Lékárna.cz

Molusky: jak se jich zbavit a znovu nechytit

Prozradíme vám, co opravdu zabírá na molluscum contagiosum a také vám poradíme několik preventivních opatření, aby se vám tato kožní infekce obloukem vyhýbala.

Molusky: jak se jich zbavit a znovu nechytit
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Lokální ošetření

 • Hydroxid draselný - tato žíravina moluska spolehlivě naleptá, následně se v místě jejich výskytu objeví zánět a poté infekce zcela zmizí. Celý tento proces trvá 2 - 6 týdnů.
 • Tekutý dusík - roztok na bázi tekutého dusíku moluska "zmrazí", poté se v místě objeví zánět a následně puchýřky odpadnou. Proces trvá jeden až dva měsíce.

Fyzické odstranění molusek

 • Propichování - moluska je možné na jejich vrcholu propíchnout a poté vymáčknout, podobně jako akné. Velmi důležitá je v tomto případě důsledná dezinfekce jak jehly, tak rukou i postižených míst, neboť hrozí vysoké riziko rozšíření infekce.
 • Laser - pro odstranění moluska může lékař navrhnout ošetření laserem. Je však nutné počítat s tím, že tato metoda není bezbolestná a obvykle ji nehradí zdravotní pojišťovny.
 • Kyretáž - patří mezi nejinvazivnější, ale zároveň nejúčinnější metody. Postižené místo je nejprve lokálně znecitlivěno a poté se moluska seškrabují ostrou chirurgickou lžičkou nebo vyštípávají pinzetou. Nevýhodou tohoto zákroku je jednak bolestivost a také fakt, že po něm mohou zůstat jizvy.

Odstranění průvodních jevů a povzbuzení hojení moluska

 • Tekutý pudr - tlumí svědění mezi jednotlivými ošetřeními a zároveň přispívá k regeneraci pokožky.
 • Chladivá pěna - okamžitě ulevuje od svědění, zklidňuje pokožku a zároveň podporuje hojení.
 • Zklidňující balzám - zmírňuje podráždění pokožky a zmírňuje svědění.
 • Hojivý sprej - cikatrizační krémy, gely a spreje se hodí pro následné urychlení hojení a také k prevenci vzniku jizev.

Molusky si neškrábejte!

Když už molusky máte - neškrábejte si je! Došlo by tak k roznesení na další místa. Určitě také nechoďte do kolektivu. 

Posilujte imunitu

Vzhledem k tomu, že moluska je virové onemocnění, které může získat opravdu každý, zejména pak děti ve školách, na sportovištích, hernách či dětských táborech, hodí se během léčby i coby prevence posilovat imunitní systém. Základem silné obranyschopnosti je především vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, minimum stresu a také vydatný spánek. Vedle toho je také možné užívat některé doplňky stravy pro posílení imunity, přičemž pro děti jsou lepší sirupy či žvýkací bonbony, zatímco dospělý budo pravděpodobně preferovat spíše běžné tablety. Při výběru vhodných preparátů se vždy zaměřte na jejich složení.

Prevence molusek

 • Abyste snížili riziko nákazy a šíření, dodržujte tato jednuchá preventivní opatření: 
 • Použivejte vždy vlastní ručník, žínky, oblečení - nikomu je nepůjčujte.
 • Zamezte styku s postiženou osobou.
 • Do veřejného bazénu, sprch nebo sauny noste obuv a seďte nebo se převlékejte na vlastním ručníku.
 • Pokud chodíte plavat s miminky nebo batolaty, noste s sebou vlastní podložku.
 • Pokud navštěvujete fitness nebo tělocvičnu, noste si vlastní vybavení, nepoužívejte to sdílené 
 • Posilujte imunitu!

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Imunita doplňky stravy Děti a maminky Dermokosmetika

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.