Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Doplňky stravy a byliny
Normální hladinu cukru v krvi napomáhá udržet skořice a chrom. Doplňky stravy s jejich obsahem je vhodné užívat dlouhodobě a pravidelně. Výtažek z rostliny Gymnema sylvestre neboli gurmar, napomáhá snižovat chuť na sladké a přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi. Xylitol (březový cukr) je o 40% méně kalorický než cukr, ale je stejně sladivý. Stačí proto při slazení použít stejné množství xylitolu, jako jste byli zvyklí u cukru. Díky nízkému glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky. (Mgr. Pavla Horáková)
Doplňky stravy aneb jak vyzrát na zvýšený cukr
Vedle diety a předepsaných léků, můžete po dohodě s lékařem, vyzkoušet i doplňky stravy:
- Už od pradávna je známo, že hladinu cukru v krvi pomáhají udržovat skořice (Skořicovník) a gurmar (Gymnema sylvestre).
- Udržet správnou hladinu cukru pomůže i chrom.
- Stále více se využívá i kyselina alfa-lipoová.
- Bez povšimnutí by neměl zůstat ani pozitivní vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin (kyselina alfa-linolenová) na hladinu tuků v krvi, s kterými souvisí i diabetická retinopatie
- Borůvková nať také podporuje normální hladinu krevního cukru.
Změřte si hladinu cukru v krvi
Hladinu glukózy vám v ordinaci změří lékař. Díky stále větší dostupnosti kvalitních glukometrů si můžete hladinu cukru změřit i sami doma nebo ve spolupráci s vaším lékárníkem.
Přípravky pro snažší život s diabetem
- Antimikrobiální zubní pasty odstraňují bakterie z ústní dutiny,urychlují hojení.
- K urychlení hojivých procesů velmi dobře funguje Oroxid roztok.
- Tablety Milgamma podporují normální funkce periferního nervového systému, který může být vlivem diabetu poškozen.
- Přírodní regenerační krémy podporují a urychlují hojení, jež může být vlivem cukrovky komplikované.
- Speciální zásypy na nohy působí preventivně proti plísním a jiným poškozením kůže.
- Každodenní hygiena je u nemocných diabetem zcela nezbytná. Vhodné jsou sprchové gely s neutrálním pH.
- Po koupeli je nutné pokožku hydratovat, nejlépe tělovým mlékem s neutrálním pH.
Co jíst a čemu se raději vyhnout?
Základem diabetické diety je pestrá strava s dostatkem všech živin, minerálů, vitamínů a vlákniny. Je důležité vyhnout se cukru, medu a všem potravinám jimi oslazeným. Pokud si nemůžete odepřít sladké, volte raději přírodní náhrady cukru – stévii či xylitol.
Vhodnými potravinami jsou zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo a těstoviny, celozrnná rýže, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, libové vepřové a hovězí maso, kuře, krůta, králík, ryby (alespoň 2x týdně), voda, čaje, vejce (především bílek), brambory, neslazené celozrnné cereálie, rostlinné oleje a margaríny, ovoce, nízkokalorická sladidla, výjimečně nízkostupňové pivo a suché víno.
Nevhodné potraviny konzumujte co nejméně, nejlépe vůbec. Zjistěte, které to jsou a také jak by měl vypadat redukční jídelníček.
Desatero diabetika
- Vyloučit potraviny s obsahem jednoduchých cukrů – řepný a třtinový cukr, med, výrobky z nich.
- Omezit živočišné tuky a tučná jídla.
- Nekouřit, nepít alkohol.
- Méně solit.
- Zajistit dostatečný pitný režim – minimálně 2 litry tekutin denně.
- Hýbat se a omezit stres.
- Zhubnout, pokud máte nadváhu. Jídelníček vám pomohou vytvořit výživoví specialisté.
- Jíst denně 5 až 6 menších porcí jídla – pro nižší výkyvy glykémie během dne.
- Zvýšit přísun vlákniny.
- Prohlížet denně nohy a ihned ošetřit každé poranění.
Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.
Náš tip
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnujeme na našem speciálním webu cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace a tipy o cukrovce.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.