Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Probiotika & prebiotika: Pevná imunita a zdravá psychika

Probiotika & prebiotika: Pevná imunita a zdravá psychika
Sdílet

Probiotika a prebiotika fungují nejlépe dohromady. Mimo jiné napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi a hrají roli v tom, jakou máme náladu. V době koronaviru se silná imunita určitě hodí.

Proč jsou probiotika potřeba

Termín „pro-biotika“ se doslova překládá jako „pro život“. Probiotické bakterie žijící v lidském střevě pomáhají rozkládat jídlo a absorbovat živiny a enzymy. Tím napomáhají celkovému zdraví organismu. Navíc působí jako prevence vzniku respiračních onemocnění, alergií a rakoviny tlustého střeva. Pokud dojde k narušení rovnováhy mezi užitečnými a škodlivými bakteriemi, dochází k zažívacím potížím – plynatost, zácpa, průjem, nadýmání, křeče, překyselení organismu – která mohou vyústit v závažná onemocnění, jako je například zánět, alergie, kožní problémy, ulcerozní kolitida nebo i rakovina. Posilování imunitního systému je další velkou výhodou probiotik. Zdravý střevní mikrobiom chrání tělo před škodlivými bakteriemi, zejména kvasinkami Candida, houbami a viry.

Jaká užívat probiotika

Probiotika se přirozeně nachází např. v jogurtech, kefíru, kysaném zelí, kysané zelenině, mateřském mléce a v probiotických doplňcích stravy:

  • Pro udržení imunity u dospělých se hodí probiotické tobolky
  • Antibiotickou léčbu, která narušuje střevní mikroflóru, se hodí kompenzovat podáváním laktobacilů
  • Pro odstranění plynatosti a zažívacích potíží se hodí probiotika v kapslích
  • Při speciálních dietách, které nedovolují konzumovat určité přirozené složky potravy, se hodí probiotické kaše
  • Ženy ocení probiotické kapsle, které vyrovnávají narušenou vaginální mikroflóru

Probiotika pro děti

Kojené děti mají ve střevech větší množství probiotických bakterií než děti nekojené, a tím i menší pravděpodobnost vzniku zažívacích potíží – nadýmání, průjmů, bolestí bříška. Probiotika hrají důležitou roli i u starších dětí, neboť významně posilují imunitní systém, zlepšují příjem živin z potravy, vstřebávání vápníku do kostí, zmírňují projevy kožních onemocnění i alergií a samozřejmě také podporují správné zažívání.

  • Pro novorozence, kojence a batolata jsou vhodné probiotické kapky
  • Pro vyrovnání nežádoucích účinků antibiotik se hodí dětem podávat laktobacílky
  • Pro správnou funkci imunitního systému jsou perfektní cucavé pastilky

Co jsou prebiotika

Prebiotika na druhé straně jsou potravou pro živé bakterie. Jde o druh vlákniny, která je pro lidi nestravitelná a patří do skupiny látek nazývaných oligosacharidy. To znamená, že prebiotika procházejí vaším tenkým střevem nestrávené a končí v tlustém střevě, kde jsou fermentována probiotiky, proto jsou považována za jejich potravu. Bez procesu kvašení nebudou probiotika prosperovat.

Prebiotickou vlákninu obsahuje mnoho potravin, které denně konzumujeme, například česnek, cibule, banány, topinambur, slupka jablek, fazole a další luštěniny. Jíst potraviny bohaté na prebiotika tak často, jak je možné, je skvělým způsobem, jak můžete ozdravit svůj zažívací trakt.

Prebiotika a dobrá nálada

Prebiotika hrají roli i v tom, jak myslíme a co cítíme. Střevní bakterie totiž mají vliv na produkci a regulaci hormonů, jako jsou inzulín a leptin. Vědci též zjistili, že bakterie produkují neurotransmittery, jako jsou serotonin, dopamin a GABA, které jsou zodpovědné za naši náladu.

Nejlepší jsou dohromady

Prebiotika a probiotika mohou společně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a zlepšit hladinu cholesterolu. Trávení se zlepší díky lepšímu rozkládání jídla, což omezí problémy s nadýmáním a plynatostí. Tím, že ze stravy přijmete více živin, zvýší se množství životní energie a vitality.

 

Vendula Brdíčková

Vendula Brdíčková

20. březen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.