Lékárna.cz
Hledat

Zinek

Zinek
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Hladká, čistá, zdravá pleť vypadá vždy pěkně. V nemalé míře se na tom podílí zinek, který pomáhá udržovat normální stav pokožky. Zinek napomáhá mnoha procesům v našem těle. V našem článku se dozvíte proč je důležitý a jak ho můžeme doplnit.

Zinek v lidském těle

Zinek se podílí na procesu dělení buněk. Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin, zásad, cukrů, makroživin, mastných kyselin a vitamínu A.  Patří mezi antioxidanty a napomáhá tak k ochraně buněk před působením volných radikálů.

K čemu je dobrý zinek

Zinek přispívá k:

 • normální syntéze DNA,
 • normální plodnosti a reprodukci,
 • normální funkci imunitního systému a normálním rozpoznávacím funkcím,
 • udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky, zraku a hladiny testosteronu v krvi.

Zinek v potravinách

Dostatečné množství zinku se nachází v běžné, zdravé a pestré stravě. Důležité je hlavně to "zdravé". Pokud jíte mnoho cukrů, tuků, bílého pečiva, snižujete tím vstřebávání zinku a zároveň zvyšujete jeho potřebu. Zinek se nachází v rostlinných i živočišných produktech. Lépe se vstřebává z těch živočišných. Nejvíce ho najdeme v ústřicích a krevetách. Dále pak v dýňových semínkách, luštěninách, cizrně, ovesných vločkách, mase (nejvíce v hověžím, vepřovém a jehněčím), ořeších, hořké čokoládě či mrkvi. 

Nedostatek zinku - kdo jím může trpět

Nedostatkem zinku trpívají především:

 • těhotné ženy,
 • děti,
 • mladiství,
 • sportovci a
 • všichni, kteří nemají vyváženou pestrou stravu.

Méně zinku mívají i lidé, kteří trpí diabetem, atopickým ekzémem či zánětlivým onemocněním střev.

Nedostatek zinku se může projevovat:

 • špatným hojením ran,
 • bílými skvrnkami na nehtech,
 • únavou,
 • popraskanými koutky úst,
 • vyrážkami,
 • suchou, hrubou kůží,
 • padáním vlasů,
 • zvýšenou náchylností k infekcím či celkovou slabostí.

U těhotných může nedostatek zinku způsobovat špatný vývoj plodu, předčasný porod, nízkou porodní váhu miminka či porodní komplikace.

Zinek a COVID-19

Zinek společně s dalším vitamíny a minerály (selen, vitamín C a D,..) napomáhají správnému fungování imunitního systému, proto je jeho dostatečný příjem důležitý.

Nadbytek zinku

Zinek se v organismu nekumuluje, proto je riziko předávkování minimální. Při předávkování se většinou jedná  o jednorázové předávkování více než 170 mg/den nebo dlouhodobý zvýšený příjem. Riziko předávkování hrozí i při práci s kovy - vdechování par nebo práškového zinku. Projevuje se průjmem, zvracením, nevolností, bolestmi svalů, zhoršením vstřebávání mědi a železa a s tím související chudokrevností.

Doporučená denní dávka zinku je 10 mg. Maximální dávka by neměla překročit 25 mg denně. Pro nejlepší využití v organismu je vhodné užívat zinek na lačno.

Zinek 

Pokud vám nevyhovují zinkové tablety, můžete vyzkoušet zinkové pastilky nebo rozpustné tablety do vody. Výhodná je i kombinace selen zinek či vitamín C se zinkem. Zinková mast je vhodná ke zklidnění podrážděné pokožky (pocením, močí, stolicí, opruzením, poštípáním hmyzem, svěděním). Využijete jí i všude tam, kde je potřeba pokožku vysušit - akné, opary či neštovice.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Minerály a stopové prvky Zinek Přírodní péče o tělo
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.