K čemu je dobré železo v organismu
Železo je jedním z nejdůležitějších prvků v lidském organismu. Je důležité pro proces dělení buněk a funkci imunitního systému. Je součástí enzymů, které pomáhají buňkám vytvářet energii potřebnou k životu. Nejdůležitější úlohu hraje jako součást červených krvinek, které přenášejí tolik důležitý kyslík ke všem buňkám.
Kolik železa je potřeba
V lidském těle se nachází v množství asi 3,5 gramu u žen a 4,2 gramu u mužů. Doporučené denní dávkování činí okolo 10 mg železa denně pro muže, u žen je jedná o dávku 15 mg a pro ženy při menstruaci, před menopauzou, v těhotenství a při kojení je doporučená dávka ještě o něco vyšší. Organismus je uzpůsoben na případné výkyvy hladiny železa a dokáže na ně pružně reagovat zvýšením či snížením vstřebávání. Jako jakousi pojistku si také uchovává zásobu vlastního železa, pro případ, že by nadešlo období zvýšené poptávky, ale nemělo by k dispozici vhodný zdroj železa.
Nedostatek železa v organismu
Při nedostatku železa se cítíme unavení, ospalí, může nás začít bolet hlava, pálit jazyk.
Mezi další příznaky patří
- zrychlené dýchání,
- hučení v uších,
- závratě
- bledá kůže a sliznice.
Při dlouhodobém nedostatku železa dochází k rozvoji chudokrevnosti (anémie), kdy únava postupně přechází k neschopnosti zvládat běžné denní činnosti.
Kdo je ohrožen nedostatkem železa
Nedostatečný přísun železa bývá u nedonošených a rychle rostoucích dětí.
U dospělých jsou nejčastější příčinou ztráty krve. Dalšími příčinami jsou onemocnění žaludku a změny složení trávicích šťáv, zánětlivá onemocnění střev, nádorová onemocnění, cirhoza jater nebo konzumace potravin s prodlouženou trvanlivostí. Železo se ztrácí i odlupováním buněk z povrchu těla a ze sliznice trávicího ústrojí.
U žen jsou ztráty výraznější při menstruaci, v těhotenství, po porodu a při kojení. Během těhotenství stoupají nároky nejen na příjem železa. Problémy s nedostatkem železa se objevují u 20 - 60 % těhotných žen. S tím je spojeno riziko nedonošenosti novorozence, nízká porodní váha a zvýšené riziko infekčních onemocnění matky v šestinedělí.
Zdroje železa v potravinách
Potravinou s vysokým obsahem železa jsou játra. Bohaté na železo jsou také fazole, čočka, mák, sušené hřiby, soja, ústřice, vaječný žloutek, maso, arašídy, fíky, sušené droždí, cizrna, tofu, kakao, olivy, pohanka, různé druhy ořechů, pažitka, pórek, slunečnicové a dýňové semínko.
Nižší, ale i tak významný, obsah železa mají banány, brambory, cibule, česnek, brokolice, listová zelenina, čokoláda, meruňky, med, mrkev, rajčata, rybíz, rýže, ryby, švestky, sýry a koneckonců i ten špenát. Spoléhat při nedostatku železa výhradně na něj by ale bylo chybou.
Jak zlepšit vstřebání železa
Železo se vstřebává v počáteční části tenkého střeva. Z živočišných zdrojů se vstřebá cca 30 % železa. Z vajec a zeleniny pouze 5 - 10 %.
Aby mohlo být železo ze stravy správně zužitkováno, je potřeba současný příjem vitamínu C, který pomáhá přeměnit trojmocné železo z potravy na rozpustné a lépe vstřebatelné dvojmocné.
Pozor bychom si měli dát na nadměrnou konzumaci černého čaje, kávy, cukru, bílého pečiva, produktů s obsahem vápníku, soli a vlákniny. Tyto potraviny snižují vstřebávání železa a je potřeba je konzumovat s odstupem od potravin, doplňků stravy nebo léků s obsahem železa.
Náš tip - Doplňte železo zdravě a chutně
Ke zmírnění únavy a vyčerpání přispívá železo, které obsahuje tekutý doplněk stravy Floradix. Železo je v tomto přípravku pro tělo velmi dobře vstřebatelné díky formě glukonátu železnatého, vitamínu C a výtažkům z bylin a ovocných šťáv. Navíc je vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti v období růstu.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.