Lékárna.cz

Co vede k úniku moči u dospělých? Budete překvapeni.

I když se vám přihodí drobná nehoda, věnujte jí pozornost. Vysvětlíme vám, proč se inkontinence u dospělých objevuje a jak se dá řešit.

Co vede k úniku moči u dospělých? Budete překvapeni.
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Koho se inkontinence týká 

Inkontinence se týká nejvíce mužů i žen bojujících s nadváhou, obezitou či diabetem, kteří jsou ve středním či starším věku.

Jak poznáte inkontinenci

Mezi typické inkontinenční příznaky patří:

 • Tlak nebo dokonce křeče v pánevní oblasti, jež způsobují silné nutkání na močení.
 • Potřeba na močení více než 8x denně a více než 2x za noc.

Co vede k samovolnému úniku moči

Rizikové faktory u žen:

 • menopauza (oslabení a vysušení sliznice v pochvě nebo močové trubice),
 • těhotenství, porod (hormonální nerovnováha či svalové změny).

Rizikové faktory u mužů

 • zvětšená prostata, operace prostaty.

Rizikové faktory u obou pohlaví:

 • diabetes, Parkinsonova či Alhzeimerova choroba, roztroušená skleróza (poškození nervů, které kontrolují močový měchýř a vyprazdňování),
 • infekce (zánět močových cest),
 • mrtvice,
 • nemoci močového ústrojí (a operace s nimi spojené),
 • rakovina a s ní spojená léčba
 • nádory, polypy či jiné překážky
 • špatná funkce ledvin
 • některé medikamenty.

Jak se zbavit úniku moči

Existuje celá řada možností, jak se zbavit samovolného úniku moči. Ačkoli se jedná o velmi choulostivý problém, je důležité jej začít řešit včas. O možnostech píšeme v našem dalším článku - Jak na inkontinenci.

Noční pomočování u dospělých

Noční pomočování se neděje jen malým dětem. Noční pomočování v dospělosti totiž může být příznakem špatné funkce ledvin, diabetu, spánkové apnoe, zvětšené prostaty, zablokované močové trubice či potíží v oblasti močového měchýře nebo také může být způsobeno užíváním některých léků.

Jak odstranit noční pomočování

Přesto, že správnou léčbu může určit jen lékař, existuje několik pravidel, kterými lze noční pomočování eliminovat:

Naše tipy:

 • Nepijte těsně před spaním: napijte se hodinu před tím, než jdete spát, pak už žádnou tekutinu nekonzumujte.
 • Vyhněte se kofeinu a alkoholu: tyto látky jsou močopudné, jejich konzumaci ve večerních hodinách je tedy nutné se vyhnout.
 • Nařiďte si budík: nastavte si budík na dvě probuzení během noci, kdy si odskočíte na toaletu. Dobu mezi jednotlivými probuzeními postupně prodlužujte.

Únik moči v těhotenství

Kvůli zvětšující se děloze klesá kapacita močového měchýře, a to již od 1. trimestru. To je mimochodem důvodem, proč budoucí maminky chodí na toaletu tak často. Krom toho také váha rostoucí plodu vyvíjí tlak na svaly pánevního dna a zvyšující se hladina progesteronu tyto svaly uvolňuje. To všechno jsou příčiny, proč v době těhotenství u některých žen dochází k úniku moči. Zpravidla se jedná o únik drobný, který je spojen například se zakašláním, smíchem nebo prudším pohybem. Pokud se nejedná o enormní únik moči, není nutné jej přímo v době gravidity řešit. Jestliže však velký je nebo přetrvává i po porodu, je vhodné vyhledat odborníka.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Ženy Muži

Přečtěte si také

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.