Lékárna.cz
Hledat

Léky na bradavice

Bradavice – nemáme je rádi a opakovaně hledáme přípravky a rady, které nás jich jednou pro vždy zbaví. Vadí nám, překážejí a na kráse nepřidají. Když se řekne bradavice, představíme si tu nejošklivější čarodějnici, které jedna velká trůní přímo uprostřed nosu.

DUOFILM Kožní roztok 15 ml

Léčivý přípravek

Kožní roztok k léčbě bradavic u dospělých, dospívajících a dětí…

Skladem zítra

269 Kč 199 Kč -26 %

Léky na bradavice - detailní popis

Často ale za bradavici na našem těle označujeme něco, co bradavice není. Pod pojem bradavice někdy chybně zahrnujeme i mateřská znaménka, pihy, ekzém nebo kožní výrůstky, které s bradavicemi nijak nesouvisí. Kožní výrůstky ale mohou být na rozdíl od bradavic signálem vážných onemocnění. Samotná bradavice naše zdraví neohrožuje, ale často obtěžuje, důležité je estetické hledisko a pokud je na nohou, způsobuje nepříjemnou bolest při chůzi.

Máte opravdu bradavici?

Je jich několik druhů, ale tzv. pravá bradavice je výrůstek většinou červenohnědé barvy, na povrchu drsnější a mnohdy je jeho podoba přirovnávána ke květáku.

  • Plochá bradavice je jak název napovídá plochý útvar, mírně lesklý a většinou má stejnou barvu jako kůže. Tyto ploché bradavice nebolí, vyskytují se velmi často na nose, na tváři nebo jinde na obličeji.
  • Pokud najdete na svém těle (nejčastěji v oblasti genitálií nebo na břiše) kulovité hladké bradavice ve velikosti od 0,5 až 2 centimetry, které mají uprostřed jakoby důlek, růžovou, tělovou nebo nažloutlou barvu, pak se pravděpodobně jedná o tzv. mollusku. Bradavice molluska nás většinou dožene k návštěvě lékaře, protože se velmi rychle šíří, množí a na citlivých místech je velmi nepříjemná.
  • Vysoce infekční jsou tzv. kondylomata – bradavice na genitáliích, v okolí řitního otvoru nebo na sliznici. Tento typ zmíněný vzhled květáku připomíná nejvíce. Šíří se pohlavním stykem a bohužel ani kondom není záruka ochrany jejich šíření.
  • Stařecké bradavice sice souvisí s pokročilejším věkem, ale jejich výskyt často zaznamenáme ještě dříve – kolem 30. roku. Typické je jejich červené či sytě hnědé zbarvení. Objevují se kdekoliv na těle... Tyto bradavice nebolí.

Vždy platí, že pokud si nejsme jisti, jestli se jedná o bradavici, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. I pro lékaře někdy může být hledání správné diagnózy bradavice oříškem.

Jak se bradavice šíří

Pravá bradavice je nákaza, infekce, kterou „chytíme“ velmi snadno. Nejčastější je přenos těsným kontaktem s člověkem. Velmi časté jsou nákazy ve veřejných bazénech, saunách apod. Nákaza se šíří i na našem těle. Velmi často se bradavice vyskytují u dětí. Infekce proniká tehdy, když je nějakým způsobem porušená kůže. Inkubační doba je opravdu různá, může to být pár týdnů i více než rok.

Jaký lékařský zásah se nabízí?

  • léčba tekutým dusíkem (tzv. krytoterapie neboli zmrazení bradavice),
  • chirurgická léčba (vyříznutí, seškrábnutí),
  • léčba laserem.

Domácí léčba

Osvědčené je potírání vlaštovičníkem – vlaštovičník větší je vytrvalá rostlina, která je u nás je velmi rozšířena, vlaštovičník obsahuje tekutinu - mléko, kterým se bradavice potírají. Naše babičky používaly také plátek česneku zakápnutý octem, přiložený a přelepený. Kdo neholduje babským radám rád sáhne po osvědčených přípravcích... na bradavice existují tinktury, tužky, krémy, spreje nebo roztoky.

Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.