Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Zápal plic neboli pneumonie. Co to je a jak se léčí

Zápal plic neboli pneumonie. Co to je a jak se léčí

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. V poslední době se spíš vžil odborný název pneumonie. Přečtěte si, jak vzniká, co vám na něj předepíše lékař a čím můžete léčbu doplnit sami.

Zápal plic neboli pneumonie. Co to je a jak se léčí

Nejčastější zápal plic je bakteriální. Mezi bakterie, které ho způsobují, patří streptokoky (pneumokoky), hemofily, stafylokoky a další. Méně časté, ale přesto se vyskytující pneumonie jsou způsobeny nitrobuněčnými bakteriemi -  chlamydiemi, rickettsiemi nebo mykoplazmaty. 

Dalším typem je virová pneumonie. Tento typ zápalu způsobují chřipkový virus, herpes viry nebo cytomegalovirus. U lidí s poškozenou imunitou se mohou vyskytnout i pneumonie způsobené plísněmi. Zápal plic může být i následkem uzávěru některé průdušky vdechnutým cizím tělesem či chemickými látkami, nádorem, v důsledku alergické reakce nebo hlenem.

Jaká je inkubační doba a jak dlouho jsem infekční?

Inkubační doba závisí na původci onemocnění. U bakteriální pneumonie je inkubační doba 1-3 dny, u virové 4-6 dní. Když je způsobena chřipkovým virem, objeví se onemocnění 18-72 hodin po nakažení. Infekční je pacient zejména v období kašle, pokud vykašlává hleny, je nakažlivost vyšší. Infekce se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo dotykem (rukama).

Jak poznám zápal plic?

Projevy zápalu plic se mohou lišit v závislosti na původci onemocnění (bakterie vs. viry). Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny. Zvýšená teplota je spíše charakteristická pro virové onemocnění, horečka pro bakteriální. U virové infekce se mohou projevovat i příznaky připomínající chřipku, tedy bolesti kloubů a svalů, celková schvácenost, nevolnost až zvracení.

Jak se zápal plic léčí?

Hlavním vodítkem pro lékaře je rentgenový snímek, který prokáže zánětlivé změny v plicní tkáni, biochemické vyšetření moči a krve a fyzikální vyšetření. Mezi ně patří vyšetření poslechem a poklepem hrudníku, měření teploty a krevního tlaku.

Léčba pneumonie závisí na původci onemocnění, momentálním stavu pacienta, jeho věku a přítomnosti dalších onemocnění. Ve většině případů je zahájena léčba antibiotiky, jejichž účinnost se hodnotí po 3-4 dnech. Nejčastěji se používají antibiotika z řady aminopenicilinů a cefalosporinů. Po zjištění původce onemocnění mohou být nasazeny léky erytromycin nebo tetracykliny, antivirotika nebo antimykotika. 

Dále léčíme průvodní symptomy onemocnění. K léčbě suchého kašle použijeme antitussika, tedy léky proti suchému, dráždivému kašli. Vhodnými léky jsou například Robitussin, Tussin, Ditustat nebo Levopront. Na produktivní kašel s hleny použijeme expektorancia, tedy léky usnadňující vykašlávání. Oblíbený je ACC,   Bromhexin nebo Mucosolvan. Horečku můžeme snížit léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. U neinfekčních zápalů se podávají kortikoidy. Léčba trvá obvykle 2-3 týdny. Rekonvalescence může trvat i měsíc.

Jak si můžeme pomoci sami?

V případě zápalu plic se vždy jedná o podpůrnou léčbu k lékům, které nám doporučí lékař. Během léčby je nutné dodržovat dostatečnou hygienu, klid na lůžku, vyhnout se alkoholu a nekouřit, jíst pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Důležité je dostatečně pít. Vhodné jsou minerální vody a bylinné čaje podporující dýchací cesty s obsahem proskurníku, jitrocelu, podbělu, slézu, lípy a divizny. Bylinky pomohou zklidnit podrážděné dýchací cesty. Prospěšné jsou zábaly hrudníku, zvlhčování vzduchu a podložení hlavy vyšším polštářem.

Imunitní systém můžeme podpořit přípravky z echinacey, hlívy ústřičné nebo rakytníku. Vhodnými doplňky jsou i Droserin napomáhající odkašlávání, Vironal vhodný k energetickému posílení plic a Spiron čistící vzduch v místnosti, kde pobýváme. Můžeme přidat vitamín C, beta karoten a probiotika, neboť až 70 % imunitního systému se nachází ve střevech.

Komplikace

Léčba včasně diagnostikovaného zápalu plic u jinak zdravého dospělého bývá úspěšná a bez následků. U neléčených pacientů může vzniknout trvalé poškození plicní tkáně, snížení funkce plic nebo zhoršení původního onemocnění. Může dojít k přenosu infekce z plic do jiných částí těla jako jsou klouby nebo srdce. Mezi nejohroženější skupinu patří novorozenci, kojenci, starší lidé, nemocní upoutaní na lůžko a lidé s oslabenou imunitou (AIDS, imunusupresiva).

U dětí patří mezi rizikové faktory pneumonie s těžším průběhem nízký věk dítěte, nedonošenost, chronické plicní onemocnění, vrozená srdeční vada, podvýživa a porucha obranyschopnosti. Negativní vliv mají i docházka do kolektivních zařízení, znečištění životního prostředí, expozice cigaretovému kouři, cestování v přeplněných dopravních prostředcích, pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí, nízká sociální úroveň rodiny. Očkování má význam v prevenci zápalu plic s těžkým průběhem. Proti pneumokokovým nákazám, které mohou způsobovat i zápal plic, existuje dobrovolné očkování dětí.

 

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám