Lékárna.cz

Proč a jak užívat probiotika

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě, ale také v probiotických doplňcích stravy.

Proč a jak užívat probiotika
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Jaká užívat probiotika

Probiotika se přirozeně nachází např. v jogurtech, kefíru, kysaném zelí, kysané zelenině, mateřském mléce a v probiotických doplňcích stravy:

  • Pro udržení imunity u dospělých se hodí probiotické tobolky
  • Antibiotickou léčbu, která narušuje střevní mikroflóru, se hodí kompenzovat podáváním laktobacilů
  • Při speciálních dietách, které nedovolují konzumovat určité přirozené složky potravy, se hodí probiotické kaše
  • Ženy ocení vaginální probiotika, které vyrovnávají narušenou vaginální mikroflóru

Probiotika pro děti

Kojené děti mají ve střevech větší množství probiotických bakterií než děti nekojené, a tím i menší pravděpodobnost vzniku zažívacích potíží – nadýmání, průjmů, bolestí bříška. Probiotika hrají důležitou roli i u starších dětí, neboť zlepšují příjem živin z potravy.

  • Pro novorozence, kojence a batolata jsou vhodné probiotické kapky
  • Pro vyrovnání nežádoucích účinků antibiotik se hodí dětem podávat laktobacílky

Co to jsou prebiotika

Prebiotika jsou potravou pro živé bakterie. Jde o druh vlákniny, která je pro lidi nestravitelná a patří do skupiny látek nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotika procházejí vaším tenkým střevem nestrávené a končí v tlustém střevě, kde jsou fermentována probiotiky, proto jsou považována za jejich potravu. Bez procesu kvašení nebudou probiotika prosperovat.

Kde najdeme prebiotika

Prebiotickou vlákninu obsahuje mnoho potravin, které denně konzumujeme, například česnek, cibule, banány, topinambur, slupka jablek, fazole a další luštěniny. Jíst potraviny bohaté na prebiotika tak často, jak je možné, je skvělým způsobem, jak můžete ozdravit svůj zažívací trakt.

Přečtěte si také

Potničky vznikají v důsledku ucpání potních žláz, ke kterému dochází při nadměrném pocení. Teploty nad 30°C, vysoká vlhkost vzduchu a intenzivní fyzická aktivita jsou hlavními spouštěči tohoto…

více

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Třezalka tečkovaná patří mezi nejznámější a nejpoužívanější léčivé byliny. Nicméně tato blahodárná rostlina může výrazně ovlivnit působení mnoha léků. Pokud ji užíváte současně s jinými medikamenty,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.