Lékárna.cz
Hledat

Kurkuma a její prospěšnost našemu zdraví

Kurkuma a její prospěšnost našemu zdraví
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Zázračná kurkuma prospívá nejen normální funkci pokožky, kloubů, hezky žlutě barví a v jídle i chutná.

Co je kurkumin

Kurkumin je žluté barvivo z kurkumy, které se podílí se na účincích kurkumy a vedle zdravotních benefitů se využívá především v indické a asijské kuchyni. Pro svou žlutou barvu se využívá také v potravinářství jako žluté barvivo s označením E100. 

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

Kurkuma je rostlina pocházející z Asie, kterou řadíme mezi rostliny zázvorovité. Stejně jakou u zázvoru, z kurkumy využíváme její oddenek. Její zdraví prospěšné účinky jsou známy již přes 2 tisíce let a vycházejí z prastarých textů ayurvédy. Kurkuma se těší velké oblibě nejen v Indii, ale také Číně, Thajsku, Peru a dalších zemích. Dnes je známa i u nás a vedle jejího použití v kuchyni si řekneme i o její zdraví prospěšných účincích.

Vypěstujte si kurkumu

Čerstvou kurkumu si můžete vypěstovat i u nás. Stačí kousek čerstvé kurkumy vsadit do hlíny na chráněném místě zahrady nebo do květináče a občas zalévat. Až se kurkuma rozroste, místo sušené můžete využívat vlastní.

Kurkuma v kuchyni

V kuchyni se kurkuma využívá nejen v asijských pokrmech. Kurkumu přidávají také Španělé do své oblíbení paely. Používá se k dobarvování sýrů, omáček i jako přídavek sladkých dezertů. Kurkuma je výborná také v zahřívacím čaji s dalším kořením, který chutná na podzim a hlavně v zimě. 

Účinky kurkumy

Zdravé trávení

Pro správnou funkci trávicího systému a předně jater je možné užívat kurkumu spolu s černým pepřem. Kurkuma podporuje správnou tvorbu žluči a tím usnadňuje přirozené trávení. 

Zdraví kloubů

Kurkuma pomáhá udržovat normální stav kloubů, pozitivně ovlivňuje jejich pohyblivost, pevnost chrupavek a tkání. Kurkuma prospívá i zdraví našich kostí. Tyto a další účinky však dokáže zajistit jen dostatečně vysoké množství kurkumy podávané v pravidelných dávkách po dobu několika týdnů. Možností je používání kvalitních doplňků stravy, které se velmi dobře vstřebávají.

Antioxidant

Kapsle obsahující kurkumin, resveratrol a kvercetin jsou skvělým prostředkem s vysokou dávkou antioxidantů. Jsou posilou v ochraně před působením volných radikálů v těle, a navíc preventivně tím chrání sílu naší imunity.

Nervový a kardiovaskulární systém

Pro udržení duševní rovnováhy a zároveň pro správnou funkci oběhového systému a zdravou činnosti srdce je vhodné užívat kurkumu denně. Můžeme zařazovat kurkumu do jídla, syrovou, sušenou nebo ve formě kvalitních tablet.

Imunitní systém

Pro zdravé fungování naší imunity můžeme užívat kurkumu pravidelně. Doporučená dávka je asi jedna čajová lžička na dospělého člověka. K těmto účelům se proto dobře hodí kurkuma v podobě koření, kterou lze přidávat do jídel, polévek i pít ve formě čajů. 

Podpora správné funkce dýchacího systému a stavu naší pokožky

Použití kurkumy například ve formě kurkumového mléka s kořením pročistí naši pleť zevnitř i zvenku. Kurkuma se v Indii používá také při přípravě domácí pleťové masky na mastnou problematickou pleť. 

Posilující čaj z kurkumy a zázvoru

  • 1 litr čisté vody
  • 15 slabých plátků čerstvě nařezaného zázvoru
  • 5 plátků čerstvého kořene kurkumy nebo 1,5 lžičky sušené kurkumy

Vložte všechny ingredience do hrnce a vařte 15 minut. Stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Po vychladnutí slijte. Můžete dosladit medem. 

Další recept na veganské mléko s kurkumou pro vás sestavila naše lékárnice, PharmDr. Kamila Horníčková.

Kurkuma a ajurvéda

Kurkuma je jedním ze základních koření Indie a tradiční lékařské vědy ajurvédy. Říká se mu haldi nebo haridra. Využívá se například k tomu, aby udržel balanc mezi všemi třemi dóšami, tedy energiemi Vata, Pitta a Kapha, které jsou-li v rovnováze, jsme jednoduše řečeno zdraví.

Zvláště příznivý účinek má dle ajurvédy pak na tělní tekutiny jako je krev, krevní plazma a celý oběhový systém. Dokáže jej totiž prý díky své nahořkle pikantní chuti rozproudit. Tím se roznítí vnitřní oheň (agni), jež jednak tělu zajistí příval nové energie a zároveň spálí veškeré jedy v něm. V ajurvédě je oblíbené nejen mléko z kurkumy, ale také kurkumové máslo.

Pozor na nadměrné a dlouhodobé užívání kurkumy

Kurkuma by se neměla používat dlouhodobě a v nadměrném množství. Při užívání léků ovlivňující srážlivost krve či při onemocnění žlučových cest, se určitě poraďte s lékařem.  

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na trávení Kosmetika a hygiena Imunita doplňky stravy
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.