Lékárna.cz

Laryngitida

Jedná se o onemocnění, projevující se zánětem hrtanu a trpí na něj jak dospělí, tak děti. Laryngitida není většinou nebezpečná, ale přesto se vyplatí vědět, jak se projevuje a jak jí předcházet.

Laryngitida
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Laryngitida a hrtan

Laryngitida postihuje hrtan, který je klíčový pro přenos kyslíku do průdušek a plic. Je chráněn příklopkou bránící průniku jídla a tekutin do dýchacích cest při polykání, tzn. tato příklopka se uzavře, a tím zabraňuje vdechnutí nechtěných částic do dolních dýchacích cest. V blízkosti hrtanu se nachází hlasivkové vazy, ty zajišťují náš hlas a vydávání zvuků. Jednoduše můžeme říci, že hrtan je důležitý pro tvorbu hlasu, dýchání, kašlání a polykání. Právě při jeho zánětu mohou být tyto funkce oslabeny.

Co způsobuje laryngitidu

Původcem laryngitidy jsou nejčastěji viry (parainfluenzyinfluenzyRS-virus aj.) a zánět může být zhoršen ještě druhotným osídlením bakterií, které jsou v dýchacích cestách normálně přítomny (Haemophilus influenzaestreptokokystafylokoky).

Typy laryngitidy

Laryngitidu dělíme podle délky trvání na akutní a chronickou. Akutní se objevuje hlavně v zimních měsících (listopad-duben) a je virového původu. Chronická laryngitida vzniká na základě různých a vleklých zánětů dýchacích cest, dlouhodobým přetěžováním hlasivek, nošením ochranných masek, vystavování dýchacích cest fyzikálním či chemickým podnětům, jako je pobyt v prašném prostředí či kouření, a může vyústit až v polypy na hlasivkách a trvalým změnám na sliznici.

Jak se laryngitida projevuje

 • Prvním příznakem laryngitidy je chrapot, zastřený hluboký hlas a následně i omezený fond hlasu až jeho úplná ztráta.
 • Dále pak bolestivé hrdlo, štěkavý kašel až ztížené a bolestivé polykání, otoky, lapání po dechu a sípot.
 • V noci se může přidat i zvýšená teplota.

Nepodceňujte první příznaky a naordinujte si odpočinek

Laryngitida nastupuje velmi rychle a nepříjemné pocity se zhoršují hlavně v noci, když si lehneme. Inkubační doba tohoto onemocnění záleží na typu, u akutní formy se většinou mluví o rozmezí 2-3 dní.

Koho laryngitida nejvíce postihuje

Postihuje všechny věkové kategorie. Průběh a následky záleží na její formě, celkovém zdraví jedince, jeho věku a léčbě. U dospělých se většinou projevuje v lehké formě, a proto se zvládnou vyléčit doma při klidovém režimu. U dětí je průběh laryngitidy horší a postihuje je velmi často (mohou být kvůli ní hospitalizování i v nemocnici).

Pozor u dětí s laryngitidou

Typický příznak: štěkavý kašel, sípot, "kohoutí" kašel, dušnost. 

Sledujte barvu kůže, obzvláště velmi malé děti (miminka) na snížený příjem vzduchu reagují prudkým zmodráním. Je třeba akutně zasáhnout, umožnost přístup vzduchu k dítěti, vzít jej ven, otevřít okno nebo chladničku či mrazák. Díky chladnému vzduchu se většinou stav upraví. Pokud tato pomoc nepomáhá, je nutné volat Rychlou záchrannou službu nebo převézt dítě akutně k lékaři.

Jak se laryngitida léčí – dospělí vs. děti

U dospělých většinou postačí domácí léčba, klidový režim, a to hlavně v podobě nenamáhání hlasivek, pravidelný odpočinek v posteli a srážení případné teploty. U laryngitidy se léčí hlavně příznaky. Na kašel můžete použít léky tlumící suchý kašel, tablety a sirupy na rozpouštění hlenu a usnadňující vykašlávání. Vhodné jsou i léky proti bolesti s kyselinou acetylsalicylovou a při větších dýchacích potížích můžete vyzkoušet lokálně působící antibiotika ve spreji. Léčbu by měl vždy stanovit lékař, proto doporučujeme užívat výše zmíněné léky až po konzultaci s ním. Rovněž je někdy potřeba k léčbě laryngitidy sáhnout po antibioticích.

U dětí bývá průběh horší, doporučujeme jeho stav bedlivě sledovat, a pokud dojde ke zhoršení, vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.(viz box nahoře) Důležité je, aby dítě pobývalo na čerstvém vzduchu (otevřené okno), mělo klidový režim a odpočívalo.

Přírodní cestou na podporu zdravých dýchacích cest

 • Bachovy esence Krizová směs - jako první pomoc při šokové situaci. Lze podávat v podobě kapek, pastylek nebo cucavých bonbonů.
 • Dejte dítěti napít - vlažný lipový čaj, zředěný mošt nebo chladnější voda.
 • Dostatečně zvlhčujte vzduch v místnosti - ideální je pravidelně zvlhčovat vzduch zvlhčovači vzduchu nebo difuzéry.
 • Aromaterapie - pro děti je ideální esence Eukalyptus citrónový, který je jemný a vyhovuje i velmi malým dětem. Dále můžeme použít mandarinku a levanduli.

Jak laryngitidě předcházet

Jelikož se jedná o virové onemocnění, neexistuje přesný postup, jak se laryngitidě vyhnout. Přesto ale můžeme praktikovat pár opatření, při jejichž dodržování riziko laryngitidy klesá.

 • Pravidelně doma větrejte - klidně několikrát denně.
 • Pokud je ve vaší domácnosti suchý vzduch, doporučujeme si pořídit zvlhčovač vzduchu, případně čističku vzduchu nebo difuzér a pravidelně do něj přidávat esenciální oleje pro lepší dýchání.
 • Jste-li kuřák, myslete na zdraví svých blízkých a nekuřte v jejich přítomnosti.
 • Udržujte čistotu, utírejte prach a perte pravidelně přikrývky. Nezapomeňte ani na chrániče matrací a samotné matrace.
 • Často vysávejte, a pokud můžete, raději se vyvarujte kobercům v pokojích.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Kašel Suchý a dráždivý kašel Volně prodejné léky

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.