Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Reishi - mezi houbami hraje prim

Reishi - mezi houbami hraje prim
Sdílet

Načervenalý lesklý klobouk tvarem připomíná spíše obyčejný choroš rostoucí v kdejakém lese. Reishi však není ani trochu obyčejnou houbou. V tradiční čínské medicíně se používá už stovky let, v západním světě její obliba vzrostla spíše až v posledních letech. Avšak její účinky na lidské zdraví jsou podle zkušeností vynikající. Čím je tak výjimečná a jak ji užívat?

Lesklokorka lesklá aneb Reishi

Reishi je spíš hovorový název, i když se s ním setkáte nejčastěji. Odborně se této houbě říká Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum). Pro přímou konzumaci či k vaření není vhodná ani trochu, nejen kvůli dřevnatosti, ale hlavně kvůli extrémně hořké chuti. Dokonce je možné setkat se s ní ve volné přírodě i u nás, přestože nejčastější zemí původu je Čína. Říká se, že ze všech léčivých hub má právě Reishi největší množství léčivých látek, i proto ji Číňané nazývají královnou hub.

Účinné látky reishi

Možná vám tyto názvy nic neřeknou, ale pro tělo jsou velkým přínosem - polysacharidy, imunoproteiny, triterpenoidy a nejen tohle obsahuje zázračná houba Reishi. Nejčastěji se však dočtete o obsahu obrovského množství takzvaného germánia. Tento stopový prvek nedokážeme běžnou stravou přijímat v dostatečném množství. Do určité míry se nachází v cibuli, česneku, ženšenu či v aloe vera.

Každý dobrý přírodovědec ví, že houby mají obecně vysokou schopnost vázat kovy. Toho třeba hojně využívají stromy žijící s houbami v symbióze. Sbírat jedlé houby u silnice se ale nevyplácí - kdo ví, jaké těžké kovy bychom konzumací takových hub do těla dostali. V případě houby reishi je tato schopnost ale velkým darem, kterým nás příroda obdarovala. Dokáže na sebe navázat až několikanásobně větší množství germánia než rostliny. Této vysoké koncentrace germánia se využívá jako podpora zvládání různých zánětů. 

Jak germánium funguje?

Dojde-li v těle k porušení nějaké tkáně, hodí se zvýšit příjem kyslíku a tím podpořit boj s volnými radikály. Při spalování energie, získané potravou, dochází ke vzniku oxidu uhličitého a vodíku. Obě tyto látky potřebujeme z těla dostat ven. Oxid uhličitý vydechneme a vodík se společně s kyslíkem přemění na vodu, kterou vyloučíme močí a potem. Aby tělo vodík vyloučilo dostatečně, potřebuje k tomu velké množství kyslíku. A nyní přichází na řadu germánium. Dokáže v tomto procesu nahradit kyslík. Naváže na sebe vodík a vyplaví ho z těla ven.

Máme kyslíku málo?

Na tuto otázku není snadná odpověď. Ale obecně se jedná o již známé rizikové faktory - špatná životospráva, málo odpočinku, nekvalitní potraviny plné chemikálií a především velká míra stresu. Abychom tělu zajistili více kyslíku, můžeme více odpočívat, lépe se stravovat, provádět různá dechová cvičení nebo tělo podpořit vhodnými doplňky stravy. 

K čemu je dobré Reishi

Díky dalším látkám působí Reishi příznivě na krevní oběh, správnou hladinu cholesterolu a samozřejmě na správné fungování imunitního systému.

Jak užívat reishi

Reshi nacházíme v řadě doplňků stravy a to buď jako pomletou čistou plodnici nebo extakt. Extrakt z Reishi lze užívat ve formě tablet nebo lihové tinktury. Obecně lze Reishi užívat dlouhodobě. Při akutních obtížích je dávka vyšší. Sušené plodnice namleté na prášek se užívají tak, že se konzumují, vaří se z nich čaj nebo jsou naložené do medu. Reishi se v doplňcích stravy objevuje také v kombinaci s jinými houbami nebo léčivými bylinami jako je rakytník či ostropestřec.

Náš tip

Pro ty, kterým dělá problém polykání tobolek a kapslí, můžeme doporučit vysypání extraktu z kapsle a přidání do müsli, kaší či smoothie.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

30. srpen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více

Nevíte si rady? Požádejte o doporučení či konzultaci jednoho z našich lékárníků. Jsou právě on-line.

Zahájit konverzaci

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.