Lékárna.cz
Hledat

Měď - kvalitní energie pro tělo

Měď - kvalitní energie pro tělo
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Rudé měděné dráty vedou dobře elektrický proud. V lidském těle vede měď energii zprostředkovaně - podporuje využití cukrů, které jsou nejrychlejším zdrojem energie pro buňky. A zbarvuje vlasy do ruda.

Proč je měď důležitá

Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému. Účastní se také tvorby melaninu - barviva v kůži a vlasech. 

Zdroje mědi v potravinách

Měď naleznete ve větších množstvích v játrech, kakau, korýších a měkkýších. V našich zeměpisných šířkách poslouží jako její zdroj ořechy, slunečnicová semínka a houby. Ve stopovém množství je měď přítomna v mnoha různých potravinách. 

Nedostatek a přebytek mědi v organismu

Nedostatek mědi se může projevit anémií (chudokrevností) a s ní souvisejícími neurologickými poruchami. Může dojít ke ztrátě pigmentu a vypadávání vlasů. Konzumujeme-li dostatečně pestrou stravu je nedostatek mědi vzácný.

Přebytek mědi je u zdravých osob možný pouze po požití minimálně 250 mg mědi najednou.

Existuje však vzácná genetická porucha, při níž tělo nedokáže měď správně zpracovat a ta se pak ukládá ve tkáních. Postižené děti trpí poškozením jater, demencí, křečemi a třesem. Nemoc se jmenuje Wilsonova choroba.

Doporučená denní dávka mědi

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by denně mělo stačit:

  • kojenci 200 μg
  • děti 1 - 3 roky  340 μg
  • děti 4-8 let  440 μg
  • děti 9-15 let 700 μg
  • dospělí a děti nad 15 let 900 μg
  • v těhotenství a při kojení se potřeba mědi mírně zvyšuje

Nedostatek mědi je vzácný a většinou jím trpí nedonošené a podvyživené děti nebo osoby s poruchami vstřebávání.

Pokud máte dojem, že byste měli užívat měď v podobě potravinových doplňků, doporučujeme poradit se o tom nejprve s lékařem.

Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co je klíště, jak vytáhnout klíště a co raději nedělat, jaké repelenty používat nebo co to je DEET poradíme v našem článku. Vyzkoušejte i náš tip na domácí repelent!

více

Po návratu z přírody byste se vždy měli pečlivě prohlédnout - klíště je přenašečem různých nemocí, kromě jiného i klíšťové encefalitidy. V našem článku se dozvíte, co to je klíšťová encefalitida, jak…

více

Strie jsou maličké jizvičky na pokožce. Striemi se mohou trápit ženy, muži ale i dospívající. Poradíme vám osvědčené způsoby, jak striím předcházet a jak se jich zbavit.

více

Proč je důležitý pitný režim u dětí a seniorů, co ovlivňuje potřebu příjmu tekutin a jak poznat dehydrataci u seniorů? Prozradíme, jak na to.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.