Lékárna.cz

Měď - kvalitní energie pro tělo

Rudé měděné dráty vedou dobře elektrický proud. V lidském těle vede měď energii zprostředkovaně - podporuje využití cukrů, které jsou nejrychlejším zdrojem energie pro buňky. A zbarvuje vlasy do ruda.

Měď - kvalitní energie pro tělo
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Proč je měď důležitá

Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému. Účastní se také tvorby melaninu - barviva v kůži a vlasech. 

Zdroje mědi v potravinách

Měď naleznete ve větších množstvích v játrech, kakau, korýších a měkkýších. V našich zeměpisných šířkách poslouží jako její zdroj ořechy, slunečnicová semínka a houby. Ve stopovém množství je měď přítomna v mnoha různých potravinách. 

Nedostatek a přebytek mědi v organismu

Nedostatek mědi se může projevit anémií (chudokrevností) a s ní souvisejícími neurologickými poruchami. Může dojít ke ztrátě pigmentu a vypadávání vlasů. Konzumujeme-li dostatečně pestrou stravu je nedostatek mědi vzácný.

Přebytek mědi je u zdravých osob možný pouze po požití minimálně 250 mg mědi najednou.

Existuje však vzácná genetická porucha, při níž tělo nedokáže měď správně zpracovat a ta se pak ukládá ve tkáních. Postižené děti trpí poškozením jater, demencí, křečemi a třesem. Nemoc se jmenuje Wilsonova choroba.

Doporučená denní dávka mědi

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by denně mělo stačit:

  • kojenci 200 μg
  • děti 1 - 3 roky  340 μg
  • děti 4-8 let  440 μg
  • děti 9-15 let 700 μg
  • dospělí a děti nad 15 let 900 μg
  • v těhotenství a při kojení se potřeba mědi mírně zvyšuje

Nedostatek mědi je vzácný a většinou jím trpí nedonošené a podvyživené děti nebo osoby s poruchami vstřebávání.

Pokud máte dojem, že byste měli užívat měď v podobě potravinových doplňků, doporučujeme poradit se o tom nejprve s lékařem.

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.