní látka, která je součástí naší krve. Je nenahraditelný při stavbě buněčných membrán a nepostradatelný pro tvorbu hormonů, ze slunečních UV paprsků pomáhá vyrábět vitamín D a také je nezbytný pro zpracování tuků v těle. Pro náš organismus je tedy zcela nepostradatelný.  Může se ovšem změnit v nepřítele – jeho vysoká hladina v krvi dokáže doslova přehradit cévy, kterými pak nemůže protékat krev, což může mít fatální následky. Ateroskleróza neboli kornatění cév je jedním z onemocnění, za které může právě vysoký cholersterol v krvi.

Pozor na tučná jídla i cukr

Podle statistik má téměř 70 % české populace zvýšenou hladinu celkového cholesterolu. Až 85 % cholesterolu si tělo dokáže vyrobit samo, navíc jej ale přijímáme i z potravy. Je tedy dobré vědět, že jeho hladina nestoupá jen při konzumací tučných jídel, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale zvyšuje se například i s přijímáním cukrů, které cholesterol pomáhá přetvářet v energii.

Který cholesterol je "zlý" a který "hodný"

Rozlišujeme celkem tři druhy krevních tuků – HDL, LDL a TGA:

  • HDL neboli lipoprotein s vysokou hustotou je ten "hodný" cholesterol, který pomáhá tělu zbavovat se LDL cholesterolu.
  • LDL neboli lipoprotein s nízkou hustotou je tím "zlým" cholesterolem, jež se usazuje v tepnách a v případě, že se část nánosu uvolní, může se ním céva ucpat a hrozí vážné zdravotní komplikace.
  • TGA neboli triglyceridy (triacylglyceroly) je také dobré mít pod kontrolou, neboť mohou napáchat obdobné škody jako zvýšený LDL cholesterol.

Co znamená vysoký cholesterol v krvi

Normální hodnoty cholesterolu v krvi se liší podle věku:

  • U dětí a dospívajících do 15 let je za normální hladinu celkového cholesterolu v krvi považována hodnota do 4,4 mmol/l.
  • U dospívajících nad 15 let a dospělých o hladinách celkového cholesterolu platí:
  1. Bezpečné jsou hodnoty 3,9 - 5,2 mmol/l
  2. O zvýšeném cholesterolu hovoříme u hodnot 5,2 - 6,2 mmol/l
  3. Za vysoký cholesterol považujeme vše nad 6,2 mmol/l.

A důležité jsou samozřejmě i konkrétní hodnoty LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a TGA:

  • Pro hladinu LDL platí:
  1. Bezpečné hodnoty: do 3,4 mmol/l,
  2. Zvýšené riziko: 3,4 - 4,1 mmol/l,
  3. Vážné riziko: vše nad 4,1 mmol/l.
  • Pro TGA platí:
  1. Bezpečné hodnoty jsou do 1,7 mmol/l,
  2. Riziko hrozí při hodnotách v rozmezí 1,7 mmol/l - 4,0 mmol/l.
  • Je třeba hlídat i hladinu HDL cholesterolu. Tam ovšem platí praviclo "čím více, tím lépe":
  1. Bez zdravotních rizik jsou tedy hodnoty nad 1,2 mmol/l,
  2. Za rizikové jsou naopak považovány veškeré hodnoty, které jsou nižší než 0,9 mmol/l.

Jak se bránit zvýšení cholesterolu

Mylná je představa, že zvýšená hladina cholesterolu se týká pouze starší generace. V posledních letech, a to hlavně v souvislosti s nadváhou, obezitou a dalšími civilizačními chorobami, se totiž čím dál častěji vyskytuje již u mladých lidí, dospívajících a výjimkou nejsou ani malé děti.

K nejrizikovějším skupinám patří:

  • kuřáci,
  • konzumenti alkoholu,
  • starší lidé,
  • již zmiňovaní jedinci s nadváhou či obezitou,
  • neaktivní populace,
  • diabetici.

Rizikové skupiny a vysoký cholesterol

V přítomnosti těchto rizikových faktorů představuje pro rizikové skupiny nebezpečí již i mírně zvýšená koncentrace LDL cholesterolu, respektive snížená koncentrace HDL cholesterolu. V takových případech je třeba snížit hladinu LDL cholesterolu a zároveň eliminovat ony rizikové faktory.

Jak zjistím hladinu cholesterolu 

Koncentraci cholesterolu v krvi zjistí obvykle praktický lékař při odběrech krve v rámci běžné preventivní prohlídky. V případě, že naměří zvýšenou hladinu cholesterolu, je vhodné:

  • upravit jídelníček,
  • pravidelně se hýbat,
  • častěji kontrolovat hladinu cholesterolu, například pomocí domácího testu na cholesterol nebo cholesterolmetru,
  • pokud je to na místě, snížit tělesnou hmotnost

U vysoké hladiny cholesterolu pak lékař navrhne způsob, jak vysokou hladinu snížit. Terapie se obvykle neobejde bez medikace. Zpravidla se jedná o užívání tzv. statinů, resp. léků snižující tvorbu cholesterolu v játrech.

