Lékárna.cz

Jak na průjem a plynatost

Jak na průjem a plynatost
Sdílet

Průjem a plynatost sice nepatří mezi TOP 10 témat na večírek, ale přesto se týkají nás všech. Tyto neduhy zažívacího traktu způsobují především špatná strava a stres, v případě průjmu také infekce či některé léky a v případě plynatosti také sycené nápoje, nedostatek pohybu a vlákniny. Vhodným řešením je zpravidla úprava jídelníčku, pohyb, dostatečný odpočinek a příjem tekutin. Pokud ovšem ani to nestačí, je čas sáhnout po vhodném zdravotnickém přípravku.

Kdo z nás by to neznal? Rychlý úprk na záchod a pak hodně vodnatá stolice. Průjem sice nebývá životu nebezpečný, ale určitě je velmi nepříjemný a týká se všech věkových kategorií. Způsobují ho především infekce, špatná strava a nadměrná konzumace umělých sladidel, stres ale také některé druhy léků. Specifickým a velmi nepříjemným je také průjem u dětí, u kterých hrozí rychlá dehydratace a silné oslabení organismu.

Jak porazit průjem snadno a rychle?

Ale jak průjem zastavit? Pokud u průjmu nezabere úprava stravy (tzv. zařazení "stavících jídel" jako jsou hořká čokoláda, piškoty, rýže, sušené švestky)  a dostatečný příjem tekutin (nesycené nápoje, hlavně voda a hořký černý čaj), musíme přistoupit k zdravotním prostředkům. Je vhodné volit takové pomocníky, kteří jsou silní, ale zároveň šetrní ke zbytku organismu. Navíc musíte rozlišovat zda máte akutní průjem (trvá pouze několik dní) nebo chronický průjem (stále se vracející a dlouhotrvající průjem). A nebo zvolit přípravek, který je účinný na oba tyto typy.

Pokud je vás doma více, je ideální volit přípravky na řešení problému s průjmy pro celou rodinu. Taková řešení jsou vždy silná pro všechny členy, ale zároveň bezpečná zvláště pro děti. 

Nadýmání a plynatost a jak se jich zbavit nadobro?

Tyto neduhy zažívacího traktu způsobují na první pohled neškodlivé bubliny plynu. Ty vznikají jako doprovodný jev příjmu potravy a někdy jsou tak velké a časté, že s s nimi organismus nedokáže poradit.

Plynatost mají na svědomí především některé druhy potravin, jako jsou luštěniny, některé ovoce a především košťálová zelenina. Napomáhat nadměrné plynatosti může ale také stres, špatná životospráva, když málo pijete nebo naopak pijete moc sycené/bublinkaté nápoje, málo pohybu ale také hltání a časté žvýkání žvýkaček.

Již naše babičky věděly, co na časté prdy. Malým dětem, pro které je plynatost velmi bolestivá, se podává fenykl, kmín či majoránka. Ty totiž obsahují silice, které omezují takové procesy v těle, které jsou původcem plynů.

Někdy ovšem čistě přírodní cesta nestačí a pak je čas sáhnout pro zdravotnické prostředky na nadýmání a plynatost, jejichž častým průvodcem je také nepříjemná bolest břicha. 

17. prosinec 2014
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.