Lékárna.cz

Spálová angína

Spálová angína
Sdílet

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v našem článku.

Co to je spálová angína

Spálová angína je vysoce nakažlivé onemocnění způsobené β-hemolytickým streptokokem skupiny A - Streptococcus pyogenes. Ten produkuje erytrogenní toxin. Jeho uvolňování do krevního oběhu způsobuje doprovodné příznaky spálové angíny.

Spála nebo spálová angína?

Souhrnný název onemocnění je spála. Rozlišujeme dva typy spály - spálovou angínu a rannou spálu. Obě onemocnění vyvolává Streptococcus pyogenes a obě se projevují výsevem spálové vyrážky. Ostatní projevy mohou být rozdílné.

  • Spálová angína se šíří vzduchem-kapénkovou infekcí nebo přes trávicí trakt - kontaktem s předměty, hračkami či nádobím, které používal nakažený. Postihuje především děti ve věku 3 až 10 let. U starších dětí a dospělých je spíše ojedinělá. U dětí do věku 3 měsíců se nevyskytuje vůbec.
  • Ranná spála se oproti spálové angíně rozvíjí po proniknutí bakterie do těla prostřednictvím poranění. Proto průběh onemocnění nemusí být stejný jako u angíny nebo se příznaky objeví až po výsevu vyrážky. U spálové angíny je to opačně.

Příznaky spálové angíny

Inkubační doba spálové angíny je 1 až 5 dní. Projeví se typickými příznaky angíny. Patří mezi ně velká bolest v krku, potíže s polykáním a příjmem potravy, chrapot, zduřelé a bolestivé mízní uzliny pod dolní čelistí, nateklé povleklé mandle s čepy, horečka nebo zimnice, celková slabost, bolest hlavy. Někdy se může objevit i bolest břicha a zvracení.

Zakrátko se objeví spálová vyrážka. Většinou vypadá jako světle červené tečky. Někdy může být i bez zabarvení a projeví se jen jako na pohmat hrubá kůže. Vyrážka se nejčastěji objeví na břichu, poté na hrudi a z těchto míst se šíří do podpaží, loketních jamek a na vnitřní stranu stehen, dlaně a plosky nohou. Nejvýraznější bývá v kožních záhybech. Někdy může i svědit. Většinou po 4 dnech vyrážka začíná ustupovat. Často po ní zbude zrohovatělá kůže, která se postupně odlupuje. Dle vážnosti nákazy může trvat odlupování pokožky až několik týdnů po vymizení ostatních příznaků. Při mírném průběhu nemusí docházet k odlupování vůbec.

K dalším příznakům patří i zarudlé tváře, vybledlá pokožka kolem úst, bělavé pupínky kolem nehtového lůžka, na ušních boltcích. Jazyk je zprvu bělavě povleklý, po cca 2 dnech se začne olupovat a barva se mění na sytě červenou. Povrch jazyka se podobá malině, říká se mu „malinový jazyk“.

Jak se léčí spálová angína

Pokud se projeví příznaky, měli bychom navštívit lékaře, který udělá výtěr z krku. Na základě výsledku vybere vhodnou léčbu. U spálové angíny je nutná léčba antibiotiky – nejčastěji penicilinem. Infekční přestává být léčená osoba po 24 až 48 hodinách. Neléčený nemocný je bacilonosičem až po dobu několika týdnů. Důležitý je klidový režim a dostatek tekutin. Klidový režim by měl trvat minimálně týden a poté je vhodné ještě několik týdnů udržovat mírné tempo, aby mělo naše tělo dost času na regeneraci a znovunabrání sil.

Pokud vyrážka svědí, lékař předepíše antihistaminikum. Teplota a bolest dobře reagují na podání léků s obsahem ibuprofenu a paracetamolu. Při bolestech v krku pomohou pastilky, spreje a kloktadla s desinfekčním, protizánětlivým a antiseptickým účinkem.

Komplikace spálové angíny

Před objevením antibiotik bylo toto onemocnění mnohdy smrtelné či zanechávalo závažné následky. Neléčená streptokoková nákaza může vyvolat

  • záněty ledvin,
  • poruchy nervové soustavy,
  • poruchy srdce nebo
  • revmatickou horečku.

K prokázání původce těchto onemocnění se používá test ASLO (anti-streptolysin O), který prokáže zvýšenou hladinu protilátek proti bílkovinnému produktu streptokoka streptolysinu O, v případě, že došlo k infekci touto bakterií.

Budu příště imunní?

Po proběhlém streptokokovém onemocnění jsme imunní proti kmenu, který tuto nemoc vyvolal. Jelikož existuje mnoho variant streptokoka, je možné onemocnět nemocí vyvolanou jiným druhem této bakterie. Pro velké množství existujících kmenů Streptokoka pyogenes nelze provádět očkování.

Je možná prevence?

Možnosti prevence jsou omezené. Důležité jsou kvalitní hygienické návyky a okamžitá separace nakažené osoby. U dětí je vhodnou prevencí nedělit se o jídlo ani hračky a časté mytí rukou. Nemocné dítě musí být okamžitě vyřazeno z dětského kolektivu a nesmí se do něj vrátit do vyléčení. Nemocný používá vlastní nádobí a ručník. Po nemoci ručníky, nádobí a ložní prádlo hygienicky ošetříme - například Sanytolem. Děti z rodiny, kde se vyskytla spála, nesmí do kolektivu po dobu 8 dní od vypuknutí nemoci. Osobám, které přišly do styku s nemocným, provede lékař výtěr z krku. Pokud je pozitivní na streptokoka, jsou nasazena antibiotika. V České republice podléhají případy spály povinnému hlášení.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

3. březen 2017
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více