Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na molusky

Jak na molusky

Děti Imunita Kůže

Moluska (někdy také molusky) patří mezi vysoce nakažlivé virové onemocnění kůže. Postihuje dospělé i děti. Propuká po kontaktu s infikovanou osobou nebo povrchem a projevuje se vznikem mnohočetných infekčních puchýřků.

Jak na molusky

Kde všude můžeme na molusky narazit?

K přenosu viru stačí kontakt s nakaženou osobou nebo předmětem. Může to být hračka, ručník, žínka, oblečení nebo prostředí bazénů a plováren. Moluskami jsou nejčastěji postiženy předškolní a školní děti do 8 let. Typicky se molusky vyskytují hlavně mezi dětmi, které se věnují vodním sportům, mají společné šatny a sprchy.

Nakazit se děti mohou i od starších sourozenců či ostatních dětí (ve školce, škole,..). U dospělých dochází k přenosu nejčastěji při pohlavním styku. Molusky se mohou rozšířit po těle i tzv. autoinokulací -tj. nemocný si sám roznese virus po kůži dotykem či škrábáním.

Jaké mají molusky příznaky a jak probíhají?

Po několika dnech od nákazy se na těle objeví drobné puchýřky. Mají narůžovělou barvu, matný povrch a na vrcholku je malý důlek. Nejčastěji se nacházejí v obličeji, na krku, v podpaždí, kolem genitálií a řitního otvoru. Puchýřky sice nejsou bolestivé, ale svědí. Škrábáním si nemocný pak roznáší infekci po celém těle. V takovém případě pak trvá léčba o mnoho déle jelikož dochází k dalšímu rozsevu infekčních částic. Léčba pak může trvat třeba i několik měsíců.

Molusky sice nepatří mezi závažná onemocnění, nicméně se v průběhu mohou objevit komplikace, které zhoršují zdravotní stav. V okolí puchýřků se může objevit například ekzém. Největším rizikem je však průnik viru do krve a spuštění větší imunitní reakce. Tato možnost je sice vzácná, ale především u malých dětí nebo pacientů se sníženou imunitou bychom toto riziko neměli podceňovat.

Léčba molusek

Primárním cílem léčby je odstranění puchýřků. Odstranění se provádí pomocí drobných chirurgických výkonů v ordinaci lékaře, např. použitím tekutého dusíku, laseru, vyříznutím puchýřků či tzv. snesením a následnou desinfekcí jodovou tinkturou, použitím 5% nebo 10% hydroxidu draselného.

Po těchto zákrocích dochází zpravidla k vymizení molusek do 4 měsíců. Nevýhodou těchto zákroků je možnost vzniku jizev. K léčbě se používají i různé roztoky, masti, oleje a krémy, kterými se puchýřky potírají.

Prevence

Pro zabránění znovuobjevení, snížení rizika nákazy a šíření, jsou důležitá preventivní opatření. Mezi ně patří dodržování hygieny - ručník, žínky, oblečení používejte vždy vlastní a nedělte se o ně s jinými osobami.

Zamezte styku s postiženou osobou. Ve veřejných bazénech, saunách, šatnách či sprchách je vhodné nosit obuv, sedět a převlékat se na vlastním ručníku či jiné podložce.  Při plavání s kojenci a batolaty je vhodné s sebou nosit na pokládání a převlékání miminka vlastní podložku.

Vhodnou prevencí je i posilování imunitního systému (například beta glukany, echinaceou, saunováním, otužováním, dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu,..).

Pokud už se molusky vyskytnou, je důležité si je neškrábat, aby nedošlo k roznesení na další místa těla, a nechodit do kolektivu.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám