Lékárna.cz

Psyllium pro zdravé trávení

Psyllium pro zdravé trávení
Sdílet

Trávicí potíže sužují celou řadu lidí. Příčina se může skrývat v nevhodné stravě, ve stresu či v sedavém zaměstnání a nedostatku pohybu. Strava chudá na vlákninu způsobuje velice často zácpu. Jak vyzrát na hodiny prosezené na záchodě? Už jste slyšeli o pojmu psyllium?

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Psyllium je rostlina, též zvaná jako jitrocel indický. Pro nás jsou zajímavé primárně její semena a to včetně obalu. Jedná se o druh ve vodě rozpustné vlákniny, která prochází trávicím traktem, aniž by se vstřebala. Tento zdroj vlákniny dokáže spolehlivě nastavit normální funkce střevniího traktu. Nutností je však zvýšit příjem tekutin.

Jak psyllium funguje?

Psyllium na sebe naváže vodu a několikanásobně zvětší svůj objem. Změní se na konzistenci, která je podobná gelu nebo slizu a tím změkčuje stolici. Na tuto nabobtnalou vlákninu reagují střeva zvýšeným pohybem a dochází k rychlejší peristaltice. Nabobtnalá vláknina umožňuje posun nánosů a nestrávených zbytků, které se drží delší dobu ve střevních záhybech. Zároveň na sebe dokáže navázat toxiny, které se pomocí stolice dostanou z těla ven. Pravidelné užívání ovlivňuje stolici a to nejen pravidelnost, ale i konzistenci.

Pro koho je psyllium vhodné?

Ať už preventivně či při jasných příznacích špatného trávení je vhodné tento druh vlákniny doporučit skoro všem. Na pozoru by se měli mít především ti, kteří mají svůj klasický jídelníček chudý na vlákninu. Ta se nachází hlavně v ovoci a zelenině a dále pak v celozrném pečivu či vločkách. Další rizikovější skupinou jsou lidé s nedostatkem pohybu. V dnešní době má celá řada lidí sedavé zaměstnání, do práce jezdí autem ši hromadnou dopravou a ve volné chvíli se jim nedaří najít si čas na sport či procházku. Střeva v takovém případě nejsou podporována pohybem a jejich činnost je pomalejší.

Co dokáže psyllium

  • Přispívá k normální funkci trávicího traktu

  • Díky vláknině je stolice měkčí, čímž může přispět k menšímu dráždění konečníku

  • Přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi

  • Vyvolává pocit sytosti, často se používá u redukčních diet

Jak psyllium užívat?

Na trhu najdete celou řadu doplňků stravy obsahující psyllium. Nejčastěji se setkáte s celými semeny nebo s rozdrcenými semeny na prášek. V takovém případě stačí jednu až dvě čajové lžičky semen nebo prášku rozmíchat v tekutině a vypít, ideálně asi půl hodiny po jídle. Komu by konzistence vadila, může psyllium užívat v podobě kapslí. V každém případě však nezapomeňte doplnit tekutiny! Je vhodné vypít minimálně další sklenici vody, aby mohla vláknina nabobtnat.

Mezi oblíbené produkty patří psyllium v čisté formě nebo s přídavkem nějakého extraktu či příchutě. Vyzkoušet můžete Psyllium s aloe vera, s příchutí pomeranče či citrónu nebo psyllium s probiotiky.

Psyllium v receptech

Ač to může znít podivně, psyllium se často objevuje v nejrůznějších receptech. Jednoduše se  může přidat do müsli či do jogurtu, ale nejčastěji se jedná o příměs do těsta na bochník chleba nebo výrobu houstiček. Většinou však jde o recepty speciálních diet, především těch nízkosacharidových, při kterých není možné používat klasické obiloviny.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

25. listopad 2018
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.