Lékárna.cz

Proč a jak užívat probiotika

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě, ale také v probiotických doplňcích stravy.

Proč a jak užívat probiotika
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Jaká užívat probiotika

Probiotika se přirozeně nachází např. v jogurtech, kefíru, kysaném zelí, kysané zelenině, mateřském mléce a v probiotických doplňcích stravy:

  • Pro udržení imunity u dospělých se hodí probiotické tobolky
  • Antibiotickou léčbu, která narušuje střevní mikroflóru, se hodí kompenzovat podáváním laktobacilů
  • Při speciálních dietách, které nedovolují konzumovat určité přirozené složky potravy, se hodí probiotické kaše
  • Ženy ocení vaginální probiotika, které vyrovnávají narušenou vaginální mikroflóru

Probiotika pro děti

Kojené děti mají ve střevech větší množství probiotických bakterií než děti nekojené, a tím i menší pravděpodobnost vzniku zažívacích potíží – nadýmání, průjmů, bolestí bříška. Probiotika hrají důležitou roli i u starších dětí, neboť zlepšují příjem živin z potravy.

  • Pro novorozence, kojence a batolata jsou vhodné probiotické kapky
  • Pro vyrovnání nežádoucích účinků antibiotik se hodí dětem podávat laktobacílky

Co to jsou prebiotika

Prebiotika jsou potravou pro živé bakterie. Jde o druh vlákniny, která je pro lidi nestravitelná a patří do skupiny látek nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotika procházejí vaším tenkým střevem nestrávené a končí v tlustém střevě, kde jsou fermentována probiotiky, proto jsou považována za jejich potravu. Bez procesu kvašení nebudou probiotika prosperovat.

Kde najdeme prebiotika

Prebiotickou vlákninu obsahuje mnoho potravin, které denně konzumujeme, například česnek, cibule, banány, topinambur, slupka jablek, fazole a další luštěniny. Jíst potraviny bohaté na prebiotika tak často, jak je možné, je skvělým způsobem, jak můžete ozdravit svůj zažívací trakt.

Přečtěte si také

HPMV (Human Metapneumovirus) je virus, který patří do skupiny pneumovirů a je známý jako příčina respiračních onemocnění. Byl poprvé identifikován v roce 2001 a od té doby se ukazuje, že může…

více

Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, pro které je typické, že po různých vyvolávajících podnětech dochází k záchvatům dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích…

více

Zdravé tuky jsou klíčovým prvkem vyvážené stravy a mají řadu pozitivních účinků na zdraví. Zařazením mononenasycených a polynenasycených tuků do vašeho jídelníčku můžete podpořit zdraví srdce, mozku…

více

Tělesná hmotnost dospělého člověka je tvořena z 50 -70 % vodou. U dětí je toto procento ještě vyšší, např. u kojenců je to 75 - 80 % .Je jasné, že v různém věku života vzniká odlišná potřeba příjmu…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.