Lékárna.cz

Echinacea neboli třapatka

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a tak se ohledně užívání této bylinky raději poraďte s lékárníky.

Echinacea neboli třapatka
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Na co je dobrá echinacea

 • podporuje přirozenou obranyschopnost - zdravě fungující imunitu
 • podporuje zdravě fungující dýchací systém
 • podporuje normální zdravé fungování dýchacích cest
 • podporuje normální funkce močových cest

Jak echinaceu užívat

Třapatka se používá samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami a vitamíny. Používá se vnitřně tak i zevně ve formě mastí či krémů. Nepoužívejte ji však dlouhodobě, po 2 týdnech užívání udělejte alespoň 1 týden pauzu.  Nejoblíbenější je její užívání na podzim a v zimě. Pro výrobu tinktury se využívají její kořeny, které jsou na účinné látky nejbohatší.

Formy echinacey, které u nás dostanete:

 • echinaceová tinktura, (lze ji také ředěnou ve vodě kloktat),
 • echinaceový sirup,
 • šumivé tablety s echinaceou, vitamínem C a zinkem,
 • echinacea v kombinaci se ženšenem,
 • echinacea s vitamínem C a šípkem,
 • echinaceové masti a krémy (např. v kombinaci se ženšenem),
 • pastilky s echinaceou,
 • echinaceová nať,
 • echinacea jako součást bylinných čajů.
 

Echinaceové kapky 

Léčivá je třapatka celá, od kořene, po květy i listy. Nejvíce prospěšný je ale echinacea kořen, který se využívá ve formě lihové tinktury (echinaceových kapek). Lihovou tinkturu si koupíme v lékárně nebo vyrobíme tak, že do kvalitního lihu min. 42% vložíme kořeny, květy nebo listy v poměru 1:5. Louhujeme 2 týdny a pravidelně protřepáváme. Poté můžeme scedit a užívat. Lihová tinkutra se hodí užívat preventivně v malých dávkách, například ráno ji můžete přidat do čaje.

Dávkování třapatky pro dospělé

Dávkování se liší podle typu přípravku (tj. např. čaj, lihovou tinkuru (v závislosti na koncentraci), tablety, mast či krém). Při užívání se vždy říďte doporučením výrobce na obalu a pokud si nejte jisti, zda je echinacea vhodná i pro vás, konzultuje její užívání se svým lékařem či lékárníkem.

Echinacea pro děti

Třapatku najdeme v řadě sirupů pro děti. Jde o poměrně silnou bylinu, proto se doporučuje podávat ji krátkodobě a využít tak její potenciál. Nejlepší účinky má lihová tinktura, protože do lihu nejlépe přecházejí její účinné látky. Pokud chceme třapatku podávat dětem, můžeme tinkturu nakapat do horkého čaje, kdy se většina lihu po chvíli odpaří.

U dětí mladších 12 let se u echinacey vyskytlo vyšší riziko vzniku alergie. Oficiální doporučení pro užívání echinacey je pro děti od věku 12 let avšak řada lékařů má s echinaceou dobré zkušenosti i v mladším věku. Pokud by se použila tinktura, dávkovala by se podle hmotnosti dítěte či dospělého. Běžné dávkování je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti. Tato denní dávka se rozdělí na dvě u užívá se polovina denní dávky ráno a polovina večer mimo jídlo.
 

Pro koho není echinacea vhodná

Echinaceu neužívejte u systémových autoimunitních onemocněních (lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, aj.) a neužívejte ji také při alergii na rostliny čeledi hvězdicovitých (čekanka, heřmánek, sedmikráska, aj.). Dále ne v těhotenství ani při kojení a u dětí. O užívání echinacey by se měli poradit s lékařem všichni, kdo užívají imunosupresiva, léky na srdce, alergici a vážně nemocní lidé.

Echinacea pro psy a ostatní zvířata

Echinacea má své uplatnění i v léčbě zvířat. Mast nebo tinktura se využívá také zevně na kůži při ošetření psů a koní.

Pokud si nejste jisti vaším zdravotním stavem, kombinaci s léky, které užíváte a vhodnosti užívání doplňků stravy s echinaceou, raději se vždy poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Navštivte související produktové kategorie
Imunita doplňky stravy Bylinné čaje

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.