Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Kurkuma působí příznivě na zdraví kloubů nebo imunitního systému

Kurkuma působí příznivě na zdraví kloubů nebo imunitního systému

Trávení Péče o tělo Pohyb Imunita Zdraví z přírody Superpotraviny

Zázračná kurkuma prospívá normální funkci pokožky, kloubů, hezky žlutě barví a v jídle i chutná.

Kurkuma působí příznivě na zdraví kloubů nebo imunitního systému

Kurkumin je účinná složka kurkumy

Kurkumin je žluté barvivo z kurkumy, které má protizánětlivý účinek. Podílí se na účincích kurkumy a vedle jeho zdravotních benefitů se využívá především v indické a asijské kuchyni. Pro svou žlutou barvu se využívá také v potravinářství jako žluté barvivo s označením E100. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

Kurkuma je rostlina pocházející z Asie, kterou řadíme mezi rostliny zázvorovité. Stejně jakou u zázvoru, z kurkumy využíváme její oddenek. Její zdraví prospěšné účinky jsou známy již přes 2 tisíce let a vycházejí z prastarých textů ayurvédy. Kurkuma se těší velké oblibě nejen v Indii, ale také Číně, Thajsku, Peru a dalších zemích. Dnes je známa i u nás a vedle jejího použití v kuchyni si řekneme i o její zdraví prospěšných účincích.

Vypěstujte si kurkumu

Čerstvou kurkumu si můžete vypěstovat i u nás. Stačí kousek čerstvé kurkumy vsadit do hlíny na chráněném místě zahrady nebo do květináče a občas zalévat. Až se kurkuma rozroste, místo sušené můžete využívat vlastní. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Kurkuma v kuchyni

V kuchyni se kurkuma využívá nejen v asijských pokrmech. Kurkumu přidávají také Španělé do své oblíbení paely. Používá se k dobarvování sýrů, omáček i jako přídavek sladkých dezertů. Kurkuma je výborná také v zahřívacím čaji s dalším kořením, který chutná na podzim a hlavně v zimě. 

Účinky kurkumy

Zdravé trávení

Pro správnou funkci trávicího systému a předně jater je možné užívat kurkumu spolu s černým pepřem. Kurkuma podporuje tvorbu žluči a tím usnadňuje trávení. 

Zdraví kloubů

Kurkuma pomáhá udržovat normální stav kloubů, pozitivně ovlivňuje jejich pohyblivost, snižuje opotřebení chrupavek a zároveň ulevuje od možného zánětu. Kurkuma prospívá o kostem. Tyto a další účinky však dokáže zajistit jen dostatečně vysoké množství kurkumy podávané v pravidelných dávkách po dobu několika týdnů. Možností je používání kvalitních doplňků stravy jako například kapsle Flexofytol, které se velmi dobře vstřebávají.

Antioxidant

Kapsle obsahující kurkumin, resveratrol a kvercetin jsou skvělým prostředkem s vysokou dávkou antioxidantů. Jsou silnými bojovníky proti působení volných radikálů v těle, a navíc preventivně chrání sílu naší imunity.

Nervový a kardiovaskulární systém

Pro udržení duševní rovnováhy a zároveň pro správnou funkci oběhového systému a zdravou činnosti srdce je vhodné užívat kurkumu denně. Můžeme zařazovat kurkumu do jídla, syrovou, sušenou nebo ve formě kvalitních tablet.

Imunitní systém

Pro zdravé fungování naší imunity je vhodné užívat kurkumu pravidelně. Doporučená dávka je asi jedna čajová lžička na dospělého člověka. K těmto účelům se proto dobře hodí kurkuma v podobě koření, kterou lze přidávat do jídel, polévek i pít ve formě čajů. 

Podpora správné funkce dýchacího systému a stavu naší pokožky

Pravidelní užívání kurkumy například ve formě kurkumového mléka pročistí naši pleť zevnitř i zvenku. Kurkuma se v Indii používá také při přípravě domácí pleťové masky na mastnou aknózní pleť. 

Posilující čaj z kurkumy a zázvoru

  • 1 litr čisté vody
  • 15 slabých plátků čerstvě nařezaného zázvoru
  • 5 plátků čerstvého kořene kurkumy nebo 1,5 lžičky sušené kurkumy

Vložte všechny ingredience do hrnce a vařte 15 minut. Stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Po vychladnutí slijte. Můžete dosladit medem. 

Další recept na protizánětlivé veganské mléko s kurkumou pro vás sestavila naše lékárnice, PharmDr. Kamila Horníčková.

Kurkuma a ajurvéda

Kurkuma je jedním ze základních koření Indie a tradiční lékařské vědy ajurvédy. Říká se mu haldi nebo haridra. Využívá se například k tomu, aby udržel balanc mezi všemi třemi dóšami, tedy energiemi Vata, Pitta a Kapha, které jsou-li v rovnováze, jsme jednoduše řečeno zdraví.

Zvláště příznivý účinek má pak na krev, krevní plazmu a celý oběhový systém. Dokáže jej totiž díky své nahořkle pikantní chuti rozproudit a roznítit tím vnitřní oheň agni, jež jednak tělu zajistí příval nové energie a zároveň spálí veškeré jedy v něm. Například máslo z kurkumy se využívá k čištění energetických kanálů a zároveň pro posílení vazů.

Pozor na nadměrné a dlouhodobé užívání kurkumy

Kurkuma by se neměla používat dlouhodobě a v nadměrném množství. Při užívání léků ovlivňující srážlivost krve či při onemocnění žlučových cest, se určitě poraďte s lékařem.  

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám