Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Péče o tělo Děti Ženy Srdce a cévy Muži

Ačkoli epistaxe neboli samovolné krvácení z nosu vypadá děsivě, ve většině případů nemívá závažný původ. Existují ovšem i výjimky, při kterých se časté krvácení z nosu objevuje - například v důsledku zcela jiného onemocnění. Přesto, že po pár minutách obvykle samo přestane, je dobré zjistit jeho příčinu a případně i vhodnou léčbu.

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Co vlastně je krvácení z nosu?

Jednoduše řečeno krvácení způsobuje narušení drobných cév v nose. Najčastěji jsou to cévy umístěné vepředu u nosní přepážky, méně často se krvácení spustí ze zadní části dutiny nosní.

Obvykle krev vytéká z jedné nosní dírky, ale někdy i z obou. Pokud krvácíme ze zadní části nosu nebo zakláníme hlavu, vtéká krev do nosohltanu a odtud až do úst, přičemž můžeme cítit její chuť. Polykání krve se ale nedoporučuje, neboť může vyvolat zvracení.

Samovolné krvácení z nosu a bolest hlavy jdou často ruku v ruce. Na vině bývá náhlá krátkodobá ztráta krve a bolest se po chvíli sama vytratí.

Příčiny krvácení z nosu

Důvodů, proč se naruší cévy v nose, může být hned několik:

  • Křehkost drobných cév je nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí, ale může také vznikat v důsledku nedostatku vitamínu C.
  • Mechanické poškození: může se jednat o úraz, ale také o zlozvyky (nejen dětské), jako je zkoumání nosní dutiny pomocí prstů nebo vkládání předmětů do nosu
  • Infekce a nachlazení vedou k nadměrné tvorbě hlenu a hnisu v nosní a vedlejších dutinách, což může způsobit i dočasné poškození místních cév a tedy i krvácení.
  • Alergie je často doprovázena rýmou, která narušuje sliznici buď tím, že ji ztenčí nebo dává prostor ke vzniku nosních polypů. V obou případech je pak nosní dutina náchylnější ke krvácení, a to zejména při smrkání.
  • Hypertenze - při vysokém tlaku proudí cévami mnohem více krve, a tak se občas přihodí, že v důsledku tohoto přetlaku některá z nich praskne.
  • Užívání návykových látek - nejde jen o šňupání drog, ale také o nadměrné pití alkoholu, jehož následkem se rozšíří cévy podobně jako u hypertenze.
  • Poruchy srážlivosti krve a i některá jiná onemocnění jsou často doprovázeny častým a silným krvácením z nosu, které se vyznačuje tím, že lze obvykle špatně zastavit.
  • Nádor v nosní dutině - stejně jako v jiných místech těla i v nose mohou vznikat zhoubné i nezhoubné nádory. Naštěstí jde o velmi vzácnou příčinu opakovaného krvácení z nosu.

Jak zastavit krvácení z nosu?

První pomoc při krvácení z nosu spočívá v tom, že lehce předkloníme hlavu, stiskneme nos z obou stran a dýcháme ústy. Na nos také můžeme přiložit kapesník namočený ve studené vodě nebo na něj rovnou můžeme pustit proud studené vody. Chlad totiž způsobí, že se cévy v nose reflexivně stáhnou a rychleji dojde k zastavení krvácení z nosu.

Pozor: pokud je však krvácení opravdu silné a nelze jej po desítky minut zastavit, je třeba neodkladně vyhledat lékaře. Dlouhodobé ztráty krve by totiž mohly vést k šokovému stavu a poruchám vědomí.

Krvácení z nosu v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle k výrazným hormonálním změnám, konkrétně ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu. Jedním z mnoha průvodních jevů tohoto hormonálního výkyvu jsou i zduřelé sliznice a jejich dráždění, což obvykle vede k ucpávání nosu, zhoršenému dýchání a častému smrkání, od kterého je již jen krůček ke krvácení z nosu. Nepříjemným faktem je, že s postupujícím těhotenstvím se tyto stavy, které velmi často připomínají alergické reakce, zhoršují. Následuje ale i dobrá zpráva, a to ta, že nejsou nebezpečné a po porodu, až dojde k hormonální rovnováze, se vytratí.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám