Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Trávení Péče o tělo Ženy

Poradíme, jak působí CLA v těle a pro koho je vhodná.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Svaly místo tuku

Snažíte se shodit nějaká ta přebytečná kila? Cvičíte a potřebujete něco, co by Vám pomohlo pomoci s nabíráním svalové hmoty? Potom by pro Vás mohla být vhodná právě konjugovaná kyselina linolová (CLA). Tuto zajímavou látku řadíme mezi tuky. V menším množství se nachází v běžných potravinách. Ale není tuk jako tuk.

Jakou má CLA funkci v organizmu?

Podle vědců je konjugovaná kyselina linolová schopná působit v těle tak, že zvýší a podpoří odbourávání tukových zásob. Vykazuje antioxidační účinek. Zasahuje příznivě do systému imunity organismu, tělo je schopno se lépe ubránit vzniku onemocnění. Podporuje také růst svalové hmoty.

Kde se CLA vyskytuje?

Konjugovanou kyselinu linolovou najdeme v přírodních sýrech, mléce a masu (zejména v hovězím a jehněčím). Její obsah není v těchto potravinách nijak velký. Ve snaze zásobit tělo zvýšeným množstvím CLA bychom museli sníst opravdu velká kvanta masa či sýra, což s sebou nese z dlouhodobého hlediska vedlejší zdravotní rizika.

Poznám, zda jí mám dostatek?

Nejsou známy přesnější příznaky nedostatku konjugované kyseliny linolové. Ani výše uvedené stavy, které tato látka pomáhá upravovat nemusí nijak souviset s jejím sníženým přívodem potravou. Nelze tedy usuzovat, že např. obézní člověk trpí nedostatkem CLA.

Pokud se rozhodnete pro užívání CLA jako podpůrného prostředku u vážnějších onemocnění, je vhodné to konzultovat s lékařem.

Má CLA nějaká rizika?

Při užívání doporučených množství CLA nebyly pozorovány významnější komplikace. U některých osob může dojít k lehkému podráždění trávícího systému či k únavě. CLA zvyšuje ukládání vitaminu A v těle, při jeho současném užívání je vhodné se poradit s lékařem. Nejsou dostatečné zkušenosti s podáváním těhotným ženám a malým dětem, a proto se zde podávání nedoporučuje. U citlivých osob může látka vyvolat alergickou reakci.

Použití

Doporučená denní dávka CLA je u dospělého 2 gramy, polovinu je vhodné užít ráno a druhou večer. Jídlo neovlivňuje významněji její vstřebávání.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám