Reishi - mezi houbami hraje prim

Reishi - mezi houbami hraje prim
Sdílet

Načervenalý lesklý klobouk tvarem připomíná spíše obyčejný choroš rostoucí v kdejakém lese. Reishi však není ani trochu obyčejnou houbou. V tradiční čínské medicíně se používá už stovky let, v západním světě její obliba vzrostla spíše až v posledních letech. Avšak její účinky na lidské zdraví jsou podle zkušeností vynikající. Čím je tak výjimečná a jak ji užívat?

Reishi je spíš hovorový název, i když se s ním setkáte nejčastěji. Odborně se této houbě říká Lesklokorka lesklá. Pro přímou konzumaci či k vaření není vhodná ani trochu, nejen kvůli dřevnatosti, ale hlavně kvůli extrémně hořké chuti. Dokonce je možné setkat se s ní ve volné přírodě i u nás, přestože nejčastější zemí původu je Čína. Říká se, že ze všech léčivých hub má právě Reishi největší množství léčivých látek, i proto ji Číňané nazývají královnou hub.

Účinné látky

Možná vám tyto názvy nic neřeknou, ale pro tělo jsou velkým přínosem - polysacharidy, imunoproteiny, triterpenoidy a nejen tohle obsahuje zázračná houba Reishi. Nejčastěji se však dočtete o obsahu obrovského množství takzvaného germánia. Tento stopový prvek nedokážeme běžnou stravou přijímat v dostatečném množství. Do určité míry se nachází v cibuli, česneku, ženšenu či v aloe vera.

Každý dobrý přírodovědec ví, že houby mají obecně vysokou schopnost vázat kovy. Toho třeba hojně využívají stromy žijící s houbami v symbióze. Sbírat jedlé houby u silnice se ale nevyplácí - kdo ví, jaké těžké kovy bychom konzumací takových hub do těla dostali.V případě houby Reishi je tato schopnost ale velkým darem, kterým nás příroda obdarovala. Dokáže na sebe navázat až několikanásobně větší množství germánia než rostliny. Této vysoké koncentrace germánia se využívá při léčení různých zánětů. .

Jak germánium funguje?

Dojde-li v těle k porušení nějaké tkáně, hodí se zvýšit příjem kyslíku a tím podpořit boj s volnými radikály. Při spalování energie, získané potravou, dochází ke vzniku oxidu uhličitého a vodíku. Obě tyto látky potřebujeme z těla dostat ven. Oxid uhličitý vydechneme a vodík se společně s kyslíkem přemění na vodu, kterou vyloučíme močí a potem. Aby tělo vodík vyloučilo dostatečně, potřebuje k tomu velké množství kyslíku. A nyní přichází na řadu germánium. Dokáže v tomto procesu nahradit kyslík. Naváže na sebe vodík a vyplaví ho z těla ven.

Proč máme kyslíku málo?

Na tuto otázku není snadná odpověď. Ale obecně se jedná o již známé rizikové faktory - špatná životospráva, málo odpočinku, nekvalitní potraviny plné chemikálií a především velká míra stresu. Abychom tělu zajistili více kyslíku, můžeme více odpočívat, lépe se stravovat, provádět různá dechová cvičení nebo tělo podpořit vhodnými doplňky stravy.

Germánium, které je hojně obsaženo v léčivé houbě Reishi, působí v těle antioxidačně a podporuje obranyschopnost. Díky dalším látkám působí Reishi pozitivně při léčbě onemocnění dýchacích cest a srdce a pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu. Opomenout bychom neměli antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky.

Užívání je snadné

Nejčastěji je možné setkat se s extraktem, který je balen do želatinových kapslí. V tomto případě věnujte pozornost textu na obalu, ve kterém  najdete doporučenou denní dávku. Při chřipkovém období nebo při zvýšené fyzické aktivitě je možné dávku krátkodobě zvýšit. Obecně však lze Reishi užívat dlouhodobě. Dále je možné setkat se přímo se sušenými plodnicemi či s práškem z plodnic naloženým v medu. Reishi se v doplňcích stravy objevuje také v kombinaci s jinými houbami nebo léčivými bylinami jako je rakytník či ostropestřec.

TIP: Pro ty, kterým dělá problém polykání tobolek a kapslí, můžeme doporučit vysypání extraktu z kapsle a přidání do müsli, kaší či smoothie.

22. září 2018
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Výplach nosu patří k osvědčeným metodám již po celá staletí. Nosní výplachy jsou vhodné jako součást každodenní ranní hygieny. Jsou tak účinnou prevencí akutních a chronických zánětů nosních dutin,…

více

Zelený ječmen patří mezi oblíbené zelené potraviny, které se podílejí na celkovém povzbuzení organismu díky obsahu přírodních vitamínů a minerálů. Do skupiny zelených potravin řadíme i řasu chlorellu…

více

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

více

Crohnova choroba dokáže toho, kdo jí trpí, pořádně potrápit. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby prozradíme v našem článku.

více
Lékárna.cz

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více