Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Jak poznat covid-19
Zůstává dobrou zprávou, že většina lidí, kteří se nakazí covidem-19, má běžný průběh virového onemocnění a není nutné je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky přetrvávají 5-7 dní a typicky mezi ně patří:
- zvýšená teplota nebo horečka, zpravidla 38-39 °C,
- bolest hlavy, kloubů a svalů,
- potíže s dechem,
- kašel,
- celková slabost, vysílení a únava,
- ztráta čichu a chuti,
- rychlý nástup nemoci.
Jak dlouho trvá karanténa
Karanténa trvá 5 dnů. Po jejím ukončení se doporučuje používat následujících 5 dní respirátor FFP2 bez výdechového ventilu v případě, že se setkáváte s dalšími osobami.
Pokud se u vás projeví příznaky v následujících 14 dnech od posledního rizikového kontaktu, bude vám nařízeno absolvovat RT-PCR test. Pokud bude pozitivní, odeberete se do izolace.
Vždy aktuální nařízení najdete na stránce covid.gov.cz.
Jak postupovat, když mám příznaky covid-19
Pociťujete-li výše uvedené příznaky nebo vám vyšel pozitivní domácí test, měli byste postupovat takto:
- Informujte svého praktického lékaře. Telefonicky nebo e-mailem, vyhněte se osobnímu kontaktu.
- Lékař vás pošle na PCR test, který přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 potvrdí nebo vyvrátí.
- V případě pozitivního testu vás bude kontaktovat hygienická stanice, a to telefonicky nebo pomocí SMS. I kdyby k tomu nedošlo, po dobu dvou týdnů důsledně dodržujte izolaci. O jejím ukončení se poraďte se svým praktickým lékařem.
- Možná budete během karantény potřebovat nakoupit nebo zařídit jiné důležité věci, informujte proto o nemoci své blízké, kteří vám mohou v případě nutnosti pomoci. Pokud nikoho blízkého nemáte, můžete se obrátit na pomocsousedum.cz nebo například na Linku seniorů na telefonním čísle 800 200 007.
- Začněte s léčbou nemoci.
- Informujte svého zaměstnavatele.
Jak léčit covid-19 v domácích podmínkách
Domácí léčba covidu-19 se (stejně jako u chřipky a dalších onemocnění virového původu) zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je vydatný odpočinek.
Dále je důležitý zvýšený pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou.
V neposlední řadě je pak na místě i podávání léků, které sníží horečku a uleví od bolestí hlavy, svalů a kloubů. Hodí se přípravky s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové (ty však nemohou užívat děti do 12 let).
V některých případech vám lékař může předepsat léky na kašel nebo silnější léky na úlevu od bolestí hlavy a kloubů.
Odhalte včas hodnoty kyslíku v krvi
Zejména pokud patříte do rizikové skupiny, nedostatečnou saturaci vám pomůže včas odhalit pulzní oxymetr. Jde o přístroj, který po připnutí na prst neinvazivně a nepřetržitě měří tepovou frekvenci a hladinu nasycení krve kyslíkem.
Kdy volat záchranku při covidu
Pamatujte na to, že příznaky nemoci mohou být opravdu nepříjemné, intenzivní a vysilující, a to včetně nejrůznějších bolestí nebo horečky, jež může přetrvávat i týden. Pokud u osoby s covidem pozorujete některý z těchto příznaků, neváhejte přivolat sanitku:
- Stav nemocného se náhle začne horšit. To platí zejména u lidí, kteří trpí kardiovaskulárními nebo plicními potížemi, diabetem, nádorovými onemocněními, obezitou či poruchou imunity.
- Intenzivní potíže s dechem - nemocný není schopen na jeden nádech napočítat do deseti, v horším případě promodrává v obličeji.
- Nemocný má poruchy vidění, sluchu či rovnováhy, také selhává jeho paměť a kolabuje či upadá do mdlob.
- Nemocný je extrémně unavený a není schopen zůstat vzhůru.
- Objevují se jiné závažné symptomy.
- Máte strach a nemůžete zdravotní stav zrovna konzultovat se svým praktickým lékařem. Pamatujte na to, že je lepší se z dispečinku záchranky dozvědět, že nepatříte mezi rizikové pacienty, než volat pozdě.
- Ukazuje-li oxymetr hodnotu saturace kyslíkem 90% a méně.
Covid-19 varianta Omikron
Omikron je asi 3x infekčnější než varianta delta. Na rozdíl od minulých variant, které napadaly především dolní cesty dýchací, se omikron drží převážně v horních cestách dýchacích. Proto je nakažení dalších lidí jednodušší.
Data ukazují, že je i schopný částečně obejít imunitu po již prodělaném covidu či očkování.
Varianta covid-19 Omikron příznaky
Příznaky varianty omikron se v mnohém liší od zatím proběhlých variant covid-19.
Mezi nejčastější příznaky varianty Omikron patří:
- silná únava
- bolesti celého těla
- silné noční pocení
- kašel
- bolest/škrábání v krku
- rýma
- bolest hlavy
- zbarvení rtů, nehtů a kůže do šeda (z důvodu nedostatku kyslíku)
- u dětí se může objevit i vyrážka
- oproti předchozím variantám chybí obvyklá ztráta chuti a čichu
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.