Lékárna.cz

Skrytá síla vitamínu E aneb antioxidant tokoferol

Vitamín E může být nenápadnou složkou naší stravy, skrývá v sobě však mnoho prospěšných látek. V čem nám pomáhá a kde ho najdeme? V našem článku se dozvíte, jaké jsou funkce vitamínu E, jeho zdroje a jaká je jeho doporučená denní dávka.

Skrytá síla vitamínu E aneb antioxidant tokoferol
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Proč veverky nemají infarkt

Malý balíček arašídů či hrst mandlí by měla dospělému člověku dodat dostatek vitamínu E – jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, tedy látek, které chrání buňky před poškozením volnými kyslíkovými radikály. Volné radikály poškozují různé sloučeniny, které tvoří stavební kameny buněk či pracují jako enzymy. Vitamín E pomáhá v boji proti oxidačnímu stresu, který může být příčinou mnohých nemocí.

Vlasová maska s vitamínem E

Pokud vás trápí vypadávání nebo řídnutí vlasů, přidejte několik kapek tekutého vitamínu E (ideálně olej) do vaší vlasové masky nebo kondicionéru předtím než aplikujete na umyté vlasy a neche působit. Vyzkoušet můžete i revitalizující vlasovou masku: ​ smíchejte 2 lžíce olivového nebo slunečnicového oleje, 1 lžíci medu a 10 kapek vitamínu E. Dobře rozmíchanou směs vetřete do suchých vlasů a nechte 20 minut působit. Poté umyjte běžným šamponem na vlasy. 

Kde najdeme vitamín E a jaké jsou jeho přírodné zdroje

Vitamin E je rozpustný v tucích a vyskytuje se

Nedostatek vitamínu E – jak se projevuje

Nedostatek vitamínu E se může projevit zkrácením doby přežívání červených krvinek, poruchou funkce vaječníků a varlat. Může dojít až k neplodnosti. Dále se mohou objevit poruchy nervů a svalů, poruchy chůze a snížení obranyschopnosti organismu. Příčinou nedostatku vitamínu E mohou být také poruchy vstřebávání tuků či chronická onemocnění jater. Pokud konzumujeme dostatečně pestrou a na vitamín E bohatou stravu, je jeho nedostatek málo pravděpodobný.

Když je vitamínu E příliš

Pokud byste zkonzumovali dávku vyšší než tři gramy, může se dostavit nevolnost, průjem, únava a svalová slabost. Celkově je ale vitamín E málo toxický. Dlouhodobé užívání vysokých dávek však může vést ke zhoršenému vstřebávání vitamínu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.

Optimální dávka vitamínu E

  • Denní doporučená dávka pro dospělé = 12 mg pro muže, 8 mg pro ženy.
  • Denní doporučená dávka pro děti ve věku 11-14 let = 8 mg, 7-10 let = 7 mg, 4-6 let = 6 mg, 1-3 roků = 5 mg
  • Denní doporučená dávka pro těhotné ženy = 10 mg, kojící ženy 12mg

Pokud se rozhodnete užívat vitamin E, můžete si vybrat z mnoha potravinových doplňků. Obtíže, které by vás vedly k jeho užívání, doporučujeme konzultovat s lékařem.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Přečtěte si také

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Botulotoxin je jeden z nejnebezpečnějších jedů, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Tento toxin je zodpovědný za závažné onemocnění známé jako botulismus, které může mít fatální následky.…

více

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými povodněmi, které přinášejí nejen materiální škody, ale i…

více

Omikron, delta, pirola či eris - to vše jsou varianty covid-19. Jaké jsou příznaky, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se dozvíte v našem článku.

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.