Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Wobenzym a jeho účinky

Wobenzym a jeho účinky

Imunita Bolest

V současné době je čím dál více věnována pozornost tzv. systémové enzymoterapii. Jejím hlavním představitelem je lék Wobenzym.

Wobenzym a jeho účinky

Co jsou to enzymy

Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které jsou přítomné v každém živém organismu, včetně člověka. V buňkách vznikají z aminokyselin, které získáváme trávením bílkovin obsažených v potravě. Určují povahu a rychlost chemických reakcí a řídí většinu biochemických procesů. Proto se jim také říká biokatalyzátory.

Jak enzymy fungují

Během jedné vteřiny proběhne v těle mnoho milionů chemických reakcí. Bez nich by to trvalo stovky let. V současné době je známo více než 3000 enzymů přítomných v našem těle. Ale je jich mnohem více. Každý enzym má svůj specifický úkol. Hodí se pouze k určité látce. Jako klíč k zámku. Enzym „svoji“ látku změní určitým způsobem. Dokonalá souhra těchto reakcí zajišťuje téměř všechny životní pochody. Pro život i pro zdraví je potřeba, aby byly v těle všechny enzymy přítomny v dostatečném množství a funkčním stavu.

Trávicí enzymy

Trávicí enzymy jsou látky, které pomáhají trávení, tj. rozkládají složité molekuly na jednoduché. Velká většina trávicích enzymů se dá zařadit do následujících 4 kategorií podle toho, které typy molekul rozkládají na:

 • proteázy – rozkládají bílkoviny na aminokyseliny,
 • lipázy – rozkládají tuky na mastné kyseliny,  
 • amylázy, sacharázy, maltázy, celulázy - rozkládají sacharidy,
 • nukleázy – rozkládají nukeové kyseliny na nukleotidy. 

Lidské trávicí enzymy se nacházejí především v ústech (sliny), v žaludku, ve střevě, ve slinivce břišní. 

Enzymy v historii a dnes

Již primitivní národy používaly k léčbě různých ran šťávu nebo dužninu z ovoce obsahující enzymy (ananas, papája). Znaly a používaly i orgány obětních zvířat, které jsou bohaté na enzymy (slinivka).

Enzymy, které používá moderní medicína, jsou získávány z obdobných zdrojů jako před staletími, nebo moderními metodami genetického inženýrství. Zakladatelem systémové enzymoterapie je rakouský lékař Max Wolf. Jeho zkušenosti byly posléze potvrzeny výsledky výzkumů, laboratorních experimentů a klinických studií. 

Systémová enzymoterapie

Systémová enzymoterapie používá cíleně sestavené směsi rostlinných a živočišných enzymů ve formě tablet. Před poškozením trávícími šťávami v žaludku jsou chráněny speciálním obalem, který se rozpouští až v zásaditém prostředí tenkého střeva. Zde dochází ke vstřebávání účinných molekul enzymu. Ty pak působí v celém organismu (systému), zejména tam, kde probíhá zánět.

Z čeho se enzymy získávají

 • Trypsin, chymotrypsin a enzymová směs pankreatin - z pankreatů mladých jatečních zvířat,
 • Amyláza a lipáza - jsou mikrobiálního původu (Aspergillus oryzae)
 • Papain - z plodu papáji,
 • Bromelain - z ananasu

Účinky Wobenzymu

Nejčastěji podávaným lékem systémové enzymoterapie je Wobenzym®. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství má svůj význam. Proteolytické enzymy, které obsahuje, příznivě ovlivňují zánět a imunitu. Při užívání Wobenzymu se také rychleji vstřebávají otoky, podlitiny a krevní výrony, ustupuje bolest.

K čemu se používá Wobenzym

Wobenzym se používá jako podpůrný prostředek při:

 • léčbě nejrůznějších zánětů - např. záněty dýchacích cest, průdušek, nosních dutin, močových cest, šlach a svalů, gynekologické záněty, záněty prostaty, záněty povrchových žil, hemeroidy.
 • revmatoidní artritidě, artróze, revmatismu měkkých tkání a  problémech s lymfatickou tkání. Je vhodnou alternativou pro osoby, které nesnášejí nesteroidní protizánětlivé léky.
 • hojení chronických ran, jako jsou bércové vředy, proleženiny a rány, které doprovázejí např. cukrovku (diabetická noha).
 • k posílení imunity v období chřipek a nachlazení
 • léčbě antibiotiky. Urychluje prostup antibiotik do tkání a tím zvyšuje jejich účinek.

Wobenzym po operaci

Wobenzym zmírňuje bolest a otoky spojené s úrazy a stavy po operacích. Urychluje hojení všech poúrazových a pooperačních stavů. Je velmi oblíben i ve stomatologii a plastické chirurgii, kde urychluje hojení.

Wobenzym pro děti

Wobenzym je vhodný i pro děti. S úspěchem ho využijeme při léčbě jejich úrazů, nachlazení, chřipky, zánětů dýchacích cest, k posílení imunity a všech výše uvedených problémů. 

Jak se Wobenzym užívá

Léčba se zahajuje dávkou 3x denně 5 tablet až 3x denně 10 tablet, dle akutnosti onemocnění. S postupným ústupem obtíží se dávkování postupně snižuje na udržovací dávku 3x denně 3 tablety. Léčba obvykle trvá několik týdnů (do vymizení příznaků) . Doporučuje se ¼ hodiny před jídlem zapít nerozkousané tablety větším množstvím vody.

Dětem upravujeme dávkování v poměru 1 tableta na každých 6 kg váhy.

Pokud se stále ještě rozhodujete, zda Wobenzym užívat či ne, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka