Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co pomáhá na zánět žaludku
Akutní gastritida se léčí zpravidla podáváním antacid či jiných léků na snížení tvorby žaludečních kyselin a klidem. Vedle toho je vhodné se vyhýbat příliš tučným, kořeněným a také horkým pokrmům a naopak je dobré do jídelníčku zařadit suchary, vařenou kořenovou zeleninu, rýži, banány a čiré vývary. Z přírodních produktů se hodí zejména bylinné čaje, například heřmánkový.
Chronická gastritida, jež je způsobena bakteriální infekcí, se zpravidla léčí antibiotiky. U chronických stavů také často nastupuje dieta s vyloučením některých druhů potravin, jako je například mléko, pšenice apod. V případě, že chronický zánět žaludku způsobuje nedostatek vitamínu B12, je nutné tento prvek do organismu doplňovat. O těchto opatřeních však vždy musí rozhodnout lékař po důkladném vyšetření. Nikdy se nesnažte chronickou gastritidu léčit sami.
Jak předcházet zánětu žaludku
Pro snížení rizika vzniku zánětu žaludku je vhodné dodržovat tato vcelku jednoduchá pravidla:
- Konzumovat vyvážený jídelníček postavený na čerstvých potravinách s omezeným příjmem živočišných tuků a kořeněných pokrmů.
- Nepít alkohol.
- Užívat léky jen v nejnutnějších případech.
- Nekouřit.
- Vyhýbat se stresu.
Jak na podrážděný žaludek
Jezte pravidelně, ale menší porce nedráždivé stravy, nejlépe dobře vařené obiloviny, rýže, těstoviny se zeleninou. Vhodná je šťáva z mrkve a zelí, pokud vlastníte odšťavňovač, je nejlépe si připravit vždy domácí a čerstvou a pít 1 - 2 sklenky denně. Z bylinek se hodí heřmánkový čaj, fenykl, meduňka a také lékořice.
Příčiny zánětu žaludku
Jedním z nejčastějších původců gastritidy je nadměrná konzumace alkoholu, dále pak: příliš tučná strava, časté užívání některých léků (zejména volně prodejných analgetik), chronické zvracení, bakteriální či virová infekce, stres nebo žlučový reflux.
Jak se projevuje zánět žaludku
- bolest či pálení v horní části břicha, které se u někoho s jídlem zlepšuje a u jiného zhoršuje
- pálení žáhy
- nevolnost a zvracení
- nechutenství
- nadýmání a plynatost
- pomalé trávení
- zápach z úst
- škytavka
- může se přidat i zvýšená teplota, zvracení krve a černá dehtová stolice
Zánět žaludku - léčba aneb Kdy zajít s gastritidou k lékaři
Drtivá většina z nás má jednou za čas potíže s trávením a podrážděním žaludku, které se ve většině případů za 1 - 3 dny vyřeší samy nebo pomocí rozumné diety. Pokud však příznaky gastritidy přetrvávají déle než jeden týden, je konzultace s lékařem zcela na místě. Při podezření na chronický zánět žaludku je zpravidla prováděna gastroskopie a odběr vzorků sliznice žaludku. Vedle toho lékař často provádí i krevní testy a případně i test stolice.
Autoimunitní zánět žaludku
Zánět žaludku může mít i formu autoimunitní poruchy, kdy naše tělo začne napadat buňky, jež tvoří sliznici žaludku. Autoimunitní gastritida se nejčastěji objevuje u lidí s jinými autoimunitními poruchami, jako ja například diabetes 1. typu a často bývá spojena s nedostatkem vitamínu B12 v těle.Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.