Lékárna.cz

Snažší život s diabetem: měření, doplňky stravy a přípravky

Víme, které postupy, přípravky a doplňky stravy zlepší váš život s diabetem.

Snažší život s diabetem: měření, doplňky stravy a přípravky
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Doplňky stravy a byliny

Normální hladinu cukru v krvi napomáhá udržet skořice a chrom. Doplňky stravy s jejich obsahem je vhodné užívat dlouhodobě a pravidelně. Výtažek z rostliny Gymnema sylvestre neboli gurmar, napomáhá snižovat chuť na sladké a přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi. Xylitol (březový cukr) je o 40% méně kalorický než cukr, ale je stejně sladivý. Stačí proto při slazení použít stejné množství xylitolu, jako jste byli zvyklí u cukru. Díky nízkému glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky. (Mgr. Pavla Horáková)

Doplňky stravy aneb jak vyzrát na zvýšený cukr

Vedle diety a předepsaných léků, můžete po dohodě s lékařem, vyzkoušet i doplňky stravy:

 • Už od pradávna je známo, že hladinu cukru v krvi pomáhají udržovat skořice (Skořicovník) a gurmar (Gymnema sylvestre). 
 • Udržet správnou hladinu cukru pomůže i chrom.
 • Stále více se využívá i kyselina alfa-lipoová.
 • Bez povšimnutí by neměl zůstat ani pozitivní vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin (kyselina alfa-linolenová) na hladinu tuků v krvi, s kterými souvisí i  diabetická retinopatie
 • Borůvková nať také podporuje normální hladinu krevního cukru.

Změřte si hladinu cukru v krvi

Hladinu glukózy vám v ordinaci změří lékař. Díky stále větší dostupnosti kvalitních glukometrů si můžete hladinu cukru změřit i sami doma nebo ve spolupráci s vaším lékárníkem.

Přípravky pro snažší život s diabetem

 • Antimikrobiální zubní pasty odstraňují bakterie z ústní dutiny,urychlují hojení.
 • K urychlení hojivých procesů velmi dobře funguje Oroxid roztok.
 • Tablety Milgamma podporují normální funkce periferního nervového systému, který může být vlivem diabetu poškozen.
 • Přírodní regenerační krémy podporují a urychlují hojení, jež může být vlivem cukrovky komplikované.
 • Speciální zásypy na nohy působí preventivně proti plísním a jiným poškozením kůže.
 • Každodenní hygiena je u nemocných diabetem zcela nezbytná. Vhodné jsou sprchové gely s neutrálním pH.
 • Po koupeli je nutné pokožku hydratovat, nejlépe tělovým mlékem s neutrálním pH.

Co jíst a čemu se raději vyhnout?

Základem diabetické diety je pestrá strava s dostatkem všech živin, minerálů, vitamínů a vlákniny. Je důležité vyhnout se cukru, medu a všem potravinám jimi oslazeným. Pokud si nemůžete odepřít sladké, volte raději přírodní náhrady cukru – stévii či xylitol.

Vhodnými potravinami jsou zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo a těstoviny, celozrnná rýže, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, libové vepřové a hovězí maso, kuře, krůta, králík, ryby (alespoň 2x týdně), voda, čaje, vejce (především bílek), brambory, neslazené celozrnné cereálie, rostlinné oleje a margaríny, ovoce, nízkokalorická sladidla, výjimečně nízkostupňové pivo a suché víno.

Nevhodné potraviny konzumujte co nejméně, nejlépe vůbec. Zjistěte, které to jsou a také jak by měl vypadat redukční jídelníček.

Desatero diabetika

 1. Vyloučit potraviny s obsahem jednoduchých cukrů – řepný a třtinový cukr, med, výrobky z nich.
 2. Omezit živočišné tuky a tučná jídla.
 3. Nekouřit, nepít alkohol.
 4. Méně solit.
 5. Zajistit dostatečný pitný režim – minimálně 2 litry tekutin denně.
 6. Hýbat se a omezit stres.
 7. Zhubnout, pokud máte nadváhu. Jídelníček vám pomohou vytvořit výživoví specialisté.
 8. Jíst denně 5 až 6 menších porcí jídla – pro nižší výkyvy glykémie během dne.
 9. Zvýšit přísun vlákniny.
 10. Prohlížet denně nohy a ihned ošetřit každé poranění.

Pokud vám byla cukrovka diagnostikována, kromě testovacích proužků na měření glukózy existuje i jiné řešení - Free Style Libre čtečka a senzor. Senzor měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině a ukládá 8 hodin dat. Je voděodolný a nosit ho můžete až 14 dní. Čtečka zobrazuje aktuální hladinu a křivku glukózy právě díky senzoru, ze kterého jsou do ní přenášena data. O výhodách a možnosti získání těchto přístrojů a výši úhrady zdravotní pojišťovnou se informujte u svého diabetologa.

Náš tip

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnujeme na našem speciálním webu cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace a tipy o cukrovce.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na trávení Volně prodejné léky

Přečtěte si také

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.