Lněné semínko a jeho výhody
Trávení Zdraví z přírody Superpotraviny
O blahodárných vlastnostech lněného semínka věděl už Karel Veliký, a tak svým poddaným nařizoval jej v zájmu vlastního zdraví pravidelně konzumovat. A právě díky němu získal len setý svůj latinský název linum usitatissimum, což v překladu znamená len nejužitečnější.
V současné době prošlo lněné semínko mnoha odbornými výzkumy, které jeho zdravotní prospěšnost potvrdily a je tedy považováno za superpotravinu. Dali jsme pro vás dohromady hned 7 jeho nejvýznamnější benefitů:
1. Doslova nabité živinami
Pěstuje se ve dvou variantách, len hnědý a len zlatý, a oba mají stejné výživové hodnoty. Konkrétně jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, vápníku, hořčíku, železa, vlákniny, bílkovin a také vitamínů B1, B6 a kyseliny listové. Denní dávka lněného semínka by neměla překročit dvě polévkové lžíce. Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane.
2. Plné vlákniny
Jedna lžíce lněného semínka obsahuje asi 3 gramy vlákniny, což je více než 10 % doporučené denní dávky. Lněná semínka navíc obsahují oba typy vlákniny, tedy rozpustnou, která pomáhá například udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a nerozpustnou, jež působí preventivně proti zácpě, vzniku hemoroidů a jedná se o zdroj potravy pro střevní mikrobiom.
3. Udržuje cholesterol v rovnováze
Vysoký podíl vlákniny, ale především podíl kyseliny alfa linolenové (ALA), stojí za tím, že lněné semínko snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu cholesterolu dobrého (HDL), který je důležitý pro správnou funkci jater.
4. Obsahuje vysoce kvalitní proteiny
Proteiny obsažené ve lněném semínku jsou bohaté na aminokyseliny asparagovou, glutamovou a arginin. I z tohoto důvodu by lněné semínko nemělo chybět v jídelníčku žádného vegetariána či vegana.
5. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru
Vědecká studie Amerického národního institutu pro zdraví, která se zabývala vlivem lněného semínka na zdraví lidí s diabetem 2. typu, dokazuje, že pravidelná konzumace 10 - 20 g mletého lněného semínka denně po dobu nejméně jednoho měsíce snižuje hladinu cukru v krvi o 8 - 20 %.
6. Usnadňuje boj s nadváhou
Pokud bojujete s nadměrnými kilogramy a stále se vám nedaří tento zápas vyhrát, zařaďte do každodenního jídelníčku lněné semínko. Díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny totiž zpomaluje trávení, žaludek tak do mozku vysílá signál pro pocit plnosti a vy tedy necítíte chuť ani potřebu konzumovat další jídlo.
7. Skvěle chutná
Kromě všech zmiňovaných zdraví prospěšných vlastností má také lněné semínko úžasnou lehce oříškovou chuť, a tak může být přidáváno do mnoha pokrmů, například:
- celá lněná semínka se hodí do slaného i do sladkého pečiva
- olej z lněných semínek skvěle dochutí zeleninové saláty
- mletá lněná semínka výborně zahustí smoothie
- odvar z lněného semínka je vynikající pro usnadnění porodu s tím, že je doporučováno jej začít pít asi 3 týdny před předpokládaným termínem příchodu potomka na svět
Granola se lněnými semínky
Vyzkoušejte chutnou granolu plnou výživných surovin.
K její přípravě budete potřebovat:
- 2 šálky špaldových vloček
- 1 šálek kešu ořechů
- ½ šálku lískových ořechů
- ½ šálku plátků mandlí
- ½ šálku lněných semínek
- 1 lžíci kakaa
- 2 lžíce kokosového oleje