Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Jak se připravit na očkování proti nemoci covid-19

Jak se připravit na očkování proti nemoci covid-19
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Registraci k očkování už máte, termín se blíží a vy vlastně ani netušíte, co vás čeká? Poradíme vám, na co všechno se v souvislosti s vakcínou proti nemoci covid-19 připravit.

Odpočinek

Nejdůležitější je klidový režim. Ten je vhodné dodržovat nejméně 24 nebo lépe 48 hodin po vakcinaci. Odložte tedy veškeré schůzky a jiné pracovní aktivity, vezměte si na zbytek dne a den následující volno nebo si domluvte práci z domova. Pamatujte na to, že v noci po očkování byste měli spát optimálních 8 hodin. Myslete také na to, že byste se měli dobře vyspat i před očkováním.

Bez stresu

Stresové situace nahrávají například bolestem hlavy, změnám nálad nebo přecitlivělosti. Ve spojitosti s očkováním by se tyto nepříjemné stavy mohly ještě prohloubit. Máte-li tedy z očkování obavu, spolehněte se třeba na některé osvědčené byliny, které příznivě působí na duševní pohodu a stres - např. bacopa, rhodiola (rozchodnice růžová), ženšen nebo česnek setý. 

Zjistěte, jakou dostanete vakcínu

Než půjdete na očkování, zjistěte, jaký druh vakcíny dostanete a přečtěte si, jaké může mít nežádoucí účinky. Pokud máte podezření, že jste pro daný druh vakcíny riziková skupina, proberte možnosti očkování nejprve se svým praktickým lékařem. Aktuální informace o vakcinaci v ČR naleznete na webu MZCR.

Imunitní systém

Silný imunitní systém je důležitý zejména před vakcinací, neboť očkování, a to nejen to proti nemoci covid-19, byste se měli vyhnout vždy, když máte teplotu nebo u vás probíhá jakýkoli náznak infekce. Nejlépe svou obranyschopnost podpoříte pestrou a vyváženou stravou, která je bohatá na vitamíny a nenasycené mastné kyseliny, konkrétně na vitamíny C a D, selen a zinek. Vhodné je doplnit i Omega 3 nenasycené mastné kyseliny.

Vyhněte se alkoholu

Byť by to měla být jen jedna sklenka vína nebo malé pivo, v den očkování a ještě alespoň 24 hodin po něm se vyhněte veškerým alkoholickým nápojům.

Nesportujte

Nejméně 24 hodin, ale raději až dva dny od vakcinace byste se měli vyhnout nejen sportovním, ale i ostatním fyzicky namáhavým aktivitám. Snížíte tak riziko vzniku vedlejších účinků.

Léky

Pokud užíváte pravidelně nějaké léky, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jestli je pro vás vakcinace vhodná.

Kdy se obrátit na lékaře

Mezi zcela běžné vedlejší účinky na vakcíny proti nemoci covid-19 patří bolest hlavy a kloubů, zvýšená teplota, únava, bolest v místě vpichu, zimnice nebo nevolnost. Na tyto příznaky je možné užívat například volně prodejná analgetika v podobě tablet či mastí. Pokud však tyto symptomy přetrvávají déle než 72 hodin a nelepší se nebo se dokonce horší, případně se k nim přidaly jiné projevy, ze kterých máte obavy, neváhejte a ihned kontaktujte svého lékaře nebo rychlou lékařskou pomoc.

Samotné očkování

  • Až půjdete do očkovacího centra nebo do ordinace lékaře, pamatujte na to, že dostanete očkování do ramene, vezměte si tedy na sebe oblečení s krátkým rukávem, abyste se nemuseli svlékat do půl těla.
  • Při vyplňování nezbytného formuláře uveďte pravdivé informace, a to zejména o alergiích a lécích i doplňcích stravy, které užíváte. Přesto, že alergické reakce na vakcíny proti nemoci covid-19 jsou poměrně vzácné, pokud by k nim došlo, vámi uvedené informace lékařům výrazně usnadní případnou záchranu a následnou péči.
  • Počítejte s tím, že na očkování byste neměli přijít pozdě, ale ani moc brzy. Ihned po očkování je dobré jet domů a odpočívat. Na zbytek dne si rozhodně neplánujte nic fyzicky namáhavého.
  • Na očkování si s sebou vezměte občanský průkaz nebo pas a kartičku pojištěnce.
  • Po aplikaci očkovací dávky vyčkejte v čekárně cca 30 minut. Je to důležité z toho důvodu, kdyby se u vás objevila alergická reakce případně anafylaktický šok. Toto se doporučuje obecně u všech typů očkování.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

10. červen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co je to prostata a jak může ovlivnit zdraví muže? Jak mohou být životní styl a prevence nápomocny v předcházení problémů s prostatou? Prozradíme v našem článku.

více

Někdy tušíme, proč nás hlava rozbolela, zatímco jindy se bolehlav objeví zcela nečekaně a zdánlivě bez příčiny. Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější spouštěče bolestí hlavy a také přidáme pár tipů,…

více

Poradíme vám, co by měla obsahovat lékárnička, abyste v ní našli vše potřebné pro poskytnutí první pomoci a záchranu lidského života.

více

Co je demence, jaká je její příčina, jaké jsou příznaky a co se dá dělat, když touto nemocí onemocní někdo z vašich blízkých? Přečtěte si v našem článku.

více

Nevíte si rady? Požádejte o doporučení či konzultaci jednoho z našich lékárníků. Jsou právě on-line.

Zahájit konverzaci

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.