Moluska: jak se jich zbavit a znovu nechytit
Prozradíme vám, co opravdu zabírá na molluscum contagiosum a také vám poradíme několik preventivních opatření, aby se vám tato kožní infekce obloukem vyhýbala.
Lokální ošetření
- Hydroxid draselný - tato žíravina moluska spolehlivě naleptá, následně se v místě jejich výskytu objeví zánět a poté infekce zcela zmizí. Celý tento proces trvá 2 - 6 týdnů
- Tekutý dusík - roztok na bázi tekutého dusíku moluska "zmrazí", poté se v místě objeví zánět a následně puchýřky odpadnou. Proces trvá jeden až dva měsíce.
Fyzické odstranění
- Propichování - moluska je možné na jejich vrcholu propíchnout a poté vymáčknout, podobně jako akné. Velmi důležitá je v tomto případě důsledná dezinfekce jak jehly, tak rukou i postižených míst, neboť hrozí vysoké riziko rozšíření infekce.
- Laser - pro odstranění moluska může lékař navrhnout ošetření laserem. Je však nutné počítat s tím, že tato metoda není bezbolestná a obvykle ji nehradí zdravotní pojišťovny.
- Kyretáž - patří mezi nejinvazivnější, ale zároveň nejúčinnější metody. Postižené místo je nejprve lokálně znecitlivěno a poté se moluska seškrabují ostrou chirurgickou lžičkou nebo vyštípávají pinzetou. Nevýhodou tohoto zákroku je jednak bolestivost a také fakt, že po něm mohou zůstat jizvy.
Odstranění průvodních jevů a povzbuzení hojení
- Tekutý pudr - tlumí svědění mezi jednotlivými ošetřeními a zároveň přispívá k regeneraci pokožky.
- Chladivá pěna - okamžitě ulevuje od svědění, zklidňuje pokožku a zároveň podporuje hojení.
- Zklidňující balzám - zmírňuje podráždění pokožky a zmírňuje svědění.
- Hojivý sprej - cikatrizační krém, gely a spreje se hodí pro následné urychlení hojení a také prevenci vzniku jizev.
Posilujte imunitu
Vzhledem k tomu, že moluska je virové onemocnění, které může získat opravdu každý, zejména pak děti ve školách, na sportovištích, hernách či dětských táborech, hodí se během léčby posilovat imunitní systém. Pro zlepšení obranyschopnosti u dětí lze využít například sirup či žvýkací bonbóny, pro dospělé se pak více hodí tablety nebo "všelék" Wobenzym.
Prevence
Abyste snížili riziko nákazy a šíření, dodržujte tato jednuchá preventivní opatření:
- Použivejte vždy vlastní ručník, žínky, oblečení - nikomu je nepůjčujte
- Zamezte styku s postiženou osobou.
- Do veřejného bazénu, sprch nebo sauny noste obuv a seďte nebo se převlékejte na vlastním ručníku
- Pokud chodíte plavat s miminky nebo batolaty, noste s sebou vlastní podložku
- Pokud navštěvujete fitness nebo tělocvičnu, noste si vlastní vybavení, nepoužívejte to sdílené
- Posilujte imunitu!

Neškrábat!
Když už molusky máte - neškrábejte si je! Došlo by tak k roznesení na další místa. Určitě také nechoďte do kolektivu. (Mgr. Pavla Horáková)