Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Kurkumin na trávení, imunitu, záněty a další potíže

Kurkumin na trávení, imunitu, záněty a další potíže

Trávení Péče o tělo Pohyb Imunita Zdraví z přírody Superpotraviny

Zázračný kurkumin podpoří trávicí systém a pomůže při celé řadě dalších obtíží. Poradíme vám, jak jej správně užívat.

Kurkumin na trávení, imunitu, záněty a další potíže

Kurkumin je zdravé "éčko"

"V mnoha potravinách ho najdete pod označením E100. Pravidelný příjem kurkuminu chrání játra proti akutnímu poškození a proti rozvoji jaterní cirhózy. Je velmi vhodný u počínající Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby díky schopnosti snižovat zánět a kumulaci proteinů v mozku, které zapříčiňují vznik tohoto onemocnění. Má protizánětlivý účinek a je vhodné i pro ty, kteří se potýkají s depresí. Dle jedné ze studií dokáže bojovat i s diabetem. Jeho pravidelné užívání totiž snižuje hladinu cukru v krvi." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Zlepšení trávení

Pro bezproblémové zažívání, správnou funkci jater, ledvin a žlučníku nebo také pro udržení hladin cukru i cholesterolu v normálních hodnotách je vhodné užívat kurkumin v kombinaci s piperinem. Ideálně jako doplněk stravy, například tedy v kapslích. Tělu je totiž nutné zajistit vysoké dávky obou těchto látek.

Podpora kloubů

Kurkumin pomáhá udržovat normální stav kloubů, pozitivně ovlivňuje jejich pohyblivost, snižuje opotřebení chrupavek a zároveň ulevuje od případné bolesti. Tyto účinky však dokáže zajistit jen dostatečně vysoké množství látky podávané v pravidelných dávkách po dobu několika týdnů, a tak je vhodné užívat kurkumin jako doplněk stravy. Ideální jsou například kapsle Flexofytol, které se navíc velmi dobře vstřebávají.

Léčba zánětů v těle

Pro odstranění zánětů z těla se hodí užívat kurkumin společně s kyselinou lipoovou a bioperinem nebo jednoduše komplexní kapsle. Kombinaci těchto látek si tělo samo nedokáže vytvořit, přitom je pro něj ale nesmírně důležitá, a to hlavně pro posílení protizánětlivých reakcí.

Detoxikace organismu

Kapsle obsahující kurkumin, resveratrol a kvercetin jsou skvělým prostředkem pro detoxikaci organismu, mají totiž výrazné antioxidační účinky, bojují proti působení volných radikálů v těle, dokáží zneškodnit bakteriální i virové patogeny a navíc působí preventivně proti vzniku rakoviny.

Nervový a kardiovaskulární systém

Pro udržení duševní rovnováhy a zároveň pro správnou funkci oběhového systému a podporu činnosti srdce je vhodné užívat asi 400 - 800 mg kurkuminu denně, což obvykle odpovídá 1 - 2 kvalitním tabletám.

Podpora imunity

Pro posílení imunity je vhodné užívat kurkumu pravidelně. Doporučená dávka je asi jedna čajová lžičky na dospělého člověka. K těmto účelům se proto dobře hodí kurkuma v podobě koření, kterou lze přidávat do jídel, polévek i čajů. 

Posilující čaj z kurkumy a zázvoru

  • 1 litr čisté vody
  • 15 slabých plátků čerstvě nařezaného zázvoru
  • 5 plátků čerstvého kořene kurkumy nebo 1,5 lžičky kurkuminu

Vložte všechny ingredience do hrnce a vařte 15 minut. Stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Po vychladnutí slijte. Můžete dosladit medem. Čaj uchovávejte v ledničce.

Další recept na protizánětlivé veganské mléko s kurkumou pro vás sestavila naše lékárnice, PharmDr. Kamila Horníčková.

Kurkumin je také efektní pro:

  • zmírnění menstruačních a také porodních bolestí
  • léčbu artritidy
  • léčbu lupénky
  • léčbu Alzheimerovy choroby
  • léčbu Crohnovy choroby
  • zevně jako repelent proti mravencům

Kurkumin a ajurvéda

Kurkumin je jedním ze základních pilířů tradiční ajurvédy. Říká se mu haldi nebo haridra. Využívá se například k tomu, aby udržel balanc mezi všemi třemi dóšami, tedy energiemi Vata, Pitta a Kapha, které jsou-li v rovnováze, jsme jednoduše řečeno zdraví. Zvláště příznivý účinek má pak na rakta dhatu, neboli krev, krevní plazmu a celý oběhový systém. Dokáže jej totiž díky své nahořkle pikantní chuti rozproudit a roznítit tím vnitřní oheň agni, jež jednak tělu zajistí příval nové energie a zároveň spálí veškeré jedy v něm. Například máslo z kurkumy se využívá k čištění energetických kanálů či čaker a zároveň pro posílení vazů.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám