Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Echinacea hojí i léčí

Echinacea hojí i léčí

Péče o tělo Imunita Zdraví z přírody

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí lékárničce a také vám poradíme, jak tuto pradávnou indiánskou bylinu správně užívat.

Echinacea hojí i léčí

Na co se používá echinacea

  • posiluje imunitu
  • aktivuje bilé krvinky a dokáže tak bojovat proti bakteriálním i virovým infekcím
  • hojí rány a zranění
  • pomáhá při zánětech
  • pomáhá léčit nachlazení, chřipku i angínu
  • regeneruje a chrání pokožku

POZOR: Neužívejte echinaceu když máte tuberkulózu, leukémii, cukrovku, roztroušenou sklerózu, AIDS, HIV nebo tzv. autoimunitní onemocnění.

Jak užívat echinaceu

Co je vlastně Echinacea

Echinacea neboli třapatka nachová je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk. Pro vědu ji objevil dr. Meyer koncem 19. století. Na jeho cestách mu prozradila jedna Indiánka, že echinacea roztlučená mezi kameny a přiložená na poraněné místo zhojí všechny rány.

Jméno echinacea je odvozeno z řeckého slova echinos, což znamená ježek. Echinacea připomíná svým květem naši dobře známou kopretinu, jejíž střed je ale plochý. Z jejího středu vystupují pichlavé, ježaté útvary, soubory drobných květů uprostřed složeného květenství, nastavené jakoby k obraně.

Co se používá

Rostlina je využívána celá. Nejúčinnější částí je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu. Z rostliny se také lisuje olej.

Možná rizika

Echinacea je netoxická, nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Je však nutné být na pozoru při sklonu k alergiím a v těhotenství. Echinacea může totiž způsobovat alergické reakce.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám