Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Zápach z úst: Nepříjemný společník

Zápach z úst: Nepříjemný společník
Sdílet

Zápach z úst už někdy potrápil každého z nás. Kdy se ale jedná o problém, který je třeba řešit nejen ze společenských důvodů? A jaké má zápach z úst příčiny?

Někdy může za zápach z úst oběd, který jsme si zrovna dali, někdy je na vině nedostatečná ústní hygiena. Zápach z úst ale může představovat velmi delikátní problém, o kterém se jen těžko mluví. Jsou chvíle, kdy nepomůže ani žvýkačka, ani mentolový bonbón. Jak se těchto problémů zbavit? Nejprve hledejme původce problému.

Káva, alkohol, česnek, cibule a další aromatické potraviny způsobují, že náš dech zrovna nevoní. Takový zápach z úst ale odezní, stačí si vyčistit zuby. Pokud se ale jedná o dlouhodobý problém, mluvíme o tzv. halitóze. Nejhorší je, že o zápachu z úst většinou nevíme. A to může vést ke společensky nepříjemným situacím.

Problém představují bakterie v ústech, které nám pomáhají s trávením potravy. Při své činnosti uvolňují nejrůznější pachy. Řešením je správná ústní hygienačištění zubů nejméně dvakrát denně a používání zubní nitě. Jakmile mezi zuby zůstávají zbytky jídla, nejenže způsobují zubní kazy (které také mohou být příčinou zápachu z úst), ale dochází k přemnožení již zmíněných bakterií.

Když nemáte možnost vyčistit si po jídle zuby, doporučujeme alespoň vypláchnout ústa čistou nebo ústní vodou. Při čištění zubů nezapomínejte také na jazyk, na kterém ulpívá velké množství bakterií. Jestliže i přes tato doporučení v boji se zápachem úst prohráváte, nebojte se vyhledat odborníka. Může se totiž jednat o onemocnění ústní dutiny nebo o problémy s trávením.

Nejčastější příčiny halitózy:

  • Konzumace alkoholu, kouření
  • Zubní kazy, nedostatečná ústní hygiena
  • Zánět dásní
  • Problémy s trávicí soustavou
  • Sucho v ústech

V puse jako na Sahaře

Jednou z velmi častých příčin zápachu z úst patří sucho v dutině ústní. Sliny nám totiž pomáhají likvidovat nežádoucí bakterie, a pokud je slin nedostatek, problém je na světě. Pomineme-li závažnější zdravotní problémy, jako je porucha slinné žlázy, bývá sucho v ústech často zaviněno nedostatečným příjmem tekutin nebo dýcháním pusou. Stačí si vybavit, jak je dech cítit po ránu – právě kvůli suchu v ústech.

Jak zabránit zápachu z úst

Ještě před návštěvou odborníka vyzkoušejte naše tipy, jak zatočit s nepříjemným dechem. Ve většině případů totiž pomůže změna životního stylu. Vyhnete se tak stresující návštěvě lékaře, která není nikomu příjemná. Ale pozor, v případě zápachu z úst u dětí doporučujeme odborníka vyhledat, aby vyloučil závažnější příčinu.

Většinou stojí za zápachem z úst jídlo. A nejedná se pouze o cibuli nebo česnek. Zkažený dech má na svědomí i vyšší konzumace masa, protože se ráno zachytává mezi zuby a u dásní a představuje tak hostinu pro bakterie. Pouhé vypláchnutí pusy nestačí a musíte tak použít i zubní nit. Snažte se také jíst více vlákniny a vyrovnat příjem sacharidů a bílkovin. A co takové džusy a ovocné šťávy? Také nejsou pro váš dech to pravé ořechové – snižují totiž pH v ústech a připracují tak bakteriím skutečně výživnou půdu.

Obraťme list a řekněme si, které potraviny a nápoje jsou pro náš dech naopak prospěšné.

Je to například zelený čaj, který obsahuje antibakteriální složky. Voňavý dech budete mít také po mátě, skořici, petrželce nebo bazalce. Ty obsahují chlorofyl, který má schopnost neutralizovat pachy. Dále vám pomůže ovoce s vitamínem C, mrkev, jablka a celer (podporují tvorbu slin). Jogurty zase likvidují nežádoucí bakterie v ústech. Vřele doporučujeme také návštěvu profesionální dentální hygieny, která vašim ústům velmi prospěje.

Přejeme vám, abyste vyhráli svůj boj se zápachem z úst a ve společnosti se už jenom usmívali :-).

23. únor 2016
Témata článku
Péče o tělo Zuby
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více