Lékárna.cz

Na co je dobrá tapioka

Tapioka a tapiokové perly jsou vhodné pro alergiky, vegany, vegetariány i vyznavače paleo stravy. Přečtěte si, co to je tapioka, jak se tapioka připravuje a vyzkoušejte náš recept na tapiokový puding.

Na co je dobrá tapioka
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co to je tapioka

Tapioka je škrob získaný z kořene rostliny manioka, která roste v Jižní Americe. V tamní kuchyni má tento škrob stejné místo jako v Česku ten bramborový nebo kukuřičný. Tapioka je takřka bez alergenu, neobsahuje lepek a je lehce stravitelná.  Obsahuje naopak dost jednoduchých sacharidů a je kalorická.

Pro koho je a není tapioka vhodná

Tapioka není vhodná pro diabetiky, ani pro lidi, kteří chtějí snížit svou hmotnost nebo jsou na nízkosacharidové dietě. Naopak vhodná je například pro děti, starší lidi nebo ty, kteří mají trávicí obtíže a je vhodné u nich zvýšit výživovou hodnotu jejich pokrmů.

Tapiokové perly a jejich druhy

  • tapiokové perly světlé - vyrábí se z bílé dužiny hlíz rostlinky manioka
  • tapiokové perly černé - jsou základem známého bubble tea a tmavou barvu jim během procesu přípravy propůjčí hnědý cukr

Na co je dobrá tapioka

Nejoblíbenější je tapiokový puding. Můžete si ho koupit ve zdravé výživě nebo si ho připravit doma. K přípravě zkuste použít místo kravského mléka třeba kokosové nebo mandlové a dochuťte ho cukrem nebo medem. Tapiokový puding je zdravý a má spoustu výhod, jen nezapomeňte, že je dost kalorický. Tapioka se často v kuchyni používá v kombinaci s kokosem, protože dohromady tvoří lahodnou a zdravou kombinaci.

Jak se připravuje tapioka

V obchodech také seženete tapiokovou mouku, která bez problému nahradí klasickou pšeničnou. Pokud budete používat tapioku pro bezlepkové vaření nebo pečení, je vhodné používat ji jen jako poměrnou část ze všech mouk a použít další více výživné bezlepkové mouky, například pohankovou nebo čirokovou. 

Pečivo upečené z tapiokové mouky vydrží o tři dny déle než klasické, je vláčnější a méně se drolí. Kromě pečení chleba a nedrolících rohlíků se mouka hodí i na bábovky, zahušťování omáček, své místo má i ve veganských kuchařkách, kde často nahrazuje vaječný bílek.

Vyzkoušet můžete recept od naší blogerky Klárky, která zkoušela kakaový tapiokový pudink, případně pro vás máme i jeden recept navíc:

Tapiokový puding s čokoládou a čerstvým ovocem

6 porcí,100g/369 kal

Co budete potřebovat:

Postup

Tapiokové perly nechte přes noc namočené v lednici, aby nabobtnaly a pak se vařily kratší dobu. Po dvanácti hodinách je v hrnci s nepřilnavým dnem smíchejte s mlékem a přiveďte k varu. Puding začne zhruba po deseti minutách houstnout, a to je znamení, že je hotovo.

Pak už doslaďte podle chuti, medem a marmeládou, nebo klidně rozmačkaným ovocem. Při servírování se nekladou meze fantazii. My doporučujeme nastrouhat na dno pudinku čokoládu, přidat lžíci marmelády, to samé pak zopakujte při zdobení.

Tapiokový puding je výborný teplý i studený.

Dobrou chuť!

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Zdravé potraviny Bezlepkové mouky a strouhanky

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.