Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Překyselení organismu. Mýtus nebo realita?

Překyselení organismu. Mýtus nebo realita?

Zdraví z přírody Detoxikace

Než dojdete ráno do práce, dostanete nejmíň pět různých (a někdy i protichůdných) doporučení, jak si uchovat pevné zdraví, jak zhubnout nebo zastavit stárnutí. Jedním z aktuálních témat světa výživy je překyselení organismu. Pojďme se mu podívat pod pokličku.

Překyselení organismu. Mýtus nebo realita?

Náš organismus udržuje stálé vnitřní prostředí, neboli homeostázi, která je pro zdraví člověka nesmírně důležitá. Z hodin biologie víme, že není možné, aby metabolismus živých organismů probíhal neustále stejně, proto je pro správné fungování metabolismu důležitá regulace. Překyselení organismu neboli acidóza nastává při nedodržování rovnovány ve stravování a při nadměrném stresu.

Můžeme metabolismus uvést do opětovné homeostáze díky dietě? Ano, můžeme. Správně nastavená dieta nám může nejenom vyčistit organismus a zbavit nás nežádoucích látek, ale také můžeme díky dietě předcházet celé řadě onemocnění, která vznikají právě chronickým překyselením organismu.

Správný poměr zásad a kyselin

Potraviny, které denně konzumujeme, můžeme rozdělit na kyselinotvorné a na zásadotvorné. Mezi kyselinotvorné potraviny patří maso (včetně ryb a mořských plodů), vnitřnosti, masné výrobky, těstoviny, některé ořechy a semena, obiloviny (včetně pečiva), cukr, káva, černý čaj, alkohol, sycené nápoje, ale i mléko, ocet, čokoláda, čočka, margaríny a máslo. Patří sem i některé ovoce, hlavně brusinky, švestky, blumy a ze zeleniny, rebarbora, chřest, kukuřice a kapusta.

Mezi zásadotvorné potraviny řadíme zeleninu, houby, fazole, sóju, ovoce, mladý ječmen, nesvařené mléko, vaječný žloutek, med, hrozinky, bylinné a zelené čaje. Pro lidský metabolismus je také důležité mít k dispozici dostatek vody, aby ledviny mohly účinně filtrovat škodlivé látky a odplavovat je z těla. Podle odborníků by člověk měl denně vypít 2 litry vody.

Jaké jsou příznaky překyselení?

Únava, vyčerpání, bolest hlavy či podrážděnost - možná za tím je překyselení vašeho tělaA jak překyselení organismu poznáme? Mezi hlavní příznaky překyselení organismu řadíme dlouhodobou únavu, přetažení, sníženou výkonnost a pocit vyčerpanosti. Dále pak bolesti hlavy, zad a svalů. Časté pálení žáhy, zažívací potíže a špatné trávení. Ale i různé ekzémy, zhoršené hojení ran, paradontóza, ale také častý pocit chladu v těle, studené končetiny, podrážděnost, patrnou změnu hmotnosti, snížená imunita, časté špatně identifikovatelné bolesti a třeba i padání vlasů. Pokud trpíte takovými příznaky, je možné, že vám vaše tělo chce říct, „Pozor, jsem překyselené, udělej s tím něco!“

Signály našeho těla nám mohou napovědět, skutečná míra acidózy se pak dá poměrně snadno zjistit i v domácích podmínkách. Stačí ponořit do ranní moči lakmusový papírek, případně použít sadu pro zjišťování pH v bazénech. Hodnota pH moči se obvykle pohybuje v rozmezí 5 až 7. Hodnoty pod 5 signalizují acidózu, tedy překyselení, nahromaděné toxiny a škodlivé látky v těle. V tomto případě bychom měli zbystřit, protože i nepatrné překyselení může velice snadno přerůst v akutní problém. Stanovení acidity organismu můžeme nechat i na odbornících, kteří nám poradí, co a jak ve své životosprávě upravit nebo změnit.

Pomoci mohou vitamíny a minerály

Už víme, že překyselení organismu můžeme přecházet správnou životosprávou, ale je také důležité vyloučit kyselinotvorné potraviny ze stravy a pít dostetek vody. Nebo můžeme využít multivitamínové a multiminerálové preparáty, jako doplněk našich nedokonalých denních jídel.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám