Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Péče o tělo Děti Ženy Srdce a cévy Muži

Ačkoli epistaxe neboli samovolné krvácení z nosu vypadá děsivě, ve většině případů nemívá závažný původ. Existují ovšem i výjimky, při kterých se časté krvácení z nosu objevuje - například v důsledku zcela jiného onemocnění. Přesto, že po pár minutách obvykle samo přestane, je dobré zjistit jeho příčinu a případně i vhodnou léčbu.

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Důležitý rutin

Preventivně je vhodné při opakovaném krvácení z nosu posílit cévní stěnu. Vhodná je pohanka, nebo rutin z pohanky. Kombinace rutinu s vitamínem C najdete v  přípravku Ascorutin. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Proč krvácíme z nosu?

Krvácení způsobuje narušení drobných cév v nose. Najčastěji jsou to cévy umístěné vepředu u nosní přepážky, méně často se krvácení spustí ze zadní části dutiny nosní. Samovolné krvácení z nosu a bolest hlavy jdou často ruku v ruce. Na vině bývá náhlá krátkodobá ztráta krve a bolest se po chvíli sama vytratí.

Příčiny krvácení z nosu

Důvodů, proč se naruší cévy v nose, může být hned několik:

 • Křehkost drobných cév je nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí, ale může také vznikat v důsledku nedostatku vitamínu C.
 • Mechanické poškození: může se jednat o úraz, ale také o zlozvyky (nejen dětské), jako je zkoumání nosní dutiny pomocí prstů nebo vkládání předmětů do nosu
 • Infekce a nachlazení vedou k nadměrné tvorbě hlenu a hnisu v nosní a vedlejších dutinách, což může způsobit i dočasné poškození místních cév a tedy i krvácení.
 • Alergie je často doprovázena rýmou, která narušuje sliznici buď tím, že ji ztenčí nebo dává prostor ke vzniku nosních polypů. V obou případech je pak nosní dutina náchylnější ke krvácení, a to zejména při smrkání.
 • Hypertenze - při vysokém tlaku proudí cévami mnohem více krve, a tak se občas přihodí, že v důsledku tohoto přetlaku některá z nich praskne.
 • Užívání návykových látek - nejde jen o šňupání drog, ale také o nadměrné pití alkoholu, jehož následkem se rozšíří cévy podobně jako u hypertenze.
 • Poruchy srážlivosti krve a i některá jiná onemocnění jsou často doprovázeny častým a silným krvácením z nosu, které se vyznačuje tím, že lze obvykle špatně zastavit.
 • Nádor v nosní dutině - stejně jako v jiných místech těla i v nose mohou vznikat zhoubné i nezhoubné nádory. Naštěstí jde o velmi vzácnou příčinu opakovaného krvácení z nosu.

Jak zastavit krvácení z nosu?

 • lehce předkloňte hlavu
 • stiskněte nos z obou stran a dýchejte ústy
 • na nos přiložte kapesník namočený ve studené vodě (nebo na nos rovnou pusťte proud studené vody)

Chlad totiž způsobí, že se cévy v nose reflexivně stáhnou a rychleji dojde k zastavení krvácení z nosu.

Pozor na silné krvácení

Pokud je krvácení opravdu silné a nelze jej po desítky minut zastavit, je třeba neodkladně vyhledat lékaře. Dlouhodobé ztráty krve by totiž mohly vést k šokovému stavu a poruchám vědomí. (Mgr. Pavla Horáková)

Krvácení z nosu v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle k výrazným hormonálním změnám, konkrétně ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu. Jedním z mnoha průvodních jevů tohoto hormonálního výkyvu jsou i zduřelé sliznice a jejich dráždění, což obvykle vede k ucpávání nosu, zhoršenému dýchání a častému smrkání, od kterého je již jen krůček ke krvácení z nosu. Nepříjemným faktem je, že s postupujícím těhotenstvím se tyto stavy, které velmi často připomínají alergické reakce, zhoršují. Následuje ale i dobrá zpráva, a to ta, že nejsou nebezpečné a po porodu, až dojde k hormonální rovnováze, se vytratí.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka