Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Zázvor. Zázrak z přírody

Zázvor. Zázrak z přírody

To nejlepší, co svému tělu můžeme poskytnout, většinou pochází z přírody. A často je to na dosah. Jedním ze zdrojů vitamínů, minerálů a spousty dalších prospěšných látek je zázvor, který je od pradávna považován za všelék.

Zázvor. Zázrak z přírody

Vezmeme to pěkně od začátku. Co je vlastně zázvor a jak se k nám dostal? Zázvor se začal pěstovat asi před dvěma tisíci lety v Číně, kde byl využíván jako velmi lahodné a oblíbené koření. Z Číny putoval do Indie a odtud se s mořeplavci dostal i do Evropy. V českých zemích se objevil až ve 13. století, většinou smíchaný s exotickým kari. Zázvor se tehdy využíval ke kořenění pokrmů, k léčení nejrůznějších neduhů a také v cukrářství. My se však dnes nebudeme zabývat excelentní chutí zázvoru, ale jeho unikátními léčivými schopnostmi.

Zázvor a jeho cesta k našemu tělu

Síla nenápadné rostliny podobné rákosu se ukrývá pod zemí. Kořen zázvoru obsahuje všechny důležité látky využívané po staletí. Už se nejednalo jen o pikantní koření, ale o lék. V Evropě si jeho téměř zázračných účinků všimli jako první Římané. Od té doby se stal součástí přírodní medicíny.

Až v posledních několika letech mohly být léčivé účinky zázvoru vědecky podloženy. V současnosti se právě zázvor považuje za jednu ze superpotravin (o superpotravinách jsme vám již psali). Je nejvyužívanější pro svou schopnost posilovat imunitu organismu, umění léčit nachlazení a předcházet mu. Právě proto máme zejména v chřipkovém období vždy po ruce zásobu zázvoru do čaje. Má ale i mnoho dalších účinků.

Účinky zázvoru:

  • Antibakteriální a protizánětlivé účinky pomáhají především v chřipkovém období. Doporučujeme ho užívat i jako prevenci.
  • Je zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálů (sodíku, hořčíku, vápníku, železa, draslíku).
  • Pomáhá při žaludečních nevolnostech, plynatosti, pálení žáhy a usnadňuje trávení.
  • Povzbuzuje krevní oběh a prohřívá celé tělo.
  • Uklidňuje bolest hlavy a může předcházet i vzniku migrén.
  • Zmírňuje křeče po fyzické námaze.
  • Snižuje riziko infarktu, příznivě totiž působí na cévy a krevní tlak.

Zázvorový čaj pomáhá i při nevolnostech v těhotenství. Musíte ale zázvor užívat v rozumné míře a ne dlouhodobě. Doporučujeme poradit se se svým lékařem. U přípravků obsahující sušený zázvor si vždy čtěte příbalový leták.

Zázvor vždycky po ruce

Ano, v chřipkové sezóně většinou máme doma zásobu zázvoru nebo ji snadno seženeme v každém supermarketu, ale co jindy? Zázvor je totiž užitečný celý rok! Proto doporučujeme zázvorové tablety, které pomáhají třeba při nevolnosti při cestování. A skutečnou léčivou pochoutkou je zázvorový sirup. Na něm si smlsnete!

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám