Co je vitamín B12 (kobalamin)
Kobalt, který je důležitou součástí tohoto vitamínu, je jako samostatný kov modrý – přidává se do skla, které zbarvuje do syté, „kobaltové modři“. Buňky v lidském těle ale nejsou modré. Kobalamin, jak se biochemicky vitamín B12 jmenuje, hraje důležitou roli v krvetvorbě. Tento vitamín je součástí komplexu vitamínů skupiny B.
Vitamín B12 – účinky, které by jste měli znát
Vitamín B12 má v těle několik funkcí – nejznámější je jeho účast na tvorbě červených krvinek, nezbytný je také pro funkci nervového systému a při procesu dělení buněk. Bez vitamínu B12 jsou červené krvinky příliš veliké a nedokážou správně plnit svou funkci – předávat kyslík buňkám.
Kde najdeme vitamín B12
Přírodní zdroje vitamínu B12 najdeme především:
- v živočišných produktech jako je maso, vejce, mléko a mléčné výrobky,
- v mase je pak nejvíce obsažen v játrech, ledvinách a srdci.
Vegani, vegetariáni a vitamín B12
Pokud jste vegetarián, máte možnost získat ho ze zakvašovaných potravin, také se v malém množství nachází v některých mořských řasách. U zdravého člověka pokryje denní potřebu vitamínu B12 běžná strava. V neposlední řadě se na tvorbě vitamínu B12 podílejí střevní bakterie. Jak jídelníček vegetariánů vhodně doplnit se dozvíte v dalším z našich článků.
Přebytek a nedostatek vitamínu B12
Předávkování vitamínem B12 v lidském těle zpravidla nenastává, neboť tento vitamín se v těle do zásoby neukládá. Přebytek vitamínu B12 je vyřešen jeho vyloučení do moči.
Nedostatek může vzniknout při poruše vstřebávání ze žaludku a střev, nedostatečném přísunu z potravy (přísní vegetariáni) a při poruchách metabolismu. Vede ke snížení tvorby a deformaci tvaru červených krvinek s následnou chudokrevností známé jako perniciozní anémie. Může dojít k onemocnění nervové soustavy a poruše růstu.
V těhotenství hraje vitamín B12 klíčovou roli ve vývoji mozku a nervového systému dítěte. Nedostatek vitamínu B12 v těhotenství může způsobit poruchu růstu plodu, nízkou porodní hmotnost či předčasný porod.
V dostupné literatuře nebylo popsány nežádoucí účinky nebo poškození zdraví vitamínem B12 ani jeho předávkování.
Doporučená denní dávka vitamínu B12
Denní potřeba vitamínu B12 je 0,1–1 mikrogram/den.
0,1 μg (mikrogramu) je minimální množství chránící organismus před projevy jeho nedostatku. Denní dávka 1 μg stačí, abyste měli normální červené krvinky. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje:
- u dospělých 2 μg/den,
- v těhotenství 3 μg denně,
- u kojících žen 2,5 μg /den.
Přepočteno na potraviny – jedna porce masa nebo jedno vejce by mělo pokrýt denní potřebu vitamínu B12 u dospělého člověka.
Kdo by měl vitamín B12 určitě doplnit do stravy
Doplňování vitamínu B12 potravinovými doplňky je doporučeno v případě přísného vegetariánství a při dietách omezujících množství živočišné stravy (například u onemocnění ledvin). Z doplňků stravy se vstřebá cca 1-5% obsaženého vitamínu B12. Proto ho obsahují vyšší množství než je doporučená denní dávka.
Co když máte vitamínu B12 nedostatek
Nedostatek vitamínu B12 při poruše jeho vstřebávání se léčí pouze injekcemi přímo do žíly. Pokud máte dojem, že trpíte nedostatkem vitamínu B12, můžete si koupit některý z mnoha nabízených potravinových doplňků. Doporučujeme však tyto obtíže nejprve konzultovat s lékařem.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.