Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Co jíst a nejíst při cukrovce

Co jíst a nejíst při cukrovce

Trávení Péče o tělo Děti Ženy Muži

Cukrovka, odborně Diabetes mellitus, je chronické onemocnění těla, které se projevuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi (hyperglykémie). Hladinu glukózy obvykle reguluje hormon zvaný inzulín, produkovaný slinivkou břišní. Při cukrovce dochází buď k tomu, že inzulín nefunguje dostatečně, nebo že ho slinivka produkuje méně, než je potřeba.

Co jíst a nejíst při cukrovce

Dva typy cukrovky

Diabetes Mellitus typu 1 se nejčastěji vyskytuje u dětí a během dospívání a je to nevyléčitelná nemoc, protože slinivka neprodukuje inzulin vůbec. Nemocní se jim musí zásobovat zvenčí formou injekcí, inzulínových per nebo pump.

Diabetes typu 2 je častější u dospělých a starších osob s nadváhou nebo obezitou. Lékař většinou nastolí léčbu dietou a aktivnějším životním stylem.

Ať už jde o typ 1 nebo 2, změny ve stravování jsou pro všechny nemocné stejné.

Co jíst a nejíst při cukrovce

Dobrou zprávou je, že cukrovka nutí nemocné k zdravému životnímu stylu. Kvůli vysoké hladině glukózy by cukrovkář obecně neměl jíst nic průmyslově zpracovávaného, příliš sladkého a slaného, nebo příliš tučného.

Když půjdeme více do detailu, lidé s cukrovkou by se měli obloukem vyhnout bílému pečivu a nahradit ho kvalitní celozrnnou a nedobarvenou alternativou. Místo rýžových chlebíčků si dát knackenbrot a vyhodit z ledničky všechny tavené sýry, nízkotučné a odtučněné mléčné výrobky a ochucené jogurty.

Zelenina je v pořádku v jakékoliv variaci či množství, zato ovoce se doporučuje jen dvakrát denně v malých porcích.

Na talíř by mělo přijít hodně luštěnin, hnědá rýže, těstoviny „al dente“, pohanka, bulgur a vločky. To v kombinaci s průmyslově nezpracovaným masem, vajíčky, kvalitním sýrem nebo s šunkou od kosti.

Oběd a večeři by cukrovkář měl připravovat na trošce másla nebo na olejích lisovaných za studena. Lékaři nezakazují sádlo, mělo by být ale kvalitní a využívané jen na vaření.

Co si na talíř rozhodně nedávejte jsou kečupy, dresinky, ochucené hořčice nebo majonézy a do zálivky na salát už není vhodný sladký ocet typu balsamico.

Na závěr stolování nesplachujte jídlo džusem, alkoholem (a to ani pivem), nebo jakýmkoliv jiným slazeným nápojem. Zakázaná jsou i oblíbená smoothie.  Namísto toho pijte vodu třeba s citrónem, kakao (bez cukru), meltu, čaj a neslazenou kávu. Kdo kávu bez sladidla nevypije ale nechce se jí vzdát, doporučujeme přírodní slazení jako březový cukr, stevie, nebo xylitol a erythritol.

Pokud jíte dobře, odmění vás tělo vyrovnanými hodnotami glykovaného hemoglobinu což je bílkovina v červených krvinkách. Když se na ni naváže cukr nazýváme ji glykovaný hemoglobin, pacienty jinak také nazývaný „dlouhý cukr“.

Teď trošku odborného textu. Červené krvinky žijí v průměru tři měsíce a pořád se v těle tvoří nové a nové. Hemoglobin v čerstvě vytvořených krvinkách je ještě čistý a glykovaným se stává až v průběhu života krvinky.

Lékaři tedy měří množství glykovaného hemoglobinu z celkového počtu hemoglobinu v krvi. Výsledné jednotky se vyjadřují v jednotkách mmol/mol. Proto se diabetes měří jednou za tři měsíce, pokud se dobře stravujete a jíte bude váš glykovaný hemoglobin v normálním rozmezí což je maximálně 42 mmol/mol. Pokud máte výsledek do tohoto čísla (klidně nižší) máte dobrou životosprávu.

Tipy pro diabetiky

  1. Prohlížet si nohy a ošetřovat každé poranění. (K diabetické noze dochází vlivem zvýšené hladiny cukru v krvi, která poškozuje cévy a nervy v dolních končetinách. Může dojít ke vředům, nebo k odumírání postižené tkáně)
  2. Vyloučit potraviny s obsahem jednoduchých cukrů
  3. Omezit živočišné tuky a tučná jídla
  4. Nekouřit, abstinovat
  5. Pít minimálně dva litry tekutin denně
  6. Dostatečný pohyb a méně stresu
  7. Zbavit se přebytečných kil
  8. Jíst pravidelně a menší porce
  9. Nevynechávat vlákninu

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa. 

Zdroj: cukrovka.cz

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám