Lékárna.cz

Echinacea neboli třapatka

Echinacea neboli třapatka
Sdílet

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

Léčivka echinacea

Echinacea, třapatka nebo také rudbekie, to vše je dnes už velmi dobře známá léčivka. Nejvíce se ve farmakoterapii využívá  třapatka nachová  Echinacea purpurea a třapatka úzkolistá Echinacea angustifolia. Jde o vytrvalé byliny se silným léčivým kořenem a purpurovitými květy. Původně indiánská léčivka pocházející ze Severní Ameriky se k nám do Evropy dostala stejně jako rajčata, brambory, kukuřice či slunečnice po objevení Ameriky. V řadě zahrad se nyní pěstují různé varianty třapatky pro její nádherné výrazné květy v různých barevných odstínech. Kvete od poloviny léta do brzkého podzimu.

Jak nám echinacea prospívá

  • podporuje přirozenou obranyschopnost - zdravě fungující imunitu
  • zdravě fungující dýchací systém
  • normální zdravé fungování dýchacích cest
  • normální funkce močových cest

Echinaceové kapky 

Léčivá je třapatka celá, od kořene, po květy i listy. Nejvíce prospěšný je ale echinacea kořen, který se využívá ve formě lihové tinktury (echinaceových kapek). Lihovou tinkturu si koupíme v lékárně nebo vyrobíme tak, že do kvalitního lihu min. 42% vložíme kořeny, květy nebo listy v poměru 1:5. Louhujeme 2 týdny a pravidelně prostřepáváme. Poté můžeme scedit a užívat. Lihová tinkutra se hodí užívat preventivně v malých dávkách, například ráno ji můžete přidat do čaje.

U dětí, těhotných a kojících žen využíváme echinaceu pouze ve formě čaje z květů. 

Jak echinaceu užívat

Třapatka se používá samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami a vitamíny. Její využití je tak širokospektré. Používá se vnitřně tak i zevně ve formě mastí či krémů. Při vnitřním užívání je vhodné třapatku začít užívat již v prvních příznacích. Nedoporučuje se užívat ji dlouhodově, po 2 týdnech je vhodné udělat alespoň 1 týden pauzu.

Echinaceu najdeme v řadě přípravků:

  • Echinaceová tinktura nebo sirup.
  • Šumivé tablety s echinaceou, vitamínem C a zinkem.
  • Echinacea v kombinaci se ženšenem.
  • Echinacea doplněná o vitamín C a šípek.
  • Ve formě mastí a krémů např. s konopným olejem
  • Pastilky s mátou a echinaceou pro zdraví našich úst

Echinacea má své uplatnění i v léčbě zvířat. Mast nebo tinktura se využívá také zevně na kůži při ošetření psů a koní.

Dávkování třapatky

Dávkování se liší podle typu přípravku. Zda se jedná o vodný extrakt (čaj), lihovou tinkuru (v závislosti na koncentraci), tablety, mast či krém. Při užívání se vždy řídíme doporučením výrobce na obalu a pokud si nejte jisti, zda je echinacea vhodná i pro vás, konzultuje její užívání se svým lékařem či lékárníkem.

Pro koho není echinacea vhodná

Echinaceu neužívejte u systémových autoimunitních onemocněních (lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, aj.) a neužívejte ji také při alergii na rostliny čeledi hvězdicovitých (čekanka, heřmánek, sedmikráska, aj.). Dále ne v těhotenství ani při kojení a u dětí. O užívání echinacey by se měli poradit s lékařem všichni, kdo užívají imunosupresiva, léky na srdce, alergici a vážně nemocní lidé.

Pokud si nejste jisti vaším zdravotním stavem, kombinaci s léky, které užíváte a vhodnosti užívání doplňků stravy s echinaceou, raději se vždy poraďte se svýn lékařem či lékárníkem.

8. září 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.