Lékárna.cz

Wobenzym a jeho účinky

V současné době je čím dál více věnována pozornost tzv. systémové enzymoterapii. Jejím hlavním představitelem je lék Wobenzym.

Wobenzym a jeho účinky
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co jsou to enzymy

Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které jsou přítomné v každém živém organismu, včetně člověka. V buňkách vznikají z aminokyselin, které získáváme trávením bílkovin obsažených v potravě. Určují povahu a rychlost chemických reakcí a řídí většinu biochemických procesů. Proto se jim také říká biokatalyzátory.

Jak enzymy fungují

Během jedné vteřiny proběhne v těle mnoho milionů chemických reakcí. Bez nich by to trvalo stovky let. V současné době je známo více než 3000 enzymů přítomných v našem těle. Ale je jich mnohem více. Každý enzym má svůj specifický úkol. Hodí se pouze k určité látce. Jako klíč k zámku. Enzym „svoji“ látku změní určitým způsobem. Dokonalá souhra těchto reakcí zajišťuje téměř všechny životní pochody. Pro život i pro zdraví je potřeba, aby byly v těle všechny enzymy přítomny v dostatečném množství a funkčním stavu.

Trávicí enzymy

Trávicí enzymy jsou látky, které pomáhají trávení, tj. rozkládají složité molekuly na jednoduché. Velká většina trávicích enzymů se dá zařadit do následujících 4 kategorií podle toho, které typy molekul rozkládají na:

 • proteázy – rozkládají bílkoviny na aminokyseliny,
 • lipázy – rozkládají tuky na mastné kyseliny,  
 • amylázy, sacharázy, maltázy, celulázy - rozkládají sacharidy,
 • nukleázy – rozkládají nukeové kyseliny na nukleotidy. 

Lidské trávicí enzymy se nacházejí především v ústech (sliny), v žaludku, ve střevě, ve slinivce břišní. 

Enzymy v historii a dnes

Již primitivní národy používaly k léčbě různých ran šťávu nebo dužninu z ovoce obsahující enzymy (ananas, papája). Znaly a používaly i orgány obětních zvířat, které jsou bohaté na enzymy (slinivka).

Enzymy, které používá moderní medicína, jsou získávány z obdobných zdrojů jako před staletími, nebo moderními metodami genetického inženýrství. Zakladatelem systémové enzymoterapie je rakouský lékař Max Wolf. Jeho zkušenosti byly posléze potvrzeny výsledky výzkumů, laboratorních experimentů a klinických studií. 

Systémová enzymoterapie

Systémová enzymoterapie používá cíleně sestavené směsi rostlinných a živočišných enzymů ve formě tablet. Před poškozením trávícími šťávami v žaludku jsou chráněny speciálním obalem, který se rozpouští až v zásaditém prostředí tenkého střeva. Zde dochází ke vstřebávání účinných molekul enzymu. Ty pak působí v celém organismu (systému), zejména tam, kde probíhá zánět.

Z čeho se enzymy získávají

 • Trypsin, chymotrypsin a enzymová směs pankreatin - z pankreatů mladých jatečních zvířat,
 • Amyláza a lipáza - jsou mikrobiálního původu (Aspergillus oryzae)
 • Papain - z plodu papáji,
 • Bromelain - z ananasu

Účinky Wobenzymu

Nejčastěji podávaným lékem systémové enzymoterapie je Wobenzym®. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství má svůj význam. Proteolytické enzymy, které obsahuje, příznivě ovlivňují zánět a imunitu. Při užívání Wobenzymu se také rychleji vstřebávají otoky, podlitiny a krevní výrony, ustupuje bolest.

K čemu se používá Wobenzym

Wobenzym se používá jako podpůrný prostředek při:

 • léčbě nejrůznějších zánětů - např. záněty dýchacích cest, průdušek, nosních dutin, močových cest, šlach a svalů, gynekologické záněty, záněty prostaty, záněty povrchových žil, hemeroidy.
 • revmatoidní artritidě, artróze, revmatismu měkkých tkání a  problémech s lymfatickou tkání. Je vhodnou alternativou pro osoby, které nesnášejí nesteroidní protizánětlivé léky.
 • hojení chronických ran, jako jsou bércové vředy, proleženiny a rány, které doprovázejí např. cukrovku (diabetická noha).
 • k posílení imunity v období chřipek a nachlazení
 • léčbě antibiotiky. Urychluje prostup antibiotik do tkání a tím zvyšuje jejich účinek.

Wobenzym po operaci

Wobenzym zmírňuje bolest a otoky spojené s úrazy a stavy po operacích. Urychluje hojení všech poúrazových a pooperačních stavů. Je velmi oblíben i ve stomatologii a plastické chirurgii, kde urychluje hojení.

Wobenzym pro děti

Wobenzym je vhodný i pro děti. S úspěchem ho využijeme při léčbě jejich úrazů, nachlazení, chřipky, zánětů dýchacích cest, k posílení imunity a všech výše uvedených problémů. 

Jak se Wobenzym užívá

Léčba se zahajuje dávkou 3x denně 5 tablet až 3x denně 10 tablet, dle akutnosti onemocnění. S postupným ústupem obtíží se dávkování postupně snižuje na udržovací dávku 3x denně 3 tablety. Léčba obvykle trvá několik týdnů (do vymizení příznaků) . Doporučuje se ¼ hodiny před jídlem zapít nerozkousané tablety větším množstvím vody.

Dětem upravujeme dávkování v poměru 1 tableta na každých 6 kg váhy.

Pokud se stále ještě rozhodujete, zda Wobenzym užívat či ne, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.
Témata článku
Imunita Bolest
Navštivte související produktové kategorie
Imunita doplňky stravy Léky na posílení imunity

Přečtěte si také

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.