Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Zápach z úst: Nepříjemný společník

Zápach z úst: Nepříjemný společník
Sdílet

Zápach z úst občas potrápí každého z nás, jsou ale situace, kdy se jedná o problém, který je třeba řešit nejen ze společenských důvodů. Vysvětlíme vám, jaké má příčiny a také poradíme, jak se zápachu z úst zbavit.

Někdy může za zápach z úst aromatický oběd, který jsme si zrovna dali, někdy je na vině nedostatečná ústní hygiena. Zápach z úst ale může představovat velmi delikátní problém, o kterém se poměrně těžko mluví a nejhorší na něm je, že o něm často ani nevíme, což může vést ke společensky nepříjemným situacím. Jsou navíc chvíle, kdy nepomůže ani žvýkačka, ani mentolový bonbon.

Příčiny zápachu z úst

Základem, jak se zápachu zbavit, je, najít původce problému. Káva, alkohol, česnek, cibule a další aromatické potraviny způsobují, že náš dech zrovna nevoní. Takový zápach z úst ale odezní, někdy stačí si jen vyčistit zuby nebo použít ústní vodu. Pokud se ale jedná o dlouhodobý problém, mluvíme o tzv. halitóze.

Problém představují bakterie v ústech, které pomáhají s trávením potravy a při své činnosti uvolňují nejrůznější pachy. Jakmile totiž mezi zuby zůstávají zbytky jídla, nejenže způsobují zubní kazy (které také mohou být příčinou zápachu z úst), ale dochází k přemnožení již zmíněných bakterií a tedy i vzniku zápachu.

Nejčastější příčiny zápachu z úst

Další příčiny zápachu z úst

Velmi častou příčinou zápachu z úst je jídlo, a nejedná se přitom pouze o cibuli nebo česnek. Zkažený dech má na svědomí i vyšší konzumace masa, protože se rádo zachytává mezi zuby a u dásní, a představuje tak hostinu pro bakterie. Pouhé vypláchnutí pusy v takovém případě nestačí a je nutné použít zubní nit či mezizubní kartáček.

Dalším původcem zápachu z úst bývají džusy a ovocné či zeleninové šťávy, které snižují pH v ústech, čímž připravují bakteriím skutečně výživnou půdu.

To ovšem neznamená, že bychom tyto potraviny a nápoje měli přestat konzumovat. Bohatě postačí, když budeme počítat s tím, že zápach z úst mohou způsobit a po jejich konzumaci, stejně jako například po konzumaci aromatických sýrů, cibule, česneku apod., se zaměříme na důkladnější vyčištění úst.

Sucho v ústech

Jednou z velmi častých příčin zápachu z úst patří sucho v dutině ústní. Sliny nám totiž pomáhají likvidovat nežádoucí bakterie, a pokud je jich nedostatek, problém je na světě. Pomineme-li závažnější zdravotní problémy, jako je porucha slinné žlázy, bývá sucho v ústech často zaviněno nedostatečným příjmem tekutin nebo dýcháním pusou. Stačí si vybavit, jak je dech cítit po ránu – právě kvůli suchu v ústech.

Jak odstranit zápach z úst

Řešením číslo jedna je správná ústní hygiena. Tedy:

Pokud zrovna nemáte možnost vyčistit si po jídle zuby, doporučujeme alespoň vypláchnout ústa čistou nebo ústní vodou. Při čištění zubů nezapomínejte také na jazyk, na kterém ulpívá velké množství bakterií. Jestliže i přes tato doporučení v boji se zápachem úst prohráváte, nebojte se vyhledat odborníka. Může se totiž jednat o onemocnění ústní dutiny nebo o problémy s trávením.

Vřele doporučujeme také návštěvu profesionální dentální hygieny, která vašim ústům velmi prospěje.

Zápach z úst u dětí

Zápach z úst u dětí může mít stejné příčiny jako u dospělých. Pokud však neustupuje ani po důkladném vyčištění zoubků, přetrvává více dní po sobě a navíc nemá zcela zjevnou příčinu, doporučujeme co nejdříve vyhledat lékaře. Jedině ten totiž dokáže včas vyloučit vážné příčiny jeho vzniku.

Kdy navštívit lékaře

Kyselý zápach z úst je zpravidla spojen s refluxem nebo naopak sladký dech spojený s nepříjemnou chutí v ústech mohou značit poměrně velkou škálu zažívacích obtíží nebo problémů s vnitřními orgány, z čehož některé mohou být i velmi vážného charakteru. Pokud tedy tento druh zápachu z úst u vás přetrvává delší dobu a nepomáhá na něj ani ústní hygiena, neváhejte s návštěvou lékaře.

Tipy na to, co jíst na dobrý dech

  • zelený čaj,
  • máta, skořice, petržel nebo bazalka - obsahují chlorofyl, který má schopnost neutralizovat pachy,
  • ovoce s vitamínem C, mrkev, jablka a celer (podporují tvorbu slin).
  • jogurty

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem. 

6. červen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.