Lékárna.cz
Hledat

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Ačkoli samovolné krvácení z nosu (epistaxe) vypadá děsivě, ve většině případů nemívá závažný původ. Přečtěte si, proč je dobré zjistit jeho příčinu a jak ho zastavit.

Co na časté krvácení z nosu

Preventivně je vhodné při opakovaném krvácení z nosu posílit cévní stěnu. Vhodná je pohanka, nebo rutin z pohanky.

(PharmDr. Kamila Horníčková)

Proč krvácíme z nosu?

Krvácení způsobuje narušení drobných cév v nose. Najčastěji jsou to cévy umístěné vepředu u nosní přepážky, méně často se krvácení spustí ze zadní části dutiny nosní. Samovolné krvácení z nosu a bolest hlavy jdou často ruku v ruce. Na vině bývá náhlá krátkodobá ztráta krve a bolest se po chvíli sama vytratí.

Příčiny krvácení z nosu

Důvodů, proč se naruší cévy v nose, může být hned několik:

 • Křehkost drobných cév je nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí, ale může také vznikat v důsledku nedostatku vitamínu C.
 • Mechanické poškození: může se jednat o úraz, ale také o zlozvyky (nejen dětské), jako je zkoumání nosní dutiny pomocí prstů nebo vkládání předmětů do nosu
 • Infekce a nachlazení vedou k nadměrné tvorbě hlenu a hnisu v nosní a vedlejších dutinách, což může způsobit i dočasné poškození místních cév a tedy i krvácení.
 • Alergie je často doprovázena rýmou, která narušuje sliznici buď tím, že ji ztenčí nebo dává prostor ke vzniku nosních polypů. V obou případech je pak nosní dutina náchylnější ke krvácení, a to zejména při smrkání.
 • Hypertenze - při vysokém tlaku proudí cévami mnohem více krve, a tak se občas přihodí, že v důsledku tohoto přetlaku některá z nich praskne.
 • Užívání návykových látek - nejde jen o šňupání drog, ale také o nadměrné pití alkoholu, jehož následkem se rozšíří cévy podobně jako u hypertenze.
 • Poruchy srážlivosti krve a i některá jiná onemocnění jsou často doprovázeny častým a silným krvácením z nosu, které se vyznačuje tím, že lze obvykle špatně zastavit.
 • Nádor v nosní dutině - stejně jako v jiných místech těla i v nose mohou vznikat zhoubné i nezhoubné nádory. Naštěstí jde o velmi vzácnou příčinu opakovaného krvácení z nosu.

Jak zastavit krvácení z nosu?

 • lehce předkloňte hlavu
 • stiskněte nos z obou stran a dýchejte ústy
 • na nos přiložte kapesník namočený ve studené vodě (nebo na nos rovnou pusťte proud studené vody)

Chlad totiž způsobí, že se cévy v nose reflexivně stáhnou a rychleji dojde k zastavení krvácení z nosu.

Pozor na silné krvácení z nosu

Pokud je krvácení opravdu silné a nelze jej po desítky minut zastavit, je třeba neodkladně vyhledat lékaře. Dlouhodobé ztráty krve by totiž mohly vést k šokovému stavu a poruchám vědomí. (Mgr. Pavla Horáková)

Krvácení z nosu v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle k výrazným hormonálním změnám, konkrétně ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu. Jedním z mnoha průvodních jevů tohoto hormonálního výkyvu jsou i zduřelé sliznice a jejich dráždění, což obvykle vede k ucpávání nosu, zhoršenému dýchání a častému smrkání, od kterého je již jen krůček ke krvácení z nosu. Nepříjemným faktem je, že s postupujícím těhotenstvím se tyto stavy, které velmi často připomínají alergické reakce, zhoršují. Dobrá zpráva je, že nejsou nebezpečné a po porodu, až dojde k hormonální rovnováze, se vytratí.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Doplňky stravy pro žíly a cévy Zdravotní potřeby
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.