Lékárna.cz
Hledat

Psyllium a naše správné trávení

Psyllium a naše správné trávení
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Psyllium je semínko jitrocele indického. Tento druh roste převážně v Indii, kde jej tradiční indická ajurvédská medicína využívá již více než 2000 let. Je skvělým zdrojem vlákniny, která příznivě působí na vyrovnané trávení a vylučování.

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je to psyllium?

Psyllium je rostlina, též zvaná jako jitrocel indický. Pro nás jsou zajímavé primárně její semena a to včetně obalu. Jedná se o druh ve vodě rozpustné vlákniny, která prochází trávicím traktem, aniž by se vstřebala. Tento zdroj vlákniny přispívá ke správnému fungování střevního traktu. Nutností je však zvýšit příjem tekutin.

Jak psyllium funguje

Psyllium na sebe naváže vodu a několikanásobně zvětší svůj objem. Změní se na konzistenci, která je podobná gelu nebo slizu a tím změkčuje stolici. Na tuto nabobtnalou vlákninu reagují střeva zvýšeným pohybem a dochází k rychlejší peristaltice. Nabobtnalá vláknina umožňuje posun nánosů a nestrávených zbytků, které se drží delší dobu ve střevních záhybech. Zároveň na sebe dokáže nestrávené zbytky a toxiny, které se pomocí stolice dostanou z těla ven. Pravidelné užívání ovlivňuje stolici a to nejen pravidelnost, ale i konzistenci.

Pro koho je psyllium vhodné

Psyllium je poměrně bezpečný druh vlákniny, který je možné doporučit skoro všem. Pozornost si zaslouží předevšímředevším u těch, kteří mají svůj klasický jídelníček chudý na vlákninu. Ta se nachází hlavně v ovoci a zelenině a dále pak v celozrném pečivu či vločkách. Další rizikovější skupinou jsou lidé s nedostatkem pohybu. V dnešní době má celá řada lidí sedavé zaměstnání, do práce jezdí autem ši hromadnou dopravou a ve volné chvíli se jim nedaří najít si čas na sport či procházku. Střeva v takovém případě nejsou podporována pohybem a jejich činnost je pomalejší.

Kdo by neměl psyllium používat

Psyllium není vhodné používat při chorobném zúžení jícnu a dalších míst žaludku či střev. Pozor by měli dát také diabetici s obtížně zvladatelnou hladinou cukru v krvi. Pokud si nejsme jisti o vhodnoti užívání psyllia, je vždy vhodné se obrátit na našeho lékaře či lékárníka.

Jak psyllium užívat

Na trhu najdete celou řadu doplňků stravy obsahující psyllium. Nejčastěji se setkáte s celými semeny nebo s rozdrcenými semeny na prášek. V takovém případě stačí jednu až dvě čajové lžičky semen nebo prášku rozmíchat v tekutině a vypít, ideálně asi půl hodiny po jídle. Komu by konzistence vadila, může psyllium užívat v podobě kapslí. V každém případě však nezapomeňte doplnit tekutiny! Je vhodné vypít minimálně další sklenici vody, aby mohla vláknina nabobtnat.

Mezi oblíbené produkty patří psyllium v čisté formě nebo s přídavkem nějakého extraktu či příchutě. Vyzkoušet můžete Psyllium s aloe vera, s příchutí pomeranče či citrónu nebo psyllium s probiotiky.

Nikdy neužívejte psyllium současně s léky!

Psyllium užívejte vždy minimálně 2 hodiny od užívání léků. 

Psyllium v receptech

Ač to může znít podivně, psyllium se často objevuje v nejrůznějších receptech. Jednoduše se  může přidat do müsli či do jogurtu, ale nejčastěji se jedná o příměs do těsta na bochník chleba nebo výrobu houstiček. Většinou však jde o recepty speciálních diet, především nízkosacharidových nebo bezlepkových, při kterých není možné používat klasické obiloviny.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Zažívání a trávení Doplňky stravy a vitamíny
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co je klíště, jak vytáhnout klíště a co raději nedělat, jaké repelenty používat nebo co to je DEET poradíme v našem článku. Vyzkoušejte i náš tip na domácí repelent!

více

Po návratu z přírody byste se vždy měli pečlivě prohlédnout - klíště je přenašečem různých nemocí, kromě jiného i klíšťové encefalitidy. V našem článku se dozvíte, co to je klíšťová encefalitida, jak…

více

Strie jsou maličké jizvičky na pokožce. Striemi se mohou trápit ženy, muži ale i dospívající. Poradíme vám osvědčené způsoby, jak striím předcházet a jak se jich zbavit.

více

Proč je důležitý pitný režim u dětí a seniorů, co ovlivňuje potřebu příjmu tekutin a jak poznat dehydrataci u seniorů? Prozradíme, jak na to.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.