Lékárna.cz

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je krásný noblesní bodlák z jehož semen se získává extrakt silymarin, který vykazuje ochranný účinek ve vztahu k jaterním buňkám.

Ostropestřec mariánský
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

K čemu je dobrý ostropestřec

Ostropestřec je jednou z nejdéle používaných a známých bylin k regeneraci a zdravému fungování jater a vyrovnanému trávení.

  • Extrakt z ostropestřce působí jako antioxidant - chrání tedy všechny tělesné buňky před vnějšími radikály.
  • Ostropestřec působí příznivě hlavně na zažívání a funkce jater a pročištění těla.
  • Podílí se na udržení normální hladiny cukru v krvi.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost těla.
  • Podporuje normální činnost srdce.

Ostropestřec pro doléčení otrav či intoxikací

Ostropestřec regeneruje a posiluje obranyschopnost jaterních buněk - má hepatoprotektivní účinek. Používá se také k doléčování jater po otravách, intoxikacích jedovatými látkami nebo onemocněních, kdy je třeba podpořit očistné funkce těla. Flavonoid silybin se samostatné využívá jako antidotum při otravách jedovatou muchomůrkou zelenou.

Ostropestřec – účinky a jak se používá

  • Drcená semínka – semínka se mohou konzumovat drcená samostatně nebo přidávat do jídla (na kaši nebo do pomazánky). Pozor, velmi rychle žluknou, je vhodné je drtit těsně před použitím.
  • Olej z ostropestřce – obsahuje účinný silymarin. Má mírně nahořklou chuť. Lze jej užívat po 1 lžičce ráno nalačno nebo do salátové zálivky. Olej tepelně neupravujte. Uchovávejte jej v chladu, chráněný před světlem. Lze je používat také na podporu hojení kůže. 
  • Extrakt z ostropestřce (silymarin) – alkoholový extrakt se snadno užívá a dobře dávkuje.
  • Doplňky stravy s extraktem z ostropestřce. Doplňky stravy obsahující ostropestřec mají různé složení a jsou dostupné jako tablety, kapsle či dokonce oleje.
  • Vodní výluh z ostropestřce neboli příprava ve formě čaje nevyluhuje účinný silymarin dokonale, proto je vhodné raději používat standardizované lihové extrakty a doplňky stravy, které zaručují obsah účinných látek.

Pokud vás zajímá, za jak dlouho zabere ostropestřec mariánský, myslete na to, že se účinek dostaví s odstupem času. Pro zdraví prospěšné účinky je vhodné užívat přípravky s jeho extraktem několik týdnů 2–3x ročně. Během užívání se snažte omezit syntetické látky, alkohol a množství tuků ve své stravě.

Ostropestřec – na co si dát pozor

Ostropestřec není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. V těchto případech lze ostropestřec použít ve formě homeopatika. Ostropestřec může ovlivňovat účinky některých léků. Ostropestřec se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a vážně nemocným. Pokud máte pochybnosti, zda je pro vás ostropestřec vhodný, zeptejte se našich lékárníků nebo se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. 

Co ostropestřec obsahuje

Pro léčivé účinky se využívají plody ostropestřce, někdy označovány jako semínka. Účinnou látkou je silymarin, který se nachází ve slupce semen.

Silymarin - jde o souhrnné označení více látek. Jde o směs flavonoidů – silybinu, silydianinu a silychristinu – společně nazývaných silymarin. Dále obsahují bílkoviny, antioxidanty jako kvercetin, dále aminokyseliny, histamin, tyramin, silice a hořčiny. Olej z ostropestřce obsahuje nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina linolová, karotenoidy, steroly a vitamín E.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Zdroj: Klinická farmakologie a farmacie (č.3/2018)

Navštivte související produktové kategorie
Zažívání a trávení Detoxikace organismu, očista organismu

Přečtěte si také

Potničky vznikají v důsledku ucpání potních žláz, ke kterému dochází při nadměrném pocení. Teploty nad 30°C, vysoká vlhkost vzduchu a intenzivní fyzická aktivita jsou hlavními spouštěči tohoto…

více

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Třezalka tečkovaná patří mezi nejznámější a nejpoužívanější léčivé byliny. Nicméně tato blahodárná rostlina může výrazně ovlivnit působení mnoha léků. Pokud ji užíváte současně s jinými medikamenty,…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.