Nepříjemnou pravdou ale je, že statiny, stejně jako všechny léky, mají vedlejší účinky. Navíc jakmile jednou lékař předepíše léky na cholesterol, není častokrát cesty zpět a je nutné je užívat až do konce života. Proto pokud je hladina cholesterolu jen zvýšená, je na místě se s ní nejprve pokusit poprat pomocí vhodné cholesterolové diety, změny životního stylu nebo případně pomocí doplňků stravy a léky bez statinů.

Jak na cholesterol přírodní cestou

Kromě úpravy životosprávy a pravidelného pohybu, mají své místo pro udržení zdravé hladiny cholesterolu také rostlinné steroly neboli fytosteroly. Jak název napovídá, jedná se o látky rostlinného původu, jež se v malém množství vyskytují např. v rostlinných olejích, obilovinách či ořeších.

Jak fungují rostlinné steroly

Cholesterol se vstřebává do krve ze střeva. Rostlinné steroly mají podobnou strukturu jako on a jeho vstřebávání do krve blokují tím, že ony samy se přitom téměř nevstřebávají. Nevstřebaný cholesterol je spolu s rostlinnými steroly vyloučen stolicí. Dochází tak ke snížení hladiny LDL cholesterolu v krvi. HDL cholesterol není rostlinnými steroly ovlivněn a nadále tak může plnit svou ochrannou funkci.

Jak užívat rostlinné steroly

U osob s mírně zvýšeným cholesterolem či v rámci prevence u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem je možno užívat rostlinné steroly samostatně. Podle vědeckých studií snižují koncentraci LDL cholesterolu přibližně o 10–14 %. Pokud současně dojde k úpravě životosprávy, je možné dosáhnout snížení LDL cholesterolu až o 30 %.

Rostlinné steroly je také možno užívat společně se statiny. Bylo zjištěno, že v kombinaci se statinem snižují hladinu celkového cholesterolu o dalších asi 10 % (Mayo Clin Proc.2003 August).

Bezpečnost a účinnost rostlinných sterolů na ovlivnění hladiny cholesterolu v krvi byla prokázána v mnoha klinických studiích, a to u pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu, diabetiků i osob s genetickým výskytem ischemické choroby srdeční.

Doporučená denní dávka rostlinných sterolů

Doporučená dávka pro snížení hladiny cholesterolu je 1,5–2 g rostlinných sterolů denně; pro udržení hladiny cholesterolu a u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem od 0,8 g denně.

Ideálním pomocníkem tak mohou být doplňky stravy, které obsahují čisté rostlinné steroly.

Změňte životní styl – chce to vůli!

Souboj s cholesterolem je doslova válka na život a na smrt. Při zjištění i jen mírně zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je vhodné se této civilizační chorobě okamžitě postavit - neprodleně začít se změnou jídelníčku a pravidelným pohybem.

Co zvyšuje cholesterol, co jíst a co nejíst

Mezi potraviny, které mohou různými mechanizmy zvyšovat hladinu cholesterolu, patří:

  • tučná jídla,
  • sladkosti,
  • uzeniny,
  • alkohol,
  • polotovary.

Ak chcete udržet nízkou hladinu cholesterolu, do svého jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, ryby, zdravé tuky, tedy dostatek vlákniny, vitamínů, omega-3 mastných kyselin a případně i rostlinné steroly.

Které potraviny pomáhají udržet správnou hladinu cholesterolu?

Mezi tyto potraviny patří:

  • ořechy a semínka se svým vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin,
  • rostlinné oleje, zejména ten olivový extra panenský,
  • avokádo,
  • hořká čokoláda (ale s mírou),
  • mořské plody a ryby, dokonce i oblíbené sardinky (pro vysoký obsah omega-3, které dokážou bojovat s LDL cholesterolem),
  • listová zelenina (špenát, saláty)
  • zelený čaj (je doslova nabitý antioxidanty, jež dokážou detoxikovat organizmus)
  • lecithin,
  • fermentovaná červená rýže (pokud již užíváte léky na cholesterol, neměla by se fermentovaná rýže užívat bez vědomí lékaře).

Hýbejte se!

Pokud zrovna neholdujete sportu, choďte alespoň na procházky – stačí 20 minut rychlé chůze ob den.

Nekuřte!

Nekuřte, ani "zdravé cigarety" a pokud to jde, vyhýbejte se stresu. Pamatujte, že i malá změna životního stylu může vést k velké změně ve zdraví vašeho kardiovaskulárního systému a srdce.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Botulotoxin je jeden z nejnebezpečnějších jedů, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Tento toxin je zodpovědný za závažné onemocnění známé jako botulismus, které může mít fatální následky.…

více

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými povodněmi, které přinášejí nejen materiální škody, ale i…

více

Omikron, delta, pirola či eris - to vše jsou varianty covid-19. Jaké jsou příznaky, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se dozvíte v našem článku.

více

Opičí neštovice (označovány také jako mpox nebo mpx) jsou infekční onemocnění způsobené virem, který je příbuzný s virem pravých neštovic. Poprvé byl virus izolován v roce 1958 u laboratorních opic,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.