Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Probiotika & prebiotika: Pevná imunita a zdravá psychika

Probiotika & prebiotika: Pevná imunita a zdravá psychika
Sdílet

Probiotika a prebiotika fungují nejlépe dohromady. Mimo jiné napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi a hrají roli v tom, jakou máme náladu. V době koronaviru se silná imunita určitě hodí.

Proč jsou probiotika potřeba

Termín „pro-biotika“ se doslova překládá jako „pro život“. Probiotické bakterie žijící v lidském střevě pomáhají rozkládat jídlo a absorbovat živiny a enzymy. Tím napomáhají celkovému zdraví organismu. Navíc působí jako prevence vzniku respiračních onemocnění, alergií a rakoviny tlustého střeva. Pokud dojde k narušení rovnováhy mezi užitečnými a škodlivými bakteriemi, dochází k zažívacím potížím – plynatost, zácpa, průjem, nadýmání, křeče, překyselení organismu – která mohou vyústit v závažná onemocnění, jako je například zánět, alergie, kožní problémy, ulcerozní kolitida nebo i rakovina. Posilování imunitního systému je další velkou výhodou probiotik. Zdravý střevní mikrobiom chrání tělo před škodlivými bakteriemi, zejména kvasinkami Candida, houbami a viry.

Jaká užívat probiotika

Probiotika se přirozeně nachází např. v jogurtech, kefíru, kysaném zelí, kysané zelenině, mateřském mléce a v probiotických doplňcích stravy:

  • Pro udržení imunity u dospělých se hodí probiotické tobolky
  • Antibiotickou léčbu, která narušuje střevní mikroflóru, se hodí kompenzovat podáváním laktobacilů
  • Pro odstranění plynatosti a zažívacích potíží se hodí probiotika v kapslích
  • Při speciálních dietách, které nedovolují konzumovat určité přirozené složky potravy, se hodí probiotické kaše
  • Ženy ocení probiotické kapsle, které vyrovnávají narušenou vaginální mikroflóru

Probiotika pro děti

Kojené děti mají ve střevech větší množství probiotických bakterií než děti nekojené, a tím i menší pravděpodobnost vzniku zažívacích potíží – nadýmání, průjmů, bolestí bříška. Probiotika hrají důležitou roli i u starších dětí, neboť významně posilují imunitní systém, zlepšují příjem živin z potravy, vstřebávání vápníku do kostí, zmírňují projevy kožních onemocnění i alergií a samozřejmě také podporují správné zažívání.

  • Pro novorozence, kojence a batolata jsou vhodné probiotické kapky
  • Pro vyrovnání nežádoucích účinků antibiotik se hodí dětem podávat laktobacílky
  • Pro správnou funkci imunitního systému jsou perfektní cucavé pastilky

Co jsou prebiotika

Prebiotika na druhé straně jsou potravou pro živé bakterie. Jde o druh vlákniny, která je pro lidi nestravitelná a patří do skupiny látek nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotika procházejí vaším tenkým střevem nestrávené a končí v tlustém střevě, kde jsou fermentována probiotiky, proto jsou považována za jejich potravu. Bez procesu kvašení nebudou probiotika prosperovat.

Prebiotickou vlákninu obsahuje mnoho potravin, které denně konzumujeme, například česnek, cibule, banány, topinambur, slupka jablek, fazole a další luštěniny. Jíst potraviny bohaté na prebiotika tak často, jak je možné, je skvělým způsobem, jak můžete ozdravit svůj zažívací trakt.

Prebiotika a dobrá nálada

Prebiotika hrají roli i v tom, jak myslíme a co cítíme. Střevní bakterie totiž mají vliv na produkci a regulaci hormonů, jako jsou inzulín a leptin. Vědci též zjistili, že bakterie produkují neurotransmittery, jako jsou serotonin, dopamin a GABA, které jsou zodpovědné za naši náladu.

Nejlepší jsou dohromady

Prebiotika a probiotika mohou společně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a zlepšit hladinu cholesterolu. Trávení se zlepší díky lepšímu rozkládání jídla, což omezí problémy s nadýmáním a plynatostí. Tím, že ze stravy přijmete více živin, zvýší se množství životní energie a vitality.

 

Vendula Brdíčková

Vendula Brdíčková

20. březen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více