Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Jak léčit kašel?

Jak léčit kašel?
Sdílet

Kašel je onemocnění, které občas potrápí snad každého z nás.Bývá projevem infekce dýchacích cest a je proto důležitým informátorem o tom, že v našem těle není něco v pořádku.

Druhy kašle

Kašel je velmi častým onemocněním, které se určitě nevyplácí podceňovat. Abyste dokázali zvolit správnou léčbu, je nutné nejprve určit, jakým typem kašle jste onemocněli. Základní dělení kašle je na suchý a vlhký.

Vlhký kašel vzniká pohybem hlenu v dýchacích cestách. Suchý nebo dráždivý kašel může vznikat v horních i dolních dýchacích cestách na začátku zánětu nebo v důsledku jiného dráždění. Rozdíl mezi nimi je ten, že jenom při vlkém kašli dochází k vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Setkat se můžeme i s akutním kašlem, který může doprovázet vdechnutí cizího tělesa či dráždivých plynů, náhlou infekci dýchacích cest, zápal plic nebo alergická onemocnění.

Chronický kašel (trvající déle než 4-6 týdnů) se často objevuje po prodělaném zánětu dýchacích cest, při zvětšené nosní mandli, setkávají se s ním kuřáci či astmatici.

Vznik kašle

Ačkoli kašel dokáže velmi potrápit, jedná se o důležitý obranný mechanismus. Přirovnat jej můžeme například ke zvýšené teplotě. Ta nás také varuje před počínajícím bojem těla s virem či bakterií.

Dýchací cesty nejsou v těle jen kvůli přívodu vzduchu do plic. Mají za úkol i chránit před škodlivinami z ovzduší. Jakmile receptory v dýchacích cestách rozpoznají škodlivou látku, vir či bakterii, začnou dýchací cesty produkovat větší množství hlenu než je obvyklé. Poté dochází k potřebě zbavit tělo nadbytečného hlenu, tedy k odkašlávání.

Kašel mohou přivodit bakterie nebo viry, které vyvolávají chřipku či nachlazení. Kašel však může vyvolat i bronchitida, astma, senná rýma, kouř z cigaret, prach či agresivní chemikálie. Ke kašlání mohou nutit i některé poruchy trávicího ústrojí. Určité léky, například ty na snížení krevního tlaku, mohou také vyvolávat kašel.

Léčba kašle

Důležité je správně určit typ kašle a podle toho zvolit i léčbu. Dejte si pozor na to, že doma najdete „něco“ proti kašli a začnete to bez rozmyslu a přečtení příbalového letáku užívat.

Suchý kašel, který většinou provází chřipku, se snažte zmírnit, obzvláště pokud vás budí ze spaní. Tento kašel nemá pro tělo žádný užitek. Je vhodnější jej léčit až po poradě s lékařem či lékárníkem.

Vlhký kašel, který bývá spojen s nachlazením, v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají nejdéle kolem šesté hodiny večerní. 

Nikdy nekombinujte léky na tlumení kašle s léky na vykašlávání. V některých produktech mohou být obsaženy i další látky, které snižují horečku a bolest hlavy, tlumí bolest v krku či dezinfikují sliznici. Pokud trpíte pouze kašlem, tyto léky neužívejte. 

Čím lze léčbu kašle uspíšit?

Nejčastěji se používaji k léčení kašle kapky, případně tablety, pastilky či sirupy. Léčbu kašle však lze doplnit i řadou jiných přípravků a rad.

Jak zatočit s kašlem

  • Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy (ideální je, aby měly nápoje pokojovou teplotu). I polévka není špatná ke zředění hlenů.
  • Vyhněte se raději mléčným výrobkům (podporují tvorbu hlenů)
  • Užívejte bylinkové čaje nebo tinktury
  • Inhalujte páru 
  • Ulevit mohou i mentolové bonbony
  • Zvlhčujte vzduch v místnosti
  • Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření
  • Dbejte na hygienu - myjte si často ruce
  • Bolesti na prsou můžete ulevit i namazáním husího sádla 
  • Dejte si pozor na med - ten může ke kašli dráždit
27. říjen 2009
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.