Lékárna.cz

Draslík: Pro správnou funkci nervů, svalů a srdce

Zdravý životní styl si málokdo spojuje s doplňováním minerálu draslík. Přitom je hlavní esencí, bez které by lidské tělo nemohlo správně fungovat.

Draslík: Pro správnou funkci nervů, svalů a srdce
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co umí draslík?

Největší část z celkového množství draslíku lidského těla se skrývá v buňkách – 98 %.

  • podílí se na stabilitě vnitřního prostředí, nezbytného prakticky pro jakékoliv funkce probíhající v živém organismu,
  • potřebujeme pro správnou funkci nervového a svalového systému,
  • hraje také zásadní úlohu k udržení normálního tlaku krve

Hladina draslíku v krvi je přísně regulována pomocí našich ledvin. Větší odchylka koncentrace draslíku v krvi od optimálních hodnot může vážně ohrozit naše zdraví. Poruchy srdečního rytmu v důsledku zvýšené nebo snížené hladiny draslíku nejsou bohužel nijak vzácné.

Draslík a cukrovka

Cukrovkáři, kteří diabetus získají během života, mají mnohem větší problémy s játry než se slinivkou. Pokud má člověk nízkou hladinu draslíku, nemůže skladovat cukr tam, kde ho potřebuje - ve svalech a játrech. Tělo bez draslíku totiž přemění cukr na tuk. Po tomto procesu hladina cukru znovu klesá a tělo si žádá další cukr. Organismus sice touží přijmout další cukr, avšak ve skutečnosti mu chybí právě draslík. Nízká hladina tohoto minerálu totiž snižuje glukózovou toleranci spojenou s redukcí uvolňování inzulínu, což vede k výrazným změnám metabolismu glukózy. 

Draslík v potravinách

Draslík je hojně rozšířen jak v okolním prostředí, tak i v potravinách. Je dostupný téměř z každého pokrmu.

Nejbohatšími potravinovými zdroji draslíku jsou

Nedostatek draslíku

Při nedostatku draslíku na sobě můžeme pozorovat množství necharakteristických příznaků. Objevují se bolesti hlavy, ospalost, slabost nebo svalové křeče, nepravidelný srdeční rytmus.

Nadbytek draslíku

Nadbytek draslíku můžeme pociťovat jako brnění v končetinách, pocity slabosti, někdy se objevuje i zvracení a průjmy. Příčiny těchto obtíží jsou velmi pestré, jejich určení a odstranění patří do rukou lékaře.

Příliš mnoho draslíku a srdce stojí

Správná hladina draslíku v krvi je velmi důležitá. Při větším poklesu nebo zvýšení této hladiny jsme přímo ohroženi náhlou srdeční zástavou.

Konzultujte hladinu draslíku s lékařem

Projímadla a diuretika (léky podporující močení) vedou ke zvýšeným ztrátám draslíku z těla. V užívání těchto léků bychom se proto měli řídit především radami svého lékaře.

Trpíte-li onemocněním ledvin, můžete být ohroženi zvýšenou hladinou draslíku. Tyto stavy jsou závažné a vyžadují lékařské sledování.

Doporučená denní dávka draslíku

Doporučená denní dávka je 2-4 gramy pro dospělé a asi o 1 gram méně pro děti. Tuto dávku bez problémů zkonzumujete v běžných potravinách.

Zvýšený příjem draslíku potřebujete zejména při těchto stavech:

  • průjem – průjmovitá onemocnění vedou ke zvýšeným ztrátám tekutin a minerálů – zejména draslíku. Součástí léčby každého průjmu musí být proto především doplňování tekutin a minerálů. Nejčastější formou při domácí léčbě jsou nejrůznější minerální vody a iontové nápoje.
  • užívání diuretik – užívání některých diuretik (léků na odvodnění) vede k nebezpečným ztrátám draslíku močí. Formu doplnění konzultujte se svým lékařem. Nejčastěji jsou doporučovány tablety nebo sirup pro možnost přesného dávkování.
  • zvýšené pocení – v potu ztrácíme tekutiny i minerály. O doplnění tekutin se tělo snadno přihlásí pocitem žízně. Na doplnění minerálů však musíme myslet sami. Vhodné jsou minerální vody a iontové nápoje.

Vytrvalostní sporty a draslík

Kdo se zajímá o vytrvalostní sporty, jistě nepřehlédl širokou nabídku iontových nápojů. Závodník při maratónu musí doplňovat nejen tekutiny, ale i minerály, jejichž ztráty jsou při vydatném pocení neméně významné. Jednou z příčin svalových křečí při těchto závodech může být právě snížená hladina draslíku v krvi.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Minerály a stopové prvky Srdce a cévy Draslík

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.