Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

136 otázek a odpovědí

Afty jsou malé bolestivé vřídky, které se objevují v ústní dutině na jazyku, ale stejně tak na dásních, z vnitřní strany rtů a tváří, na patře, pod jazykem apod. Nejčastěji jsou aty velikosti několika milimetrů, mohou se ale objevit i velikosti větší než 1cm. Čím větší afty jsou, tím déle trvá jejich kompletní zhojení.

Celá odpověď

Doba trvání alergické reakce je různá a závisí na mnoha faktorech - typu alergenu, době expozice a dávce alergenu, na míře přecitlivělosti člověka vůči alergenu, na tom, jak konkrétně se reakce projevuje (kopřivka může vymizet během pár dnů, alergický kašel může přetrvávat i měsíce) i na tom, zda člověk užil nějaké léky tlumící reakci.

Celá odpověď

Léčba genitálního oparu by měla být vždy pod dohledem lékaře, ten předepíše antivirotika v tabletách. Dále je možné použít krémy s obsahem virostatika na lokální použití, samotné ale pro dostatečně účinnou léčbu nestačí. Pro zklidnění podrážděné a svědivé pokožky se může použít i tekutý pudr, nebo mast s obsahem zinku, který zklidňuje svědění.

Celá odpověď

Lékaře je vždy třeba vyhledat, když se horečka vyskytne u miminka mladšího 3 měsíců. Vyšetření je nutné i u miminek do 6 měsíců věku s horečkou přesahující 39°C, která neklesá po podání léčiv a v případě, že jsou přítomny další obtíže, jako je ztížený dech, opakované zvracení, dítě je apatické, spavé, nepřijímá tekutiny, má křeče nebo ztuhlou šíji. U starších dětí se obracíme na lékaře, pokud horečka trvá déle než 3 dny a nebo při zhoršování doprovodných symptomů. U dospělých je důvodem k vyhledání lékaře dlouhotrvající horečka nebo vysoká neklesající horečka (přes 41°C).

Celá odpověď

Doba trvání horečky může být různá. Ve většině případů je krátká, záleží ale především na vyvolávající příčině - v případě infekce je rozhodující, jak rychle se tělo s patogenem dokáže vypořádat (může být pár dnů i týden), horečka po očkování většinou ustoupí během 1-2 dnů. Jsou i případy, kdy zvýšené teploty či horečky trvají déle než 3 týdny, pak je třeba důkladné vyšetření lékařem. U dospělých v porovnání s dětmi nebývají horečky tak vysoké (infekce, která se u dítěte projeví rychlým nástupem vysokých teplot, se u dospělého vůbec nemusí horečkou projevit)

Celá odpověď

U zvýšené teploty a počínající horečky není naším cílem ji urychleně srážet, pomáhá tělu v boji s infekcí. Při vyšších horečkách už je potřeba zakročit, zaručený způsob pro zbavení se horečky ale bohužel neexistuje. V našich silách je udělat pro to maximum - odpočívat, doplňovat tekutiny, ochlazovat tělo vlažnou vodou/pomocí zábalů, případně použít léky pro snížení horečky. Platí, že tělesná teplota by měla do půl hodiny od podání antipyretika klesnout cca o 0,5°C.

Celá odpověď

Doba trvání horečky může být různá. Ve většině případů je krátká, záleží ale především na vyvolávající příčině - v případě infekce je rozhodující, jak rychle se tělo s patogenem dokáže vypořádat (může být pár dnů i týden), horečka po očkování většinou ustoupí během 1-2 dnů. Jsou i případy, kdy zvýšené teploty či horečky trvají déle než 3 týdny, pak je třeba důkladné vyšetření lékařem.

Celá odpověď

Dokud tělesná teplota nepřesáhne 38°C, nemusíme ji nijak srážet. Tělo využívá zvýšenou teplotu k boji s množícími se patogeny. Při překročení 38-38,5°C je již vhodné začít s léčbou. U dospělých se využívají léčiva s obsahem paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Jednotlivé dávky lze užívat v rozestupu nejméně 4 hodin, přičemž je třeba dávat pozor na maximální denní dávky (paracetamol 4 g, ibuprofen 2,4 g, kyselina acetylsalicylová 4 g). Během léčby je dobré více odpočívat a dostatečně pít, aby nedošlo k dehydrataci. V případě vyšších teplot se doporučuje i vlažná sprcha (ne,…

Celá odpověď

Doba léčby zánětu mozkových blan je v závislosti na typu různá. V průměru se pohybuje od 1-3 týdnů, u těžkých hnisavých zánětů může být i delší. Následná rekonvalescence pak může zabrat další týdny/měsíce.

Celá odpověď

Léčba zánětu ledvin je na delší dobu. Antibiotika se většinou užívají alespoň 2 týdny, úplné zotavení poté ještě nějakou chvíli také zabere. V případě chronického zánětu ledvin je léčba v řádech měsíců.

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.