Lékárna.cz
Hledat

Kašel

Kašel bývá projevem infekce dýchacích cest a je proto důležitým informátorem o tom, že v našem těle není něco v pořádku. Jak poznat druh kašle a jak ho léčit se dozvíte v našem článku.

Kašel
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

 

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Druhy kašle

Kašel je velmi častým onemocněním, které se určitě nevyplácí podceňovat. Abyste dokázali zvolit správnou léčbu, je nutné nejprve určit, jakým typem kašle jste onemocněli. Základní dělení kašle je na suchý a vlhký.

Rozdíl mezi nimi je ten, že jenom při vlkém kašli dochází k vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Setkat se můžeme i s akutním kašlem, který může doprovázet vdechnutí cizího tělesa či dráždivých plynů, náhlou infekci dýchacích cest, zápal plic nebo alergická onemocnění.

Chronický kašel (trvající déle než 4-6 týdnů) se často objevuje po prodělaném zánětu dýchacích cest, při zvětšené nosní mandli, setkávají se s ním kuřáci či astmatici.

Jak vzniká kašel

Ačkoli kašel dokáže velmi potrápit, jedná se o důležitý obranný mechanismus. Přirovnat jej můžeme například ke zvýšené teplotě. Ta nás také varuje před počínajícím bojem těla s virem či bakterií.

Dýchací cesty neslouží v těle jen kvůli přívodu vzduchu do plic. Mají za úkol i chránit před škodlivinami z ovzduší. Jakmile receptory v dýchacích cestách rozpoznají škodlivou látku, vir či bakterii, začnou dýchací cesty produkovat větší množství hlenu než je obvyklé. Poté dochází k potřebě zbavit tělo nadbytečného hlenu, tedy k odkašlávání.

Kašel mohou přivodit bakterie nebo viry, které vyvolávají chřipku či nachlazení. Kašel však může vyvolat i bronchitida, astma, senná rýma, kouř z cigaret, prach či agresivní chemikálie. Ke kašlání mohou nutit i některé poruchy trávicího ústrojí. Určité léky, například ty na snížení krevního tlaku, mohou také vyvolávat kašel.

Léčba kašle

Důležité je správně určit typ kašle a podle toho zvolit i léčbu. Dejte si pozor na to, že doma najdete „něco“ proti kašli a začnete to bez rozmyslu a přečtení příbalového letáku užívat.

Suchý kašel, který většinou provází chřipku, se snažte zmírnit, obzvláště pokud vás budí ze spaní. Tento kašel nemá pro tělo žádný užitek. Je vhodnější jej léčit až po poradě s lékařem či lékárníkem.

Vlhký kašel, který bývá spojen s nachlazením, v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají maximálně do 18 hod. večer.

Pozor na kombinaci léků

Nikdy nekombinujte léky na tlumení kašle s léky na vykašlávání. V některých produktech mohou být obsaženy i další látky, které snižují horečku a bolest hlavy, tlumí bolest v krku či dezinfikují sliznici. Pokud trpíte pouze kašlem, tyto léky neužívejte. 

Nejčastěji se používaji k léčení kašle kapky, případně tablety, pastilky či sirupy. Léčbu kašle však lze doplnit i řadou jiných přípravků a rad.

Tipy, jak se zbavit kašle

  • Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy (ideální je, aby měly nápoje pokojovou teplotu). I polévka není špatná ke zředění hlenů.
  • Vyhněte se raději mléčným výrobkům (podporují tvorbu hlenů)
  • Užívejte bylinkové čaje nebo tinktury
  • Inhalujte páru 
  • Ulevit mohou i mentolové bonbony
  • Zvlhčujte vzduch v místnosti
  • Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření
  • Dbejte na hygienu - myjte si často ruce
  • Bolesti na prsou můžete ulevit i namazáním husího sádla na hruď 
  • Dejte si pozor na med - ten může ke kašli dráždit
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.
Navštivte související produktové kategorie
Léky na suchý kašel Léky na vlhký kašel Kašel
% Výhodné nabídky a akce rovnou do e-mailu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co…

více

Jak poznat, že máte angínu a jak se angína léčí? Jaké jsou druhy angíny a jak se angíně vyhnout? Prozradíme v našem článku.

více

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v na…

více

Přečtěte si, co je to roztroušená skleróza, jaká je diagnostika roztroušené sklerózy, jaké jsou její nejčastější projevy,…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.