Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co jsou to enzymy
Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které jsou přítomné v každém živém organismu, včetně člověka. V buňkách vznikají z aminokyselin, které získáváme trávením bílkovin obsažených v potravě. Určují povahu a rychlost chemických reakcí a řídí většinu biochemických procesů. Proto se jim také říká biokatalyzátory.
Jak enzymy fungují
Během jedné vteřiny proběhne v těle mnoho milionů chemických reakcí. Bez nich by to trvalo stovky let. V současné době je známo více než 3000 enzymů přítomných v našem těle. Ale je jich mnohem více. Každý enzym má svůj specifický úkol. Hodí se pouze k určité látce. Jako klíč k zámku. Enzym „svoji“ látku změní určitým způsobem. Dokonalá souhra těchto reakcí zajišťuje téměř všechny životní pochody. Pro život i pro zdraví je potřeba, aby byly v těle všechny enzymy přítomny v dostatečném množství a funkčním stavu.
Trávicí enzymy
Trávicí enzymy jsou látky, které pomáhají trávení, tj. rozkládají složité molekuly na jednoduché. Velká většina trávicích enzymů se dá zařadit do následujících 4 kategorií podle toho, které typy molekul rozkládají na:
- proteázy – rozkládají bílkoviny na aminokyseliny,
- lipázy – rozkládají tuky na mastné kyseliny,
- amylázy, sacharázy, maltázy, celulázy - rozkládají sacharidy,
- nukleázy – rozkládají nukeové kyseliny na nukleotidy.
Lidské trávicí enzymy se nacházejí především v ústech (sliny), v žaludku, ve střevě, ve slinivce břišní.
Enzymy v historii a dnes
Již primitivní národy používaly k léčbě různých ran šťávu nebo dužninu z ovoce obsahující enzymy (ananas, papája). Znaly a používaly i orgány obětních zvířat, které jsou bohaté na enzymy (slinivka).
Enzymy, které používá moderní medicína, jsou získávány z obdobných zdrojů jako před staletími, nebo moderními metodami genetického inženýrství. Zakladatelem systémové enzymoterapie je rakouský lékař Max Wolf. Jeho zkušenosti byly posléze potvrzeny výsledky výzkumů, laboratorních experimentů a klinických studií.
Systémová enzymoterapie
Systémová enzymoterapie používá cíleně sestavené směsi rostlinných a živočišných enzymů ve formě tablet. Před poškozením trávícími šťávami v žaludku jsou chráněny speciálním obalem, který se rozpouští až v zásaditém prostředí tenkého střeva. Zde dochází ke vstřebávání účinných molekul enzymu. Ty pak působí v celém organismu (systému), zejména tam, kde probíhá zánět.
Z čeho se enzymy získávají
- Trypsin, chymotrypsin a enzymová směs pankreatin - z pankreatů mladých jatečních zvířat,
- Amyláza a lipáza - jsou mikrobiálního původu (Aspergillus oryzae)
- Papain - z plodu papáji,
- Bromelain - z ananasu
Účinky Wobenzymu
Nejčastěji podávaným lékem systémové enzymoterapie je Wobenzym®. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství má svůj význam. Proteolytické enzymy, které obsahuje, příznivě ovlivňují zánět a imunitu. Při užívání Wobenzymu se také rychleji vstřebávají otoky, podlitiny a krevní výrony, ustupuje bolest.
K čemu se používá Wobenzym
Wobenzym se používá jako podpůrný prostředek při:
- léčbě nejrůznějších zánětů - např. záněty dýchacích cest, průdušek, nosních dutin, močových cest, šlach a svalů, gynekologické záněty, záněty prostaty, záněty povrchových žil, hemeroidy.
- revmatoidní artritidě, artróze, revmatismu měkkých tkání a problémech s lymfatickou tkání. Je vhodnou alternativou pro osoby, které nesnášejí nesteroidní protizánětlivé léky.
- hojení chronických ran, jako jsou bércové vředy, proleženiny a rány, které doprovázejí např. cukrovku (diabetická noha).
- k posílení imunity v období chřipek a nachlazení
- léčbě antibiotiky. Urychluje prostup antibiotik do tkání a tím zvyšuje jejich účinek.
Wobenzym po operaci
Wobenzym zmírňuje bolest a otoky spojené s úrazy a stavy po operacích. Urychluje hojení všech poúrazových a pooperačních stavů. Je velmi oblíben i ve stomatologii a plastické chirurgii, kde urychluje hojení.
Wobenzym pro děti
Wobenzym je vhodný i pro děti. S úspěchem ho využijeme při léčbě jejich úrazů, nachlazení, chřipky, zánětů dýchacích cest, k posílení imunity a všech výše uvedených problémů.
Jak se Wobenzym užívá
Léčba se zahajuje dávkou 3x denně 5 tablet až 3x denně 10 tablet, dle akutnosti onemocnění. S postupným ústupem obtíží se dávkování postupně snižuje na udržovací dávku 3x denně 3 tablety. Léčba obvykle trvá několik týdnů (do vymizení příznaků) . Doporučuje se ¼ hodiny před jídlem zapít nerozkousané tablety větším množstvím vody.
Dětem upravujeme dávkování v poměru 1 tableta na každých 6 kg váhy.
Pokud se stále ještě rozhodujete, zda Wobenzym užívat či ne, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.