Lékárna.cz
Hledat

Lněné semínko a jeho výhody

Lněné semínko a jeho výhody
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

O blahodárných vlastnostech lněného semínka věděl už Karel Veliký, a tak svým poddaným nařizoval jej v zájmu vlastního zdraví pravidelně konzumovat. A právě díky němu získal len setý svůj latinský název linum usitatissimum, což v překladu znamená len nejužitečnější.

V současné době prošlo lněné semínko mnoha odbornými výzkumy, které jeho zdravotní prospěšnost potvrdily. Dali jsme pro vás dohromady hned několik jeho nejvýznamnější benefitů:

1. Doslova nabité živinami

Pěstuje se ve dvou variantách, len hnědý a len zlatý, a oba mají stejné výživové hodnoty. Konkrétně jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, vápníku, hořčíku, železa, vlákniny, bílkovin a také vitamínů B1, B6 a kyseliny listové. Denní dávka lněného semínka by neměla překročit dvě polévkové lžíce. Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane.

Náš tip

Denně si přidávejte lněné semínko do svého pokrmu, nejlépe mírně pomleté. Pokud chcete mít ze lněných semínek větší prospěch, podrťte je. Získáte tak prospěšné omega-3 mastné kyseliny.

Pokud jej užíváte k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte. Postačí ráno zalít jednu polévkovou lžíci celých lněných semínek 300 - 500 ml vlažné vody. Vzniklý gel večer vypijte.

2. Plné vlákniny

Jedna lžíce lněného semínka obsahuje asi 3 gramy vlákniny, což je více než 10 % doporučené denní dávky. Lněná semínka navíc obsahují oba typy vlákniny, tedy rozpustnou. Rozpustná vláknina pomáhá například udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. Nerozpustná vláknina působí preventivně proti zácpě, vzniku hemoroidů a jedná se o zdroj potravy pro střevní mikrobiom.

3. Zdroj ALA kyseliny

Vysoký podíl vlákniny, ale především podíl kyseliny alfa linolenové (ALA), stojí za tím, že lněné semínko prospívá správné hladině cholesterolu v krvi. 

4. Obsahuje vysoce kvalitní proteiny

Proteiny obsažené ve lněném semínku jsou bohaté na aminokyseliny asparagovou, glutamovou a arginin. I z tohoto důvodu je časté lněné semínko v jídelníčku vegetariánů či veganů.

5. Napomáhá pocitu sytosti a správnému trávení díky obsahu prospěšné vlákniny

Díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny totiž zpomaluje trávení, žaludek tak do mozku vysílá signál pro pocit plnosti a vy tedy necítíte chuť ani potřebu konzumovat další jídlo.

6. Skvěle chutná

Kromě všech zmiňovaných zdraví prospěšných vlastností má také lněné semínko úžasnou lehce oříškovou chuť, a tak může být přidáváno do mnoha pokrmů, například:

  • celá lněná semínka se hodí do slaného i do sladkého pečiva
  • olej z lněných semínek skvěle dochutí zeleninové saláty
  • mletá lněná semínka výborně zahustí smoothie
  • odvar z lněného semínka je doporučováno pít pro těhotné ženy 3 týdny před předpokládaným termínem příchodu potomka na svět

Recept na granolu se lněnými semínky

Vyzkoušejte chutnou granolu plnou výživných surovin.

Co budete potřebovat

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Léky na trávení Potraviny a hubnutí
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.