Lékárna.cz
Hledat

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je krásný noblesní bodlák z jehož semen se získává extrakt silymarin, který vykazuje ochranný účinek ve vztahu k jaterním buňkám.

Ostropestřec mariánský
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Ostropestřec mariánský - Silybum marianum

Ostropestřec je krásný bodlák pocházející ze Středomoří. U nás se ve volné přírodě sice nevyskytuje, ale můžeme si jej vypěstovat ze semínek. Rostlina je jedno až dvouletá, s typickými mramorovanými pichlavými listy a fialovým květem bodláku. Ostropestřec znali již Řekové a Římané, a kromě jeho účinků jako léčivky se využíval i v kuchyni jako zelenina.

Co se sklízí

Sbírají se plody z květu bodláku po odkvětu. Celá hlavice bodláku se musí nechat dozrát, semena se vyjmou a odstraňuje se chmýr. Celý tento postup je celkem zdlouhavý a náročný, proto se vyplatí si semínka nebo olej zakoupit. Dříve se v lidovém léčitelství užívaly i listy z ostropestřce a také kořen. 

Co ostropestřec obsahuje

Pro léčivé účinky se využívají plody ostropestřce, někdy označovány jako semínka. Účinnou látkou je silymarin, který se nachází ve slupce semen. 

Silymarin - jde o souhrnné označení více látek. Jde o směs flavonoidů – silybinu, silydianinu a silychristinu – společně nazývaných silymarin. Dále obsahují bílkoviny, antioxidanty jako kvercetin, dále aminokyseliny, histamin, tyramin, silice a hořčiny. Olej z ostropestřce obsahuje nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina linolová, karotenoidy, steroly a vitamín E. 

K čemu je dobrý ostropestřec

Ostropestřec je jednou z nejdéle používaných a známých bylin k regeneraci a zdravému fungování jater a vyrovnanému trávení.

  • Extrakt z ostropestřce působí jako antioxidant - chrání tedy všechny tělesné buňky před vnějšími radikály.
  • Ostropestřec působí příznivě hlavně na zažívání a funkce jater a pročištění těla.
  • Podílí se na udržení normální hladiny cukru v krvi.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost těla.
  • Podporuje normální činnost srdce.

Ostropestřec pro doléčení otrav či intoxikací

Ostropestřec regeneruje a posiluje obranyschopnost jaterních buněk - má hepatoprotektivní účinek. Používá se také k doléčování jater po otravách, intoxikacích jedovatými látkami nebo onemocněních, kdy je třeba podpořit očistné funkce těla. Flavonoid silybin se samostatné využívá jako antidotum při otravách jedovatou muchomůrkou zelenou.

Jak se ostropestřec používá

  • Drcená semínka - semínka se mohou konzumovat drcená samostatně nebo přidávat do jídla (na kaši nebo do pomazánky). Pozor, velmi rychle žluknou, je vhodné je drtit těsně před použitím.
  • Olej z ostropestřce - Olej obsahuje účinný silymarin - má mírně nahořklou chuť. Lze jej užívat po 1 lžičce ráno na lačno nebo do salátové zálivky. Olej tepelně neupravujeme. Uchovávejte jej v chladu, chráněný před světlem. Lze je používat také na podporu hojení kůže. 
  • Extrakt z ostropestřce - silymarin - alkoholový extrakt se snadno užívá a dobře dávkuje.
  • Doplňky stravy s extraktem z ostropestřce.
  • Vodní výluh z ostropestřce neboli příprava ve formě čaje nedokonale vyluhuje účinný silymarin, proto je vhodné raději používat standardizované lihové extrakty a doplňky stravy, které zaručují obsah účinných látek.

Pro své zdraví prospěšné účinky je vhodné ostropestřec užívat několik týdnů 2 - 3x ročně. Během užívání se snažte omezit syntetické látky, alkohol a množství tuků ve své stravě.

Ostropestřec - na co si dát pozor

Ostropestřec není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. V těchto případech lze ostropestřec použít ve formě homeopatika. Ostropestřec může ovlivňovat účinky některých léků. Ostropestřec se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a vážně nemocným. Pokud máte pochybnosti, zda je pro vás ostropestřec vhodný, zeptejte se našich lékárníků nebo se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. 

Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem a vhodnosti použití vitamínu D, vždy se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Zdroj: Klinická farmakologie a farmacie (č.3/2018)

% Výhodné nabídky a akce rovnou do e-mailu
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co…

více

Jak poznat, že máte angínu a jak se angína léčí? Jaké jsou druhy angíny a jak se angíně vyhnout? Prozradíme v našem článku.

více

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v na…

více

Přečtěte si, co je to roztroušená skleróza, jaká je diagnostika roztroušené sklerózy, jaké jsou její nejčastější projevy,…

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.