Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Probiotika & prebiotika: Kdy a proč je užívat

Probiotika & prebiotika: Kdy a proč je užívat

Trávení Imunita

Vysvětlíme vám, proč jsou pro organismus nezbytná probiotika i prebiotika a poradíme, jaké přípravky užívat, aby u dětí i dospělých měly ty správné účinky.

Probiotika & prebiotika: Kdy a proč je užívat

Kdy jsou probiotika potřeba

Probiotika je vhodné užívat při a po užívání antibiotik, při střevních a zažívacích potížích a onemocněních (průjem, zácpa, nadýmání, Crohnova choroba, dráždivý tračník, kvasná a hnilobná dyspepsie), v těhotenství, při kojení, při chronických plísňových onemocněních, kandidozách, snížené imunitě, infekcích močových cest, diabetu, zvýšené hladině cholesterolu, při poruchách jater a žlučníku, intoleranci na mléko a alergiích.

Proč a jaká užívat probiotika

Probiotika se přirozeně nachází např. v jogurtech, kefíru, kysaném zelí, kysané zelenině, mateřském mléce a v probiotických doplňcích stravy:

  • Pro udržení imunity u dospělých se hodí probiotické tobolky.
  • Antibiotickou léčbu, která narušuje střevní mikroflóru, se hodí kompenzovat podáváním laktobacilů.
  • Pro odstranění plynatosti a zažívacích potíží se hodí probiotika v kapslích.
  • Při speciálních dietách, které nedovolují konzumovat určité přirozené složky potravy, se hodí probiotické kaše.
  • Ženy ocení probiotické kapsle, které vyrovnávají narušenou vaginální mikroflóru.

Probiotika pro děti

Kojené děti mají ve střevech větší množství probiotických bakterií než děti nekojené, a tím i menší pravděpodobnost vzniku zažívacích potíží – nadýmání, průjmů, bolestí bříška. Probiotika hrají důležitou roli i u starších dětí, neboť významně posilují imunitní systém, zlepšují příjem živin z potravy, vstřebávání vápníku do kostí, zmírňují projevy kožních onemocnění i alergií a samozřejmě také podporují správné zažívání.

  • Pro novorozence, kojence a batolata jsou vhodné probiotické kapky.
  • Pro vyrovnání nežádoucích účinků antibiotik se hodí dětem podávat laktobacílky.
  • Pro správnou funkci imunitního systému jsou perfektní cucavé pastilky.

Co jsou probiotika

Probiotika jsou tzv. bakterie mléčného kvašení, nejčastěji laktobacily a bifidobakterie. Ničí hnilobné a patogenní bakterie, zajišťují správnou funkci střev, čímž významně posilují naši imunitu, pomáhají rozkládat zbytky potravy, zlepšují vstřebávání živin, zvyšují prokrvení sliznice, příznivě působí na peristaltiku, produkují vitamíny B12 a K, působí jako prevence vzniku respiračních onemocnění, alergií a rakoviny tlustého střeva. Pokud dojde k narušení rovnováhy mezi užitečnými a škodlivými bakteriemi, dochází k zažívacím potížím – plynatost, zácpa, průjem, nadýmání, křeče, překyselení organismu – která mohou vyústit v závažná onemocnění, jako je například zánět, alergie, kožní problémy, ulcerozní kolitida nebo i rakovina.

Co jsou prebiotika

Prebiotika jsou komplexem sacharidů, kterými se probiotické bakterie živí. Zatímco bakterie si na nich pochutnají, pro naše tělo jsou nestravitelnou vlákninou a samostatně, například v podobě doplňků stravy, se do těla nedodávají. Prebiotika však zpravidla bývají součástí probiotických přípravků a zároveň se do těla dostávají z běžné stravy. Hlavním zdrojem prebiotik je mateřské mléko, ale nalezneme je i v rostlinné stravě. Nejvýznamnější prebiotikum je inulin, který je především v kořeni čekanky a v artyčoku. Nalézt ho můžeme i v cibuli, česneku, pórku, jablkách, meruňkách a luštěninách.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